حسینی مطرح کرد ؛

بررسی موضوع مدیریت چالش های پسماند و راهکارهای آن

نشست فراکسیون توسعه پایدار و تامین مالی مجلس شورای اسلامی، جهت بررسی موضوع مدیریت چالش های پسماند و راهکارهای آن با تاکید بر ایجاد نیروگاه های زباله سوز برگزار خواهد شد.

  خبرگزاری خانه ملت؛ سید شمس الدین حسینی نماینده مردم رامسر و تنکابن در مجلس شورای اسلامی نشست فراکسیون توسعه پایدار و تامین مالی مجلس شورای اسلامی جهت بررسی موضوع «مدیریت چالشهای پسماند و راهکارهای آن با تاکید بر ایجاد نیروگاه‌های زباله‌سوز» (سه شنبه هشتم مهرماه) برگزار خواهد شد.

سید شمس‌الدین حسینی رییس فراکسیون توسعه پایدار و تامین مالی مجلس شورای اسلامی گفت: موضوع بحران مدیریت پسماند و تاثیر آن بر محیط زیست و آلودگی خاک و نفوذ گندابه‌های آن به آب‌های سطحی و زیرزمینی در بسیاری از شهرهای کشور به خصوص استان‌های گلستان، مازندران و گیلان، مورد توجه مجلس است و نمایندگان خود را برای رفع آن متعهد می‌دانند.

نماینده مردم رامسر و تنکابن در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در نشست هفته جاری فراکسیون، معاون رییس جمهور و رییس سازمان حفاظت محیط زیست ، وزرای کشور، نیرو و جهاد کشاورزی، استانداران تهران، گلستان، مازندران و گیلان و رییس مرکز پژوهشهای مجلس و تشکلهای بخش خصوصی دعوت شده‌اند.

حل مشکل دپوی زباله‌ها را نمی‌توان فقط بر عهده شهرداری‌ها یا استانداری‌ها قرار داد

رییس فراکسیون توسعه پایدار و تامین مالی مجلس تصریح کرد: حل مشکل دپوی زباله‌ها را نمی‌توان فقط بر عهده شهرداری‌ها یا استانداری‌ها قرار داد چراکه آنها به‌تنهایی توان و امکان رفع این معضل بزرگ را ندارند و لازم است که وزارتخانه‌های مربوطه و سازمان حفاظت محیط ‌زیست کشور به‌عنوان مهم‌ترین نهاد مرتبط، برای ساماندهی زباله‌ها مصمم و با برنامه برای رفع این معضل ملی ورود کنند.

نماینده مردم رامسر و تنکابن در مجلس شورای اسلامی در ادامه با تاکید بر اینکه تمام شهرهای شمالی با بحران زباله درگیرند، یادآور شد: تنها در استان مازندران روزانه بیش از 400تن زباله بیمارستانی و دورریزهای خانگی و صنعتی تولید و دپو می‌شود و متاسفانه هر تن زباله 500لیتر شیرابه تولید می‌کند که وارد آب‌ها و سفره‌های زیرزمینی می‌شود و مجددا به چرخه مصرف برمی‌گردد.

حسینی افزود: شیرابه‌های ناشی از زباله‌های دپو شده، از همان راهی که باران طی می‌کند ، از رودخانه‌ها و در نهایت دریای خزر سر در‌می‌آورند و در راه هر موجود زنده‌ای را نابود می‌کنند.
نماینده تنکابن و رامسر تاکید کرد نمایندگان استانهای شمالی کشور متعهد و مصمم هستند تا به عنوان یک کار اساسی و اصولی در این دوره مجلس شورای اسلامی به کمک بخش خصوص و دولت این معضل را به عنوان یک نمونه ملی حل کنند.

هم‌افزایی مدیران مربوطه جهت دستیابی به یک مدل اجرایی مناسب در این حوزه

رییس کمیسیون جهش ورونق تولید ونظارت بر اصل ۴۴ قانون اساسی خاطرنشان کرد: اگرچه تاکنون اقداماتی چون ساخت کارخانه های کمپوست انجام گرفته یا طرح‌هایی چون نیروگاه زباله سوز دردست انجام است، لیکن ویژگی‌های کالاهای زیست محیطی چون داشتن ماهیت کالای عمومی و اثرات خارجی سبب کاستی‌هایی ازجمله تامین مالی این طرح‌ها شده است.

رییس فراکسیون توسعه پایدار و تامین مالی مجلس شورای اسلامی در پایان ضمن تصریح برضرورت نگاه جامع به این موضوع، تاکید کرد: برای برخورداری از همه دیدگاه‌ها و به دست آمدن مدل اجرایی مناسب، کارشناسانی از بخش‌های مختلف دعوت شده‌ است./

پایان پیام

برچسب ها

اخبار برگزیده، ساماندهی پسماندها، شهردار، پسماند های زباله، پسماندهای کشاورزی