رحیمی مطرح کرد ؛

رشد نرخ ارز بر گرانی قیمت لاستیک اثرگذار است

عضو هیات رئیسه کمیسیون صنایع و معادن مجلس می گوید هرچند رشد نرخ ارز بر گرانی قیمت لاستیک اثرگذار است اما دلیل اصلی نابسامانی این بازار حضور کم رنگ نهاد های نظارتی و نبود سامانه توزیع سیستمی است.

خبرگزاری خانه ملت ؛ بهزاد رحیمی نماینده مردم سقز و بانه در مجلس شورای اسلامی با انتقاد از نابسامانی بازار تایر، گفت: هرچند بخشی از افزایش قیمت لاستیک و نابسامانی در این بازار ناشی از رشد نرخ ارز و هزینه‌های تولید است اما حضور دلالان و محتکران در حوزه تایر به ویژه لاستیک خودرو سواری را نیز نمی‌توان در بی ثباتی قیمت‌ها در این حوزه نادیده گرفت.

شفافیت در زنجیره تامین و توزیع لاستیک یکی از راهکارهای ساماندهی بازار

وی  بخشی از افزایش قیمت لاستیک را ناشی از حضور کم رنگ نهاد‌های نظارتی در بازار دانست و افزود: سودجویان از این فرصت سوءاستفاده کرده و در سایه ضعف نظارتی و نبود سامانه توزیع سیستمی تمام تلاش خود را برای بی ثباتی بازار به کار می‌برند.

نماینده مردم سقز و بانه در مجلس شورای اسلامی شفافیت در زنجیره تامین و توزیع لاستیک را یکی از راهکارهای ساماندهی بازار برشمرد و اضافه کرد: وزارت صنعت، معدن و تجارت باید سازوکاری ویژه پیش‌بینی کند تا تولیدکنندگان و واردکنندگان تایر با ثبت اسناد تولید و فروش خود، زمینه رصد بازار و برخورد با تخلف و احتکار را به صورت برخط فراهم کنند.

کمبود و گرانی لاستیک سبک منطق نیست

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس سهم تولید داخلی در تامین تایر خودرو سواری مورد نیاز کشور را مناسب توصیف کرد و ادامه داد: از آنجا که براساس گزارش‌های ارائه شده، لاستیک سبک به اندازه کافی در کشور تولید می‌شود، کمبود و گرانی این کالا منطقی نیست؛ بنابراین نبود سامانه سیستمی برای نظارت بر بازار، علت اصلی این مشکلات است.
وی  تصریح کرد: گرانی قیمت لاستیک موجب افزایش هزینه حمل و نقل شده و این امر به صورت مستقیم بر زندگی و معیشت مردم اثرگذار است که مسئولان ذی‌ربط باید تدابیر لازم برای جلوگیری از این گرانی را اخذ کنند./

انتهای پیام

برچسب ها

آسیب شناسی صنعت خودرو کشور، اخبار برگزیده، بازار، بازار خودرو