الهیان مطرح کرد ؛

عهدشکنی آمریکا و خروج از برجام

رئیس کمیته حقوق بشر مجلس با اشاره به سناریوهای مختلف جمهوری اسلامی درصورت بی خاصیت شدن برجام، گفت: خروج از پروتکل الحاقی و NPT و عدم اجازه دسترسی به بازرسان آژانس از مهم ترین گزینه های کشورمان در زمان خروج از برجام خواهد بود.

  خبرگزاری  خانه ملت؛ زهره الهیان نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی با اشاره به عهدشکنی آمریکا و خروج از برجام به دنبال نقض تعهدات خود نسبت به مفاد آن، گفت: در پی عدم پایبندی واشنگتن به مفاد برجام و بازگشت تحریم ها، مشکلات بسیاری برای جمهوری اسلامی ایجاد و حقوق ملت ما پایمال شد.

وی  بر همین اساس تصریح کرد: در شرایط کنونی و پس از خروج آمریکا از برجام، شاهد تلاش‌های مکرر این کشور برای بازگشت تحریم ها علیه ایران به صورت خودکار و با استفاده از مکانیسم ماشه هستیم که در نخستین اقدام، توفیقی برای آنها حاصل نشده و با انزوای بین المللی روبرو شدند.

این عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس یازدهم در ادامه با بیان اینکه آمریکا در تلاش است تا به واسطه اقدامات بعدی خود به اهدافش برسد، اظهار داشت: قطعا هیچ توفیقی برای سران آمریکایی حاصل نمی شود چرا که به لحاظ حقوقی، کشورهای مشارکت کننده در برجام اجازه پذیرش خواسته‌های آنها را ندارند اما چنانچه تحریم ها علیه ایران مجدد از سر گرفته شود قاعدتا باید برجام را تمام شده به حساب آورد.

الهیان ادامه داد: گزینه های محتمل جمهوری اسلامی بعد از بی اثر شدن برجام، خروج از پروتکل الحاقی و NPT و عدم اجازه دسترسی بازرسان آژانس به مراکز هسته ای کشورمان خواهد بود.

وی همچنین با هشدار به سران اروپایی و اعضای شورای امنیت عنوان کرد: در صورت بازگشت تحریم ها، قاعدتا جمهوری اسلامی نیز از برجام خارج خواهد شد و مسئولیت بی خاصیت شدن برجام نیز بر عهده کشورهای اروپایی و اعضای شورای امنیت است.

رئیس کمیته حقوق بشر کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در پایان با بیان اینکه جمهوری اسلامی امیدی به اجرای تعهدات برجام از سوی اروپایی ها ندارد، خاطرنشان کرد: در این شرایط جمهوری اسلامی گزینه های دیگری را مد نظر خواهد داشت لذا طرف اروپایی باید تمام سناریو ها را مورد توجه قرار دهد./

برچسب ها

آمریکا، آمریکا و اروپا، اخبار برگزیده، استکبار آمریکا، برنامه جامع اقدام مشترک (برجام)