آصفری مطرح کرد ؛

رژیم صهیونیستی فعالیت هسته ای غیر صلح آمیز دارد

نایب رئیس کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها در مجلس به دبیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی توصیه کرد در سفر به تهران از رأفت جمهوری اسلامی سوء استفاده نکند.

  خبرگزاری خانه ملت؛ محمدحسن آصفری با اشاره به سفر مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی به تهران، گفت: جمهوری اسلامی ایران در دو دهه گذشته در زمینه برجام همکاری های لازم را داشته، اجازه بازرسی ها بیش از موعد و بدون برنامه ریزی ها را صادر کرده است، در این بین حتی اجازه داده دوربین های آژانس در مراکز هسته ای نصب شود تا آژانس فعالیت های ما را رصد و به صورت آفلاین و آنلاین برنامه ها را ضبط و ثبت کند.

وی  ادامه داد: در بیانیه های که تا به حال آژانس درباره فعالیت هسته ای ایران داشته به پایبندی جمهوری اسلامی ایران به تعهدات خود اشاره کرده و تاکید داشته که تا به حال خلاف NPT قدمی بر نداشته است و امروز باید به دنبال اجرای برجام و گزارش های آژانس تحریم آمریکا و غربی ها برداشته می شد.

محمدحسن آصفری تاکید کرد: به هر حال سفر هایی که دبیر کل آژانس بین المللی به ایران داشته خروجی قابل توجه به دنبال نداشته و می توان گفت در حالی که تمام همکاری ها را با آژانس داشتیم اما تا به حال نتوانسته حق و حقوق ایران را در فعالیت هسته ای تسهیل کند.

نماینده مردم اراک و کمیجان در مجلس شورای اسلامی با تاکید مجدد بر اینکه سفرهایی که دبیر کل آژانس به ایران داشته نتیجه ای به همراه نداشته، بیان کرد:هر بار بعد از اتمام سفر و بازگشت دبیر کل به آژانس بین المللی انرژی اتمی فشار بیشتری توسط آژانس و شورای امنیت به ایران وارد کرده است، توقع ما از آژانس این است که جایگاه بی طرفی خود را حفظ کند تا ملت ها به آژانس بی اعتماد شوند.

عضو هیات رئیسه کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها در مجلس گفت:جمهوری اسلامی در حالی با آژانس همکاری می کند که رژیم صهیونیستی اجازه ورود دبیرکل آژانس به سرزمین های اشغالی نداده است، با وجود اینکه رژیم صهیونیستی فعالیت هسته ای غیر صلح آمیز و در راستای تولید بمب هسته ای و نیتروژنی دارد اما آژانس حتی یکبار بیانیه صادر علیه این رژیم صادر نکرده است.

وی  تاکید کرد: رافائل گروسی از این رأفت جمهوری اسلامی دبیر کل در سفر خود به تهران سوء استفاده نکند، اگر آژانس نتواند حقوق جمهوری اسلامی ایران در موضوعات هسته ای و برداشتن تحریم ها را پیگیری کند، جمهوری اسلامی برای ادامه رابطه و همکاری با آژنس تصمیم دیگری را خواهد گرفت.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، «کاظم غریب آبادی»، سفیر و ‌نماینده دائم کشورمان نزد سازمان‌های بین‌المللی در وین، باتوجه به سفر پیش روی مدیرکل آژانس به تهران، در صفحه اینستاگرام خود نوشت: همانگونه که قبلا اعلام شد، رافائل گروسی مدیرکل آژانس، به ایران سفر می‌کند و در روزهای سه شنبه و چهارشنبه با مقامات کشورمان دیدار و گفت‌وگو خواهد کرد.

اعتماد ایران به آژانس در ماه های اخیر صدمه دیده است. ضروری است که سفر مدیرکل به ایران، موجب اعتمادسازی شود. این سفر، ارتباطی با مکانیسم به اصطلاح ماشه ندارد و به خواست آمریکا هم نیست بلکه در چارچوب دعوت طرف ایرانی انجام می‌پذیرد.

اجازه نخواهیم داد دیگران روابط آژانس و ایران را به ویژه در شرایط حساس فعلی مدیریت کنند. مهم است این اطمینان در تهران داده شود که آژانس بر مبنای سه اصل بی طرفی، استقلال و حرفه‌ای‌گری حرکت خواهد کرد و در مسائل پادمانی نیز فراتر از اصول استاندارد و ارزیابی‌ها و داده‌های مستقل خود عمل نخواهد کرد. تنها در این صورت است که سوءتفاهمات می‌تواند رفع شده و همکاری‌ها تداوم یابد./

پایان پیام

برچسب ها

آمریکا، آمریکا و اروپا، اخبار برگزیده، استکبار آمریکا، انرژی هسته ای، برنامه جامع اقدام مشترک (برجام)، تحریم اقتصادی، توافق جامع هسته ای، توافق هسته ای، تیم مذاکره کننده هسته ای، حقوق هسته ای، رژیم صهونیستی، رژیم صهیونیستی، سلاح هسته ای، صهیونیست