قالیباف در پاسخ به اخطار قانون اساسی نماینده شازند مطرح کرد ؛

اصلاح اساسی آیین نامه داخلی در دستور کار قرار دارد

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به موضوعات مربوط به روند تشکیل کمیسیون های تخصصی مجلس گفت: آیین نامه داخلی مجلس به صورت اساسی مورد اصلاح قرار خواهد گرفت و این مسئله در دستور کار کمیسیون آیین نامه داخلی مجلس است.

 خبرگزاری خانه ملت؛ محمود احمدی بیغش در نشست علنی امروز (چهارشنبه 19 شهریور) مجلس شورای اسلامی، در جریان بررسی طرح الحاق یک تبصره به ماده (38 ) آیین نامه داخلی مجلس و پیشنهاد مربوطه در رابطه با واگذاری اختیارات به هیات رئیسه مجلس برای تشکیل کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس، گفت: در چند روز اخیر وقت صحن علنی مجلس به بررسی پیشنهادات برای اصلاح آیین نامه داخلی سپری شده است، حال به نظر من پیشنهاد مذکور مغایر با اصل 84 قانون اساسی و برخی از مواد آیین نامه داخلی مجلس است.

نماینده مردم شازند در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: قطعاً اگر مشکلی در روند تشکیل یک کمیسیون تخصصی وجود دارد، ما نباید به دنبال اصلاح آیین نامه داخلی مجلس برویم. در شرایط فعلی تعداد داوطلبان عضویت در بسیاری از کمیسیون های تخصصی زیاد است، اما شاهدیم که در این دوره تعداد داوطلبان عضویت در کمیسیون قضایی و حقوقی به حد نصاب نرسیده، حال باید بررسی شود که علت عدم رغبت نمایندگان برای عضویت در این کمیسیون چیست.

دکتر محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به اخطار این نماینده گفت: در دوره یازدهم به موضوع چگونگی عضویت نمایندگان در کمیسیون ها توجه شده است و این مسائل مورد بررسی قرار گرفت و الان هم باید آیین نامه داخلی مجلس اصلاح شود.

وی تصریح کرد: در ابتدای مجلس یازدهم دستورالعمل تبصره 1 آیین نامه داخلی مجلس مورد اصلاح قرار گرفت، حال ما با همین اصلاحات در تشکیل یک کمیسیون تخصصی دچار اشکال شدیم و قطعاً چاره ای جز تشکیل آن کمیسیون وجود ندارد. ان شاءالله آیین نامه داخلی مجلس به صورت اساسی مورد اصلاح قرار خواهد گرفت و این مسئله در دستور کار کمیسیون آیین نامه داخلی مجلس است.

لازم به ذکر است ابتدای نشست علنی امروز و در جریان بررسی طرح مذکور، محمدرضا صباغیان بافقی در تشریح پیشنهادی گفت: ما در تبصره 1 ماده 38 آیین نامه داخلی مجلس پیشنهاد داده ایم که هیات مشترک شعب و هیات رئیسه مجلس می توانند حداقل اعضای کمیسیون قضایی و حقوقی را از میان متقاضیان براساس اولویت و امتیاز انتخاب کنند. حال در صورت عدم وجود متقاضی، اعضای کمیسیون با قید قرعه از میان نمایندگان حقوقدان مجلس انتخاب می شوند. پیشنهاد مذکور به رأی گذاشته شد که نمایندگان با آن مخالفت کردند./

پایان پیام

برچسب ها

آیین نامه، آیین نامه داخلی، آیین نامه داخلی مجلس، اخبار برگزیده