فرهنگی مطرح کرد ؛

آخرین وضعیت تشکیل کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی

سخنگوی هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی از تعیین تکلیف وضعیت کمیسیون قضایی و حقوقی در روزهای آینده خبر داد.

 خبرگزاری خانه ملت ؛ محمدحسین فرهنگی در مورد آخرین وضعیت تشکیل کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی، گفت: کمیسیون تدوین آیین‌نامه داخلی مجلس پیش از این طرح اصلاح قانون آیین‌نامه داخلی مجلس را برای تسهیل در تشکیل کمیسیون قضایی تصویب و گزارشی را برای تصویب آن در اولین فرصت، به هیات رئیسه ارائه کرد.

وی  افزود: هفته آینده در مجلس تقاضای اولویت بررسی این طرح که از سوی بیش از 50 نماینده مجلس امضا شده مطرح می‌شود و در صورت تایید اولویت از سوی مجلس در همان روز یکشنبه و یا حداکثر چهارشنبه مطرح که در صورت تصویب برای تایید به شورای نگهبان ارسال می‌شود.

سخنگوی هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی ابراز امیداوری کرد که وضعیت کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس به زودی و طی روزهای آینده تعیین تکلیف شود.

به گزارش خانه ملت؛ براساس مصوبه کمیسیون تدوین آیین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی، حد نصاب کمیسیون قضایی در نشست مشترک هیات رییسه مجلس شورای اسلامی با روسای شعب تعیین می شود.

در حال حاضر طبق آیین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی حداقل ۱۹ و حداکثر ۲۳ نفر برای تشکیل کمیسیون‌ها پیش‌بینی شده در حالی که در مجلس یازدهم برای عضویت در کمیسیون قضایی و حقوقی تعداد کمتری اعلام آمادگی کرده‌اند.

البته مجلس یازدهم 16 نماینده کمتر از 290 نماینده دارد که 11 نفر در دور دوم انتخابات انتخاب می‌شوند و 3 نماینده بر اثر ابتلا به ویروس کرونا جان خود را از دست دادند، صلاحیت یک نماینده به علت نداشتن مدرک تحصیلی احراز نشد و اعتبارنامه یک نماینده هم رد شد./

پایان پیام

برچسب ها

اخبار برگزیده، اعضای کمیسیون قضایی و حقوقی، دستگاه های قضایی