مولوی مطرح کرد ؛

اروپایی ها به هیچ کدام از تعهدات خود در قبال ایران پایبند نبوند

نماینده مردم آبادان در مجلس گفت: متاسفانه؛ اروپایی ها به هیچ کدام از تعهدات خود در قبال ایران پایبند نبوند و حتی کانال اینستکس و اس پی وی را نیز راه اندازی نکردند و این نشان می دهد که این ها غیر قابل اعتماد هستند.

 خبرگزاری خانه ملت؛ سید محمد مولوی نماینده مردم آبادان به بیانیه اتحادیه اروپا در خصوص عدم پایبندی ایران به توافق هسته‌ای اشاره کرد و گفت: متاسفانه کشورهای عضو اتحادیه اروپا روز به روز وقیح‌تر می‌شوند و هر آنچه را که می‌خواهند در رابطه با ما اظهار نظر می‌کنند و دلیل این اظهارات وقیحانه نیز مشخص و مبرهن بوده و آن هم انفعال دستگاه دیپلماسی کشورمان است.

این نماینده مردم در مجلس در ادامه افزود: کشورهای اروپایی به هیچ کدام از تعهدات خود در معاهده برجام پایبند نبودند و سیاست‌های آمریکا را در این خصوص دنبال می‌کردند؛ بنابراین باید اعلام کرد که اراده‌ای از خود نشان ندادند و این مسئله برای این کشورها که ادعا می‌کنند از استقلال کافی برخوردار هستند بسیار ناشایست است.

وی  تاکید: اروپایی‌ها قول‌هایی برای راه‌اندازی کانال مالی اینستکس و همچنین اس پی وی داده بودند، اما به همین اندک تعهدات خود هم عمل نکردند و این وعده‌ها را زیر پا گذاشتند پس این‌ها نمی‌توانند ما را وادار به انجام کاری کنند.

مولوی  اظهار کرد: دولتمردان در این چند سال اخیر همه فکر و ذکر خود را روی برجام و ارتباط با غرب صرف کردند، اما با این حال نیز هیچ دستاوری نصیب کشورمان نشد، بلکه امتیازاتی هم از ما گرفتند.

نماینده مردم آبادان با اشاره به اظهارات پمپئو در رابطه با فعالسازی مکانیسم ماشه، اشاره کرد: ترامپ در حال دست و پا زدن است تا بتواند با استفاده از هر حربه‌ای کرسی کاخ سفید را تصاحب کند و پس از اینکه با شکست‌های پی در پی مواجه شد الان نیز به فعالسازی مکانیسم ماشه متمسک شده که شاید کاربردی برایش داشته باشد.

مولوی  در ادامه افزود: اما آمریکا از برجام خارج شده و هیچگونه حقی برای استفاده از این مکانیزم را ندارد و نمی‌تواند تحریم‌های ما قبل از برجام را برگرداند؛ بنابراین تفاسیری که از قطعنامه 2231 ارائه می‌دهد به نحوی بوده که حتی کشورهای اروپایی هم آن را نمی‌پذیرند./

پایان پیام

برچسب ها

آمریکا و اروپا، اتحادیه اروپا، اخبار برگزیده، اروپا، انرژی هسته ای، برنامه جامع اقدام مشترک (برجام)، توافق جامع هسته ای