بیگی نژاد مطرح کرد ؛

ضرورت پالایشگاه سازی برای جلوگیری از صدور نفت خام

عضو هیات رئیسه کمیسیون انرژی مجلس، ساخت پالایشگاه ها در مقیاس کوچک و بزرگ را به منظور ایجاد اشتغال و ارزآوری برای کشور ضروری دانست.

 خبرگزاری خانه ملت؛ هادی بیگی‌نژاد با اشاره به منویات روز گذشته مقام معظم رهبری مبنی بر ضرورت پالایشگاه‌سازی برای جلوگیری از صدور نفت خام، گفت: ایجاد اشتغال، افزایش سطح علمی کشور، رسیدن به تنوع مشتری، کاهش تحریم‌پذیری، افزایش درآمد ارزی و... ازجمله محاسن جلوگیری از فروش نفت خام و تبدیل آن به فرآورده‌های نفتی است.

وی  با بیان اینکه برخی از فرآورده‌های تولید شده چندان سودآور و با ارزش نیستند به همین دلیل باید به سمت فرآورده‌های با ارزش و سودآوری بیشتر حرکت کرد، افزود: از آنجا که سرمایه‌گذاری خارجی در داخل کشور وضع چندان مساعدی ندارد، چاره‌ای جزء سوق دادن سرمایه‌گذاری‌های داخلی به سمت تولید فراورده‌های نفتی با ایجاد پالایشگاه‌ها در مقیاس کوچک و بزرگ نداریم.

نماینده مردم ملایر در مجلس شورای اسلامی با یادآوری اینکه میلیاردها دلار سرمایه سرگردان در کشور وجود دارد، گفت: اگر فقط 10 درصد از این سرمایه به سمت پالایشگاه‌سازی با هدف جلوگیری از صدور نفت خام هدایت شود به دستاوردهای خوبی خواهیم رسید که البته نیاز به اراده راسخ مسئولان دارد.

عضو هیات رئیسه کمیسیون انرژی مجلس معتقد است ساخت و راه‌اندازی پالایشگاه‌های مقیاس کوچک علاوه بر مزیت‌هایی نظیر تولید فرآورده، تسریع در انتقال و توزیع فرآورده‌های مختلف نفتی به نقاط دورافتاده و صعب العبور و کاهش آلودگی زیست محیطی موجب تسهیل ورود بخش خصوصی به صنعت پالایش خواهد شد./

پایان پیام

برچسب ها

آسیب شناسی صنعت نفت ایران، اخبار برگزیده، انرژی، توسعه پالایشگاه ها، پالایشگاه، پالایشگاه ها