ابوترابی مطرح کرد ؛

سوئیس به عنوان مجری کانال اینستکس

عضو کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها در مجلس می گوید سوئیس مجری راه اندازی کانال اینستکس شناخته شده بود و باید درباره عدم اجرایی شدن این کانال پاسخگو باشد.

  خبرگزاری خانه ملت ؛ ابوالفضل ابوترابی  نماینده مردم نجف آباد در مجلس با اشاره به سفر وزیر خارجه سوئیس به تهران به مناسبت 100 سال ارتباط دیپلماتیک دو کشور، گفت: ایران تنها کشوری بود که به تمام تعهدات خود در برجام عمل کرده است، اروپایی ها با وجود ادعاهایی که داشتند نتوانستند بر تعهدات خود بمانند، ازاین رو گلایه اساسی از کشورهای اروپایی داریم که باید در دیدار وزیر خارجه سوئیس با مقامات کشور به آن اشاره کرد.

ابوترابی  در مجلس ادامه داد: از سوی دیگر کشور سوئیس به عنوان مجری کانال اینستکس برای دور زدن برجام شناخته شده بود، قرار بود پول های ایران در این کانال جمع آوری شود و با آن امکاناتی چون دارو، کالاهای اساسی و سایر مایحتاج کشور فراهم شود. ایران وارد کننده ذرت، جو و کنجله است در حال حاضر به شدت به این محصولات نیاز داریم اما کانال اینستکس توان فراهم کردن این موارد را ندارد.

وی تاکید کرد: ازاین رو انتظار می رود در سفر وزیر خارجه سوئیس به ایران عدم اجرای تعهدات اروپا و سوئیس گوش زد شود، از سوی دیگر قرار بود اروپایی ها در مقابل بدعهدی و خروج یکجانبه آمریکا از برجام ایستادگی کنند، اما در این حوزه نیز شاهد ضعف و ناتوانی آنها بوده ایم.

نماینده مردم نجف آباد بیان کرد: اکنون که آمریکا از برجام خارج شده و دیگر این کشور طرف قرارداد نیست از اروپایی ها که مدعی پایبندی هستند می خواهیم در عمل به تعهدات خود عمل کنند، این نکته باید از طریق وزیر خارجه سوئیس به گوش سایر کشورهای اروپایی مجدد رسانده شود.

عضو کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها در مجلس اظهار داشت: اروپایی ها مدعی اجرای برجام و حفظ توافق هسته ای هستند، سوئیس نیز خود را مجری اینستکس می داند، ازاین رو سوئیس می تواند نقش مهمی در نجات برجام با اجرای کانال اینستکس دارد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، وزارت خارجه سوئیس در پیامی توئیتری اعلام کرد که «ایگنازیو کاسیس» وزیر خارجه این کشور از تاریخ پنجم تا هفتم سپتامبر در قالب دیداری رسمی به ایران سفر می‌کند.

این وزارتخانه اعلام کرد که سفر کاسیس به ایران به مناسبت بزرگداشت صدمین سالگرد روابط دیپلماتیک دو کشور انجام می‌شود.

وزیر خارجه سوئیس در تاریخ هفتم سپتامبر با «حسن روحانی» رئیس‌جمهوری، «محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه و «علی شمخانی» دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران دیدار می‌کند.

بر اساس این گزارش، رایزنی درباره تحولات اخیر برنامه هسته‌ای ایران و وضعیت خاورمیانه از جمله محورهای گفت‌وگوهای کاسیاس با مقام‌های تهران خواهد بود./

پایان پیام

برچسب ها

آمریکا، آمریکا و اروپا، اخبار برگزیده، استکبار آمریکا، برنامه جامع اقدام مشترک (برجام)، تحریم اقتصادی