عباسی دوانی مطرح کرد ؛

قانون حمایت از توسعه صنایع پایین دستی نفت خام و میعانات گازی با استفاده از سرمایه گذاری مردمی

فریدون عباسی در پی سخنان روز گذشته مقام معظم رهبری، طی نامه ای به وزیر نفت خواستار اجرای هرچه سریع تر «قانون حمایت از توسعه صنایع پایین دستی نفت خام و میعانات گازی با استفاده از سرمایه گذاری مردمی» شد.

خبرگزاری خانه ملت؛ فریدون عباسی دوانی فریدون عباسی رئیس کمیسیون انرژی مجلس، پیرو فرمایشات روز گذشته مقام معظم رهبری خطاب به دولت جهت عمل به قول‌های داده شده درخصوص سیاست پالایشگاه‌سازی و در راستای عمل به تکالیف نظارتی مجلس، نامه‌ای به وزیر نفت ارسال کرد.

در متن نامه رئیس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی به وزیر نفت آمده است؛

بسم الله الرحمن الرحیم

جناب آقای مهندس زنگنه

وزیر محترم نفت

با سلام

همانطور که مستحضر هستید «قانون حمایت از توسعه صنایع پایین‌دستی نفت خام و میعانات گازی با استفاده از سرمایه‌گذاری مردمی» که در سال گذشته به عنوان طرح عادی در کمیسیون انرژی مجلس مورد پیگیری قرار گرفته بود در تاریخ 1398/4/24 در صحن علنی مجلس مصوب شد و پس از تدوین آیین نامه اجرایی آن و ابلاغ رئیس جمهوری محترم در تاریخ 1398/10/29 در مرحله پیاده‌سازی عملیاتی قرار گرفت .

روز گذشته مقام معظم رهبری در بیانات خود در دیدار تصویری با هیات دولت از ضرورت «پیگیری و تلاش جدی برای اجرای قول ‌ هایی که داده شده» ازجمله سیاست پالایشگاه‌سازی برای جلوگیری از صادرات نفت خام در سال آخر دولت سخن گفته اند. این در حالی است که قانون مذکور مشوق‌های خوبی برای افزایش توجیه اقتصادی احداث پالایشگاه و پتروپالایشگاه در کشور مصوب کرده است و شایسته است که با توجه به ظرفیت‌های این قانون و همچنین اقبال عمومی سرمایه‌گذاری مردمی به بازار سرمایه کشور در این روزها، هرچه سریعتر نسبت به اجرای این قانون اقدام شود.

در جلسه کمیسیون انرژی مجلس با جنابعالی که در تاریخ1399/4/24 برگزار شد، پیرو توضیحات جنابعالی مشخص شد؛ که فهرست شرکت‌های برگزیده توسط وزارت نفت برای دریافت مجوز و احداث پتروپالایشگاه در قالب قانون مذکور نهایی شده است و آن وزارتخانه منتظر تصویب جدول زمان‌بندی اجرای قانون توسط هیات امنای صندوق توسعه ملی است. این در حالی است که طبق ماده 7 آیین نامه اجرایی این قانون، هیات امنای صندوق موظف بوده ظرف مدت 2 ماه از ابلاغ آن به تصویب سقف تعهدات قابل پذیرش برای صندوق (جدول مذکور) بپردازد و طبق ماده 17 آیین نامه اجرایی مهلت وزارت نفت برای اعلام فهرست شرکت‌های برگزیده مجزای از آن است و این دو مهلت قانونی لازم و ملزوم یکدیگر قرار داده نشده اند. لذا پیشنهاد می شود با توجه به آنکه مهلت 60 روزه وزارت نفت برای انتخاب فهرست شرکت‌های برگزیده پایان یافته است، آن وزارتخانه محترم نسبت به اعلام فهرست شرکت های برگزیده اقدام نماید./

فریدون عباسی رئیس کمیسیون انرژی مجاس شورای اسلامی

برچسب ها

اخبار برگزیده، اصلاح الگوی مصرف انرژی، انرژی، بخش معدن و صنایع معدنی