دکتر قالیباف در دیدار سفیر سوئیس در تهران مطرح کرد ؛

ضرورت گسترش روابط اقتصادی میان ایران و سوئیس

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه امروز ترامپ متوجه شده که فشارهای حداکثری علیه ایران نتیجه ­ای نداشته، گفت: در ماه ­های آتی و سال آینده وضعیت اقتصادی ایران به مراتب بهتر خواهد شد.

به گزارش روابط عمومی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی ؛ دکتر محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی صبح امروز (دوشنبه، 3 شهریور ماه 1399) با مارکوس لایتنر، سفیر سوئیس در تهران دیدار و گفت وگو کرد.

دکتر قالیباف با بیان اینکه هرچند کشورهای اروپایی تحت تاثیر فشارهای آمریکا هستند اما باید سیاست مستقلی را در پیش بگیرند ، جایگاه سوئیس به دلیل سیاست های مستقل و بی طرف استثناء است، تصریح کرد: ما در کنار گسترش رابطه با آسیا ، علاقمند به توسعه روابط اقتصادی با کشورهای اروپایی مستقل هستیم.

رئیس قوه مقننه کشورمان در این دیدار با اشاره به روابط تاریخی و مثبت دو کشور و ضرورت گسترش روابط اقتصادی میان ایران و سوئیس، گفت: ایجاد کانال مالی بین سوئیس و تهران ابتکار مناسبی است اما باید تلاش شود حجم روابط اقتصادی با این کانال در حوزه های بهداشتی، غذایی و ... در چارچوب توافقات دو کشور توسعه یابد.

وی با اشاره به اینکه آمریکا با اعمال تحریم‌های ظالمانه، به مردم ایران فشار می‌آورد، اظهار کرد: آمریکا می پنداشت با این فشارها می­تواند در ایران مشکلات داخلی ایجاد کند که این فکری خام است.

رئیس نهاد قانونگذاری کشورمان با بیان اینکه تاریخ پر افتخار ملت ایران نشان داده که مردم همیشه در برابر دخالت­‌های خارجی محکم ایستاده‌­اند، تاکید کرد: پس از انقلاب اسلامی، ایستادگی در برابر دخالت خارجی به فرهنگ مبارزه با ظلم تبدیل شده و جزئی از اصول دینی و ملی ما محسوب می­‌شود.

وی با گرامیداشت یاد سردار شهید سپهبد سلیمانی، ادامه داد: مردم ایران در برابر جنایت ترامپ در به شهادت رساندن قهرمان مبارزه با تروریسم، سردار سپهبد سلیمانی، تجلیل و عکس العمل مناسبی نشان دادند.

قالیباف با اشاره به اینکه اگر شهید سلیمانی نبود داعش به قلب اروپا می­رسید، گفت: امروز ترامپ متوجه شده که فشارهای حداکثری علیه ایران نتیج‌ه­ای نداشته و در ماه­‌های پیش رو و سال آینده، وضعیت اقتصادی ایران به مراتب بهتر خواهد شد.

رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: در حوزه مسائل اقتصادی و حل مشکلات، هماهنگی کاملی میان دولت و مجلس شورای اسلامی وجود دارد و رهبر معظم انقلاب نیز در روز گذشته تاکید فرمودند که "در سال آخر فعالیت دولت، برای حل مشکلات اقتصادی باید انسجام وجود داشته باشد".

دکتر قالیباف در پاسخ به سوال سفیر سوئیس با بیان اینکه در ایران دموکراسی واقعی حاکم است، تصریح کرد: در انتخابات، مردم ایران هستند که تصمیم می­‌گیرند چه مسیری را پیش ببرند.

در ادامه این دیدار، مارکوس لایتنر سفیر سوئیس در تهران و حافظ منافع آمریکا در ایران، با تقدیر از حُسن­ نظر رئیس مجلس شورای اسلامی، گفت: ما سیاست منسجمی درباره روابط دوجانبه میان ایران و سوئیس داریم که آن مبتنی بر اعتماد است.

وی با اشاره به ضرورت گسترش همکاری‌های همه جانبه، به پیشرفت روابط علمی دو کشور اشاره کرد و ادامه داد: کانال مالی سوئیس آماده و فعال است و بخشی از آن اجرایی شده است که ما هم معتقدیم باید کارکرد این کانال مالی توسعه یابد.

سفیر سوئیس در تهران با اشاره به سفر هیأتی پارلمانی از این کشور به تهران افزود: مایلیم همکاری و روابط پارلمانی میان دو کشور ایران و سوئیس را توسعه دهیم./

پایان پیام

برچسب ها

آمریکا، آمریکا و اروپا، اخبار ویژه، استکبار آمریکا، تجاری شدن و کالایی شدن روابط اقتصادی، ترور، جریان مقاومت، شهدا، پیشرفت، پیشرفت های علمی، پیشرفت کشور