رحیمی جهان آبادی مطرح کرد ؛

اقدامات مداخله جویانه فرانسه در لبنان

نماینده مردم تربت جام در مجلس گفت: اقدامات مداخله جویانه ای که فرانسه در لبنان انجام می دهد احیای تفکر استعماری قرن بیستم است.

 خبرگزاری خانه ملت؛ جلیل رحیمی ‌جهان‌آبادی به اظهارات مداخله‌جویانه فرانسوی‌ها در امورات داخلی لبنان اشاره کرد و گفت: فرانسوی‌ها در یک مقطعی از تاریخ خاورمیانه را با انگلیسی‌ها تقسیم کرده بودند و لبنان امروزی هم بخشی از حوزه نفوذ این‌ها در قرارداد استعماری قرن بیستم بوده است.

جلیل رحیمی ‌جهان‌آبادی در ادامه افزود: پس از اتفاقات جنگ جهانی دوم آمریکا جای بسیاری از کشورهای اروپایی را گرفت و در حال حاضر با توجه به تحولاتی که رخ داده کشورهای اروپایی احساس می‌کنند که آمریکا دیگر آن تعامل لازم را با آنها ندارد و نمی‌تواند به عنوان یک شریک مطمئن با اروپایی‌ها عمل کند به همین سبب دارند به آن حوزه‌های نفوذ تاریخی خود برمی‌گردند.

نماینده مردم تربت جام به بازگشت اروپایی‌ها برای نفوذ در منطقه خاورمیانه اشاره و تاکید کرد: انگلیسی‌ها در تلاش هستند که به حوزه خلیج فارس برگردند و در کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس سرمایه‌گذاری کنند و مجددا حوزه نفوذ خود را افزایش دهند و فرانسوی‌ها هم به دنبال این هستند تا حوزه نفوذ خود در شمال آفریقا و لبنان را احیا کنند.

این نماینده مردم در مجلس در ادامه افزود: کاری که فرانسه در لبنان انجام می‌دهد احیای همان تفکر استعماری قرن بیستم بوده؛ چرا که این‌ها فکر می‌کنند دنیا در همان قرن بیستم مانده است و می‌توانند برای ملت‌ها در خاورمیانه تعیین و تکلیف کنند؛ بنابراین این تفکر نادرست استعماری را مکرون نسبت به کشور لبنان دارد و متصور می‌شود که کشور لبنان هنوز در سیطره فرانسویهاست پس همین تصورات نادرست باعث شده که به خودشان اجازه بدهند در خصوص امورات داخلی کشورهای دیگر اظهار نظر کنند./

برچسب ها

آمریکا، آمریکا و اروپا، اخبار برگزیده، انقلاب های خاورمیانه، تحولات خاورمیانه، خاورمیانه