ایزدخواه عنوان کرد:

ردپای مصوبه افزایش سه ماهه قیمت خودرو در گرانی چهارچرخ ها

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس می گوید مصوبه اجازه افزایش قیمت سه ماهه خودرو توسط خودروسازان یکی از دلایل گرانی عجیب و غریب چهارچرخ ها در روزهای اخیر است.

خانه ملت؛ روح‌الله ایزدخواه مصوبه اجازه افزایش قیمت سه ماهه به خودروسازان را یکی از دلایل گرانی عجیب و غریب چهارچرخ‌ها در روزهای اخیر دانست و گفت: طرح ساماندهی بازار و صنعت خودرو به منظور کوتاه کردن دست دلالان از بازار چهارچرخ‌ها با۲۰ ماده تدوین شد؛ در این طرح، عرضه خودرو تنها در بورس امکان‌پذیر است تا نحوه عرضه به بازار شفاف شود.

عرضه خودرو خارج از بورس در طرح ساماندهی بازار و صنعت خودرو حکم قاچاق کالا را دارد

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس با بیان اینکه براساس این طرح عرضه خودرو خارج از بورس حکم قاچاق کالا را دارد، افزود: قیمت‌گذاری، کیفیت، نحوه تامین مالی خودروسازان با تصویب طرح ساماندهی بازار و صنعت خودرو به صورت شفاف مشخص می‌شود.

به گفته عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس ساختار صنعت خودروسازی در ایران ایرادی ندارد و نابسامانی موجود در بازار ناشی از رها کردن بازار توسط دولت است.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه درجریان تدوین طرح ساماندهی بازار وصنعت خودرو از ظرفیت کارشناسان وزارت صنعت، معدن و تجارت، خودروسازان، منتقدان و... استفاده شده است، ادامه داد: ما با قیمت‌گذاری دستوری مخالف هستیم زیرا این امر منجر به نابسامانی بیشتر می‌شود، مانند آنچه در مورد تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی اتفاق افتاد.

قیمت چهارچرخ‌ها در طرح ساماندهی بازار خودرو براساس عرضه و تقاضا تعیین می‌شود

وی با بیان اینکه قیمت خودرو در بورس براساس عرضه و تقاضا تعیین می‌شود، تصریح کرد: مابه التفاوت قیمت خودرو در بورس و بهای تمام شده تولید خودرو به جیب دلالان و خودروسازان نمی رود بلکه برای این مبلغ اهداف مشخصی تعیین شده است.

به گفته عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس در تعیین قیمت تمام شده تولید خودرو تمام هزینه‌های غیرتولیدی خودروسازان حذف می شود زیرا مصرف کننده نباید تاوان بنگاهداری ها در خودورسازی ها را بپردازد./

پایان پیام
 

برچسب ها

اخبار برگزیده، افزایش قیمت خودرو، بازار خودرو، تولید و عرضه خودرو، قاچاق