مالکی مطرح کرد ؛

مذاکره میان دولت افغانستان و طالبان، بازی آمریکایی ها است

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس معتقد است مذاکره میان دولت افغانستان و طالبان، بازی آمریکایی ها بوده و باعث تضعیف دولت مرکزی می شود.

 خبرگزاری خانه ملت؛ فداحسین مالکی نماینده مردم زاهدان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به مذاکراتی که قرار است میان دولت افغانستان و طالبان در دوحه قطر برگزار شود، گفت: برگزاری این مذاکرات بازی آمریکایی ها است چنانچه در دور اول نیز از طالبان و دولت برای مذاکره دعوت کردند اما با امتیازاتی که به طالبان دادند باعث تضعیف دولت مرکزی شدند.

وی  در پاسخ به این سوال که چرا بعد از مدت‌ها توقف مذاکرات، مجددا آن را از سر گرفته اند، یادآور شد: هم اکنون در آستانه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا قرار داریم و آنها قصد دارند امتیازاتی از این طریق به ترامپ داده شود.

نماینده مردم زاهدان در مجلس شورای اسلامی در ادامه با بیان اینکه در حال حاضر دست برتر در مذاکرات با طالبان است، عنوان کرد: تا زمانی که خلیل زاد (نماینده آمریکا در امور افغانستان) در جریان مذاکرات میان افغانستان و طالبان حضور دارد، مذاکره به نتیجه نخواهد رسید چرا که آنها مورد اقبال عمومی احزاب و اقوام افغانستان نیستند.

مالکی در ادامه با بیان اینکه برای موفقیت آمیز بودن مذاکرات باید ابتکار عملی همچون مذاکرات مسکو صورت گیرد، اظهار داشت: مذاکراتی که در مسکو میان افغانستان و طالبان صورت گرفتف ماهیت بین الافغانی داشت و هیچ خارجی در آن دخالت نمی کرد در حالی که آمریکایی ها در مذاکرات دوحه دخالت مستقیم دارند و دولت مرکزی افغانستان را تضعیف می کنند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در ادامه با ابراز تأسف از اینکه دولت مرکزی افغانستان ابتکار عمل خود را به دست آمریکایی ها داده است، خاطرنشان کرد: اگر شهید سلیمانی بود اجلاس بین الافغانی را در تهران برگزار می کرد چرا که جمهوری اسلامی قدرتمندترین کشور منطقه و همسایه افغانستان و همواره خیرخواه آنها بوده است./

پایان پیام

برچسب ها

آمریکا، آمریکا و اروپا، اخبار برگزیده، استکبار آمریکا، افغانستان، مذاکرات