موافقان رد طرح یک فوریتی اصلاح قانون تعیین تکلیف استخدامی معلمین حق التدریسی؛

معلمان باید حداقل صلاحیت تخصصی را داشته باشند

موافقان رد طرح یک فوریتی اصلاح قانون تعیین تکلیف استخدامی معلمین حق التدریسی بر اهمیت موضوع نحوه جذب معلمان آموزش و پرورش تأکید داشتند.

 خبرگزاری خانه ملت؛ مهدی طغیانی در جلسه علنی امروز (چهارشنبه، 9 مهرماه) مجلس شورای اسلامی در موافقت با رد طرح یک فوریتی اصلاح قانون تعیین تکلیف استخدامی معلمین حق‌التدریسی گفت: طرحی ارائه شده که 24 هزار نفر را بدون حتی یک آزمون استخدام کند از این تعداد 18 هزار نفر پذیرفته و 6 هزار نفر رد شده‌اند که قصد داریم آنها را نیز جذب کنیم.

وی  ادامه داد: در قانون، جذب معلمین از سال 1392 باید از طریق دانشگاه فرهنگیان و آزمون استخدامی باشد، این موضوع برخلاف سیاست‌های کلی نظام است و روش جذب در آموزش و پرورش از بین می‌رود.

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه حداقل های صلاحیت تخصصی باید در معلمان وجود داشته باشد، افزود: با کمیسیون تخصصی و کار تخصصی در مجلس همراهی کنیم، ساختار و نظام تعلیم و تربیت کشور با اینگونه طرح‌های غیرتخصصی از هم می‌پاشد.

در ادامه محمدحسین فرهنگی گفت: ما با توجه به ضرورت‌های آموزش و پرورش باید دو سوی طرح را در نظر بگیریم، یک طرف آن معلمان و طرف دیگر دانش‌آموزان هستند. زمینه باید به گونه‌ای فراهم شود که دانش‌آموزان و اولیای آنها متضرر نشوند.

وی با بیان اینکه تأکید مقام معظم رهبری بر این بود که مصالح دانش‌آموزان را در نظر بگیریم، گفت: مقام معظم رهبری فرمودند اگر دانش‌آموخته‌های دانشگاه فرهنگیان پاسخگو نبود به سراغ فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌های برتر بروید.

فرهنگی ادامه داد: آموزشیاران به تبعیض اعتراض دارند که چرا برای برخی آزمون حذف و برای برخی دیگر آزمون وجود دارد، از کمیسیون درخواست داریم وحدت رویه ایجاد کند.

مصطفی طاهری با اشاره به اینکه نقش معلم در آموزش و پرورش بی‌بدیل است، ادامه داد: اگر معلم درست انتخاب شود می‌تواند نواقص موجود را برطرف کند، در حال حاضر معیار جذب معلم تحمل 5 الی 6 ساعت تحصیل در روستاها و مناطق محروم است.

نماینده مردم زنجان و طارم در مجلس شورای اسلامی با تأکید بر اینکه قصد داریم معلم جذب کنیم تا دانش‌آموز تربیت کنند، عنوان کرد: باید اولیای و دانش‌آموزان مد نظر قرار گیرند. حق‌التدریسان بر اساس قول وزیر آموزش و پرورش تا زمانی که در آزمون موفق نشوند حق‌التدریس باقی می‌مانند./

پایان پیام

برچسب ها

اخبار برگزیده، رتبه بندی معلمان، طرح رتبه بندی معلمان، لایحه رتبه بندی معلمان