در جریان بررسی دوفوریت طرح جهش تولید مسکن مطرح شد ؛

موافقان: زندگی اقشار ضعیف به دلیل گرانی مسکن دچار آسیب شده است/ مخالفان: تصمیمات عجولانه در حوزه مسکن، معیشت مردم را دچار مشکل می کند

موافقان و مخالفت دوفوریت طرح جهش تولید مسکن دلایل و دغدغه خود را نسبت به وضعیت مسکن کشور و شرایط زندگی مردم مطرح کردند.

 خبرگزاری خانه ملت؛  مهرداد ویس کرمی به عنوان مخالف اول، در نشست علنی روز چهارشنبه (19 شهریور) مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی دوفوریت طرح جهش تولید مسکن ضمن مخالفت با این موضوع گفت: متاسفانه شرایط طوری پیش آمده که برای هر کاری طرح دوفوریتی مطرح می شود؛ کار به جایی رسیده که شاید دانش آموزی برای جلوگیری از تنبیه معاون مدرسه با نماینده تماس بگیرد تا طرح دوفوریتی ارائه دهد.

نماینده مردم خرم آباد در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: طبق قانون ارائه طرح دو یا سه فوریتی برای موارد خاص پیش بینی شده، نه برای موضوعات مختلف که نیازمند بررسی دقیق و طولانی مدت است.

وی با اشاره به عنوان طرح یاد شده افزود: سیاست کلی امسال بر مبنای جهش تولید است که نام طرح نیز از آن گرفته شده، در حالی که برای طرح های مختلف نباید از سیاست های کلی استفاده شود؛ این موضوع بیانگر اقدام عجولانه در نامگذاری طرح است.

ویس کرمی با اشاره به اینکه اتخاذ تصمیمات مهم در موضوعاتی مانند مسکن در درازمدت روی معیشت مردم اثر می گذارد، خاطرنشان کرد: بر این اساس برای ارائه چنین طرحی نیاز به بررسی کارشناسی عمیق و مبتنی بر اطلاعات علمی است. همچنین طرح باید مسئله محور باشد که در این زمینه چنین موضوعی مشاهده نمی شود.

در ادامه جعفر قادری نیز در مخالفت با دوفوریت طرح مذکور گفت: هیچ فردی در رابطه با اهمیت مسکن و رفع مشکلات این حوزه شک ندارد، از این رو شخصاً این طرح را امضا کردم، اما ارائه طرحی با 50 ماده به صورت دوفوریتی اقدامی اشتباه است.

نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: برای طرح دوفوریتی مذکور فقط یک کمیسیون درگیر بررسی بوده، در حالی که کمیسیون های مختلف از جمله برنامه و بودجه، اقتصادی، شوراها، اجتماعی و... باید این مهم را بررسی می کردند.

وی افزود: به عنوان مثال در طرح مالیات بر خانه های خالی نیز به نمایندگان تاکید شد که عجله نکنید، اما به این موضوع توجهی نشد و شورای نگهبان از طرح یک صفحه ای، سه صفحه ایراد گرفت؛ نباید با ارائه طرح های عجولانه بنزین را روی آتش برافروخته شده جامعه ریخت.

در ادامه علی اصغر خانی در موافقت با دوفوریت طرح جهش تولید مسکن گفت: این طرح در جلسات چند ساعته از سوی اعضای کمیسیون عمران مورد بررسی قرار گرفته، از این رو عجله ای در تدوین آن رخ نداده است.

نماینده مردم شاهرود و میامی در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: طبق بررسی ها در هر سال نیازمند ساخت یک میلیون واحد مسکن در کشور هستیم که برای تحقق این مهم باید زمین مناسب پیش بینی، بسترسازی انجام و وام با سود کم ارائه شود.

وی تصریح کرد: امروز قشر ضعیف جامعه دچار آسیب شده و مسکن دار شدن برای آنها به رویا تبدیل شده است، زیرا قیمت مسکن به 5 الی 10 برابر افزایش یافته است که این مهم نشان دهنده ضرورت ارائه چنین طرحی است.

همچنین مهرداد گودرزوند چگینی در موافقت با دوفوریت طرح مذکور گفت: امروزه تهیه مسکن مشکل اساسی جامعه است و از این رو مشاهده می شود که بسیاری از جوانان به دلیل نداشتن مسکن نمی توانند ازدواج کنند.

نماینده مردم رودبار در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه برای تدوین این طرح از کمیسیون اقتصادی نیز نظرخواهی شده است، اظهار کرد: توجه به مناطق شهری و روستایی، اقشار کم درآمد، افراد تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره) و محرومان از جمله مسائلی است که در این طرح به آنها اشاره شده است. همچنین ارائه زمین مناسب و ایجاد شرایط برخورداری از وام های کم بهره برای تولید مسکن از دیگر مسائل مورد توجه این طرح است.

وی تصریح کرد: یک کارگر اگر 30 سال کار کند و تمام درآمد خود را پس انداز کند، در شرایط کنونی نمی تواند خانه دار شود، از این رو از مجلس انقلابی انتظار می رود به مسائل مردم رسیدگی کند./

پایان پیام

اخبار برگزیده

برچسب ها

اخبار برگزیده، بازار مسکن، بخش مسکن، تأمین مسکن، تامین مسکن