رحیمی جهان آبادی مطرح کرد ؛

فعال کردن مکانیسم ماشه علیه ایران

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس با اشاره به درخواست ترامپ از شورای امنیت برای فعال کردن مکانیسم ماشه علیه ایران، گفت: آمریکا بازی دو سرباختی را آغاز کرده و به هیچ نتیجه ای نخواهد رسید.

 خبرگزاری خانه‌ملت؛ جلیل رحیمی جهان آبادی درباره درخواست دولت آمریکا از شورای امنیت سازمان ملل متحد درباره فعال شدن مکانیسم و ماشه و تمدید تحریم ها علیه جمهوری اسلامی ایران، گفت: در دستور کار قرار دادن یک موضوع در شورای امنیت قابل وتو نیست. کشور و سایر اعضای شورا نمی‌توانند برای از دستور کار خارج کردن درخواست آمریکا، از حق وتو استفاده کنند اما اعضای دایم بعد از اینکه موضوع تحریم‌های ایران در دستور کار قرار گیرد و آمریکا بخواهد قطعنامه‌ای را علیه جمهوری اسلامی صادر کند، می‌توانند آن را وتو کنند.

وی  افزود: اعضای اصلی برجام که عضو شورای امنیت هم هستند مانند بریتانیا، روسیه و چین مخالفت خود را با درخواست آمریکا اعلام کردند زیرا ایالات متحده از برجام خارج شده است و طرفی که از معاهده خارج شود نمی‌تواند به مفاد آن توافق استناد کند و برای سایر طرف‌ها ایجاد الزام کند.

نماینده مردم تربت جام، تایباد و باخزر در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه ممکن است درخواست آمریکا برای فعال کردن مکانیسم ماشه علیه ایران در دستور کار شورای امنیت قرار گیرد، تصریح کرد: به نظر می‌رسد این موضوع به صورت عادی در دستور کار قرار گیرد. در صورتی که دولت آمریکا رایزنی کند، سایر اعضای دایم شورای امنیت که عضو توافق هسته‌ای هم هستند، با این موضوع مخالفت خواهند کرد.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس یازدهم تاکید کرد: آمریکایی‌ها بازی دو سرباخت را آغاز کردند و این مسیر هیچ حاصلی برای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، دونالد ترامپ و جمهوری‌خواهان نخواهد داشت. آمریکایی‌ها بازی را با طرح این موضوع مقابل دیپلماسی ایران باختند.

وی  یادآور شد: شورای امنیت بر اساس آیین نامه عمل می‌کند و در دستور کار قرار دادن یک موضوع امکان پذیر است. البته در صورتی که شورای امنیت این موضوع را در دستور کار قرار دهد به جایگاه شورا و سازمان ملل آسیب می‌زند./

پایان پیام

برچسب ها

آمریکا، آمریکا و اروپا، اخبار برگزیده، استکبار آمریکا، انرژی هسته ای، توافق هسته ای، حقوق هسته ای