علیپور خنکداری مطرح کرد ؛

لزوم تعیین حق کمیسیون ثابت برای انعقاد قرارداد مسکن

نایب رئیس کمیسیون عمران مجلس گفت: در شرایط کنونی راه کارهای مختلفی برای اصلاح ساختار تعرفه ای مشاوران املاک وجود دارد، البته حق کمیسیون املاک هفته گذشته اصلاح و کاهش یافت، اما به نظر من تعیین حق کمیسیون ثابت برای انعقاد قرارداد مسکن بهترین راه کار برای مدیریت این حوزه است.

  خبرگزاری خانه ملت؛ کمال علیپور خنکداری نماینده مردم قائمشهر و سوادکوه در مجلس شورای اسلامی بر ضرورت نظارت و ساماندهی حوزه مشاوران املاک در کشور تأکید کرد و گفت: املاکی ها یکی از مولفه های تأثیرگذار در بازار مسکن محسوب می شوند، از این رو عملکرد این بخش در ثبات یا بروز تلاطم در بازار موثر است.

وضعیت کنونی مشاوران املاک تنها به سوداگری در بازار مسکن دامن می زند

وی  ادامه داد: وضعیت کنونی مشاوران املاک تنها به سوداگری در بازار مسکن دامن می زند، بر اساس قانون، املاکی ها مبلغی را به عنوان واسط معامله به صورت درصدی از قیمت کل مسکن از خریدار و فروشنده دریافت می کنند، اما مشکل اینجاست که برخی از مشاوران املاک برای افزایش سود و حق کمیسیون خود، قیمت مسکن را بالا می برند.

علیپور خنکداری گفت: در شرایط فعلی یک کارشناس رسمی دادگستری بالاترین مبلغی که برای بررسی و کارشناسی یک ساختمان 500 میلیارد تومانی دریافت می کند، حدود 30 میلیون تومان است، اما املاکی ها برای انعقاد قرارداد چنین ساختمانی بسیار بیشتر دریافت می کنند.

لزوم تعیین حق کمیسیون ثابت برای انعقاد قرارداد مسکن

نماینده مردم قائمشهر و سوادکوه در مجلس شورای اسلامی افزود: در شرایط کنونی راه کارهای مختلفی برای اصلاح ساختار تعرفه ای مشاوران املاک وجود دارد که باید بهترین راه کار و مکانیزم انتخاب شود، البته حق کمیسیون املاک هفته گذشته اصلاح و کاهش یافت، اما به نظر من تعیین حق کمیسیون ثابت برای انعقاد قرارداد مسکن بهترین راه کار برای مدیریت این حوزه است.

نایب رئیس کمیسیون عمران مجلس گفت: به نظر من هیأت دولت می تواند به موضوع کاهش حق کمیسیون مشاوران املاک یا تعیین تعرفه ثابت برای املاکی ها ورود کرده و آیین نامه آن را اصلاح کند، البته اگر دولت اقدامی در این عرصه صورت ندهد، مجلس شورای اسلامی با تدوین طرحی نسبت به ساماندهی این بخش اقدام خواهد کرد./

پایان پیام

برچسب ها

اخبار برگزیده، بخش مسکن، بنیاد مسکن، تأمین مسکن