سلیمی مطرح کرد ؛

نقش سوئیس به عنوان کشوری بی طرف

تیانا موزر، رئیس کمیسیون سیاست خارجی مجلس شورای ملی و توماس میندر، رئیس کمیسیون سیاست امنیتی مجلس کانتون­ های سوئیس با حجت الاسلام والمسلمین علیرضا سلیمی، رئیس گروه دوستی پارلمانی جمهوری اسلامی ایران و سوئیس دیدار و گفتگو کردند.

  خبرگزاری خانه ملت؛ خانم تیانا موزر رئیس کمیسیون سیاست خارجی مجلس شورای ملی و توماس میندر رئیس کمیسیون سیاست امنیتی مجلس کانتون­ های سوئیس روز دوشنبه( 17 شهریورماه) با حجت الاسلام والمسلمین علیرضا سلیمی رئیس گروه دوستی پارلمانی جمهوری اسلامی ایران و سوئیس دیدار و گفتگو کردند.

سلیمی در ابتدای این دیدار ضمن تبریک یکصدمین سالگرد آغاز روابط دیپلماتیک ایران و سوئیس گفت: نگاه دولت و مردم ایران نسبت به سوئیس همواره مثبت بوده و این رویکرد باعث شده است که علیرغم فراز و نشیب‌های سیاسی به اصل و اساس مناسبات دو کشور لطمه‌ای وارد نشود.

وی افزود: قدمت روابط بالغ بر یکصدسال نشان دهنده پیوند عمیق و دیرینه مردم دو کشور است.

رئیس گروه دوستی پارلمانی جمهوری اسلامی ایران و سوئیس با تاکید بر نقش مهم مجالس و گروه‌های دوستی پارلمانی در تحکیم روابط دوستانه و تسریع همکاری‌های فیمابین گفت: با توجه به روابط دوستانه حاکم بر دو کشور، تشکیل گروه دوستی پارلمانی در مجالس ایران و سوئیس می‌تواند به تقویت و تحکیم ارتباطات کمک کند.

عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به تحریم‌های ظالمانه و غیرقانونی آمریکا علیه مردم ایران تصریح کرد: اگرچه ملت ایران به دلیل تحریم‌های اقتصادی که نماد تروریسم اقتصادی است دچار فشار و کمبودهایی قرار گرفته‌‌اند، اما حاضر نیستند در مقابل زورگویی و قلدری دولت ترامپ تسلیم شوند.

نماینده مردم محلات در مجلس شورای اسلامی همچنین افزود: مجلس شورای اسلامی از گسترش روابط دو جانبه در حوزه‌های مختلف سیاسی، فرهنگی، علم و فناوری به ویژه اقتصادی استقبال می‌کند.

سلیمی در پایان این دیدار با اشاره به نقش سوئیس به عنوان کشوری بی‌طرف تصریح کرد: خوشبختانه سوئیس به عنوان کشوری مستقل، در استقرار صلح و امنیت گام‌های موثری برداشته است و امیدواریم این نقش آفرینی تداوم داشته باشد.

خانم تیانا موزر رئیس کمیسیون سیاست خارجی شورای ملی ضمن تبریک و ابراز خرسندی از تشکیل گروه دوستی پارلمانی ایران و سوئیس در مجلس شورای اسلامی گفت: پارلمان سوئیس از توسعه و گسترش همکاری‌ها و رایزنی در مسائل مختلف و مورد علاقه طرفین استقبال و حمایت می‌کند.

وی در ادامه از همکاری دو کشور در زمینه‌های مختلف بویژه تلاش در راستای حفظ صلح و امنیت بین‌الملل استقبال کرد.

توماس میندر رئیس کمیسیون سیاست امنیتی مجلس کانتون­ های سوئیس نیز در این دیدار با تأکید بر فعالیت شرکت‌های سوئیسی در تهران تصریح کرد: همکاری شرکت‌های سوئیسی با وجود تحریم‌های اقتصادی آمریکا علیه ایران فرصتی مناسب برای گسترش روابط و مناسبات دوستانه دو کشور است.

شایان ذکر است در این جلسه جبار کوچکی‌نژاد نایب رئیس گروه دوستی پارلمانی جمهوری اسلامی ایران و سوئیس در این دیدار حضور داشت و با نمایندگان مجالس ملی و کانتون ­های سوئیس در خصوص راه‌های توسعه روابط گفتگو و تبادل نظر نمود./

پایان پیام

برچسب ها

آمریکا و اروپا، اتحادیه اروپا، اخبار برگزیده، اروپا، استقرار صلح جهانی، تحریم، تحریم اقتصادی، تحریم ها، صلح، صلح طلبی