نشست هم اندیشی مدیران مسئول مطبوعات و خبرگزاری ها با ریاست مرکز پژوهشهای مجلس شورای اسلامی برگزار شد

دکتر علیرضا زاکانی: دست یاری به سوی رسانه ها دراز کرده ایم

نشست هم اندیشی مدیران مسئول مطبوعات و مدیران عامل خبرگزاری¬ها با دکتر علیرضا زاکانی، ریاست مرکز پژوهش¬های مجلس شورای اسلامی، به جهت بررسی رویکردهای تحولی مرکز پژوهش ها و طراحی نحوه ارتباط رسانه ها با مرکز برگزار شد.

نشست هم اندیشی مدیران مسئول مطبوعات و مدیران عامل خبرگزاری¬ها با دکتر علیرضا زاکانی، ریاست مرکز پژوهش¬های مجلس شورای اسلامی، دوشنبه 14مهر 99 برگزار شد. در این نشست محورهای تحولی مرکز پژوهش‌ها در دور جدید فعالیت، ارائه شد و مدیران رسانه‌ها پیشنهادات خود را در خصوص این رویکردها و نحوه ارتباط رسانه‌ها با مرکز، مطرح کردند..

محمد صادق عبداللهی، مدیر روایط عمومی مرکز پژوهش‌ها، در آغاز نشست در شرح موضوع جلسه گفت: «این جلسه نخستین جلسه از سلسله نشست‌های همفکری و هم‌اندیشی ریاست مرکز پژوهش‌ها با رسانه‌ها، نخبگان، تشکل‌ها و نهادهای مردمی و دانشجویی و احزاب کشور است که به صورت هفتگی برنامه‌ریزی شده و بناست هر هفته در خدمت یکی از گروه‌های مذکور باشیم تا از همه نظرات و ایده‌های موجود در کشور استفاده شود.»

وی در خصوص رسانه‌های حاضر در نشست گفت: «جلسه حاضر در سطح مدیران مسئول و مدیران عامل تشکیل شده است و تلاش شده در جلسه، در خدمت همه سلایق موجود در فضای رسانه‌ای کشور باشیم. همچنین رسانه‌های دعوت شده تنها به عنوان نمایندگان رسانه‌ها دعوت شده‌اند و بنای مرکز پژوهش‌ها تعامل با تمامی رسانه‌هاست.»

دکتر زاکانی: دست یاری به سوی رسانه‌ها دراز کرده‌ایم

دکتر علیرضا زاکانی،‌ ریاست مرکز پژوهش‌ها، ضمن تشکر از حضور مدیران مسئول و تأکید بر لزوم ادامه این همکاری رویکردهای تحولی مرکز را به ترتیب زیر برشمارد: «1. اشراب معارف اسلامی در قانون‌گذاری،‌ 2. بهره‌مندی از نظام منسجم فکری برآمده از مکتب امام(ره) (برگرفته از نگاه اجتهادی امامین انقلاب اسلامی) در پژوهش و قانون‌گذاری،‌ 3. تحقق چشم‌انداز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت (اقامه بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی) به منظور شکل‌دهی تمدن نوین اسلامی، 4. تعمیق دانشی نظام تقنینی به‌وسیله جمع سپاری علمی با مراکز حوزوی و دانشگاهی و نخبگان کشور،‌ 5. تعامل فعال و موثر با نهادها و شخصیت‌های بین‌المللی به‌ویژه جبهه جهانی انقلاب اسلامی،‌ 6. مسئله‌محوری پویا در حیطه ملی و محلی با هدف ارتقاء اثربخشی قانون‌گذاری و نظارت مجلس در حوزه‌های گلوگاهی،‌ 7. بهره‌مندی از رویکرد معماری و مهندسی نظام‌های کلان و تحلیل یکپارچه مولفه‌های کلیدی،‌ 8. قانون‌گذاری و نظارت بر مبنای تحلیل داده‌ها و اطلاعات دقیق و معتبر،‌ 9. هوشمندسازی فرآیندهای سیاست‌پژوهی، قانون‌گذاری، اجرای‌‌سازی، پایش و نظارت،‌ 10. قانون‌گذاری و نظارت بر مدار حکمرانی مردمی با نقش‌آفرینی تعاملی عموم مردم، 11. هم‌آفرینی حاکمیتی با مشارکت فعال مسئولان کشور به‌ویژه نمایندگان مجلس، 12. همکاری فعال مرکز پژوهش‌ها برای تنظیم دستورکار برنامه‌محور کمیسیون‌ها و صحن مجلس، 13. تولید، انتشار، ترویج، گفتمان‌سازی و اجتماعی‌سازی محتواهای موثر متناسب با نیازهای تقنینی و نظارتی مجلس و 14. توسعه شایستگی‌ها و ارتقاء دانش شبکه همکاران»

زاکانی همچنین بیان داشت که 6 رویکرد کلی نیز برای مرکز پژوهش‌ها در نظر گرفته شده است که عبارتند از: «حل گره زندگی مردم، ایجاد ثبات، تصحیح نظام توزیع ثروت به نفع مستضعفان، تأمین حداقل معیشت برای عموم مردم، مبارزه با فساد و کمک به تولید با برداشتن موانع تولید»

رییس مرکز پژوهش‌ها همچنین از استخراج نظام مسائل کشور در مرکز پژوهش‌ها خبر داد و در خصوص مسائل اولویت دار، گفت: «ما در قدم اولی که در مرکز پژوهش‌ها برداشتیم طی یک کار نخبگانی نظام مسائل کشور را احصا کردیم و بر اساس آن اولویت‌های هر کدام از کمیسیون‌های مجلس را پیشنهاد دادیم.»

او در خصوص جزئیات این اولویت‌ها گفت: «محور اساسی پیشنهادات ما کرامت فرد و خانواده است که زیر مجموعه آن سه محور 1. جهش تولید، 2. بهسازی نظام‌های حاکمیتی و 3. ارتقاء سرمایه اجتماعی و مشارکت مردمی قرار دارد و سپس جزئیات ریز این سه محور و اولویت‌ها در هر کدام ناظر به کمیسیون‌های مجلس احصاء شده و با جزئیات در قالب جزوه‌ای 250 صفحه‌ای ارائه گردیده است.»

زاکانی در انتهای صحبت‌های خود از تمامی رسانه‌های کشور خواست که در چهار مورد «احصاء و تکمیل نظام مسائل کشور»،‌ «همفکری در مسیر پرداخت به مسائل»،‌ «انتقاد عملکرد مرکز و خروجی‌های آن» و «انعکاس و بازتاب خروجی‌های مرکز به جهت روئیت عمومی و مشارکت اجتماعی» به مرکز پژوهش‌های مجلس یاری رسانند.
در ادامه این نشست مدیران مسئول مطبوعات و رسانه‌ها نقطه نظرات و پیشنهادات خود را در مورد رویکردهای تحولی و برنامه‌های مرکز ارائه دادند.

نماینده روزنامه ایران: باید از تجربه اصحاب رسانه در حل و تحلیل مشکلات استفاده کرد

مصیب نعیمی مدیر مسئول روزنامه الوفاق و نماینده روزنامه ایران با تأکید به لزوم بهره‌گیری مرکز پژوهش‌ها از تجربیات رسانه‌ها، پیشنهاد داد که: «کمیته یا ستاد رسانه‌ای در مرکز پژوهش‌ها ایجاد شود تا در جلساتی منظم مسائل کشور و تحولات را تحلیل و رصد نمایند.»

او در شرح پیشنهاد خود بیان داشت: «موارد و مصادیق بسیاری وجود دارد که حتی مسئولان کشور در آن سردرگم هستند اما اصحاب رسانه به دلیل تجربه خود و دانشی که در طی سال‌ها کسب کرده‌اند به خوبی می‌توانند آن‌ها را تحلیل کرده و راهکارهای متناسب ارائه دهند.»

عضو تحریریه سیاست روز: مشکل ما از محورهای تحولی نیست مشکل در چگونگی پیاده‌سازی محورهاست
محمد رضا ناری ابیانه، عضو تحریریه روزنامه سیاست روز، با گلایه از روند رسانه‌ای مرکز پژوهش‌ها در سالیان گذشته و تشکر از برگزاری چنین جلسه‌ای گفت: «در سال 98 ده نامه به مرکز پژوهش‌ها زدیم و 150 سوال را مطرح کردیم اما متأسفانه هیچ پاسخی از مرکز دریافت نکردیم.»

وی همچنین گفت: «ما در روزنامه سیاست روز مجموعاً 180 صفحه در حوزه قانون‌گذاری کار کردیم و اکنون نیز هر دوشنبه گزارشات مرکز پژوهش‌ها را نقد می‌کنیم.»

ناری ابیانه در بخشی دیگر از سخنان خود از روند کلی نمایندگان مجلس در برخورد و استفاده از کارهای پژوهشی انتقاد کرد و بیان داشت: «تقریباً عمده نمایندگان خود را به کار پژوهشی محتاج نمی‌بینند. طبق آمار تنها 15 درصد از نمایندگان گزارشات مرکز پژوهش‌ها را می‌خوانند و کتابخانه مجلس اعلام کرده است که در برخی ماه‌ها اصلاً هیچ مراجعه کننده‌ای نداشته است. و این باعث شده که قانون‌گذاری ما راه خودش را برود و مشکلات و معضلات مردم راه خودشان را.»

او همچنین ضمن اشاره بر لزوم بررسی قانون گذاری و نظارت از منظر وجودی، از محورهای تحولی مرکز پژوهش‌ها انتقاد کرد و گفت: «از این محورهای تحولی که خیلی شیک و خوش رنگ و لعاب هستند در جای جای کشور ما بسیار است اما در حوزه عمل که می‌رسیم هیچ تحول و اتفاقی رخ نمی‌‍دهد. مشکلات ما از ناکارآمدی یا بد تعریف شدن محورهای تحولی نیست، مشکل در چگونگی پیاده‌سازی این محورهاست.»

حجت‌الاسلام دعایی: حرف‌هایتان را ساده و روان برای عامه مردم بگویید

حجت‌الاسلام دعایی، مدیرمسئول روزنامه اطلاعات، با اشاره به خاطره‌ای از امام گفت: «امام(ره) که در عراق تشریف داشتند، بسیاری از انجمن‌های فعال اسلامی در کشورهای خارجی تأکید داشتند که حتما‌ً کارها و نوشته‌هایشان به گوش امام(ره) برسد و امام در خصوص آن‌ها نظر دهند. من جمله این افراد بنی‌صدر بود. امام(ره) به بنی صدر می‌گفت نوشته‌های شما از شدت سنگینی مثل کفایه است که یک بار باید خواند تا ببینیم چه گفته‌ای و یک بار باید خواند تا صحتش معلوم شود. و بنی‌صدر در جواب می‌گفت چون روشنفکرها سنگین می‌نویسند ما هم اینطور می‌نویسیم که فکر نکنند ما از این حرف‌ها سرمان نمی‌شود.»

مدیر مسئول روزنامه اطلاعات با اشاره به خاطره بالا از ریاست مرکز پژوهش‌ها خواست تا رویکردهای تحولی و نوشته‌ها و گزارش‌ها را ساده و روان بنویسید تا عامه مردم نیز متوجه آن‌ها شوند.

ایشان همچنین بیان داشت:«باید به جامعه امید دهیم اما متأسفانه آنچه امروز می‌بینم همه ضربه زدن به همدیگر و پته همدیگر را روی آب ریختن است. مشکلات کشور و آسیب‌های اجتماعی را ببینیم و طنزهای موجود در شبکه‌های اجتماعی را جدی بگیریم.»

مدیر مسئول «الف»: مرکز پژوهش‌ها به روزمره‌گی نیفتد

بیژن مقدم، مدیر مسئول سایت خبری الف، بر لزوم مراقبت مسئولان مرکز پژوهش‌ها، برای فرار مرکز از روزمره‌گی اشاره داشت و پیشنهاد داد که طرح‌های مجلس پیش از طرح در صحن علنی در مرکز پژوهش ها بررسی و در صورت تایید علمی به رأی گذاشته شود.

وی همچنین بر لزوم ارائه نسخه رسانه‌ای و خبری گزارشات مرکز پژوهش‌ها تأکید داشت.

دبیر سیاسی خبرگزاری مهر: گزارشات مرکز پژوهش‌ها کاربردی نیست

توسلی، دبیر سیاسی خبرگزاری مهر، بیان کرد: در طی ادوار گذشته گزارشاتی که از مرکز خارج شده در قانون و شرایط روز جامعه و حکمرانی کشور قابلیت اجرا ندارد.¬ نمونه آن گزارشاتی بود که در سال¬های قبل از سوی مرکز صادر شده و ما از دستگاه-های اجرایی در مورد اجرایی شدن آن¬ها پیگیری می‌کردیم، ولی پاسخی که دریاقت می‌شد مبنی به عدم قابلیت اجرایی قانونی آن-ها بود.

مدیر مسئول روزنامه فرهیختگان: مرکز پژوهش‌ها ایده حکمرانی مجلس را احصا کند

در ادامه ایمانجانی، مدیر مسئول روزنامه فرهیختگان، بیان کرد: «توقع مجموعه رسانه‌ای کشور از مرکز پژوهش های مجلس ارائه یک ایده حکمرانی است.»

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر نمایندگان مجلس شورای اسلامی ایده واحدی ندارند، گفت: «تا کنون 120 طرح از سمت نمایندگان ارائه شده است که عمده آن‌ها اقتصادی است اما از یک ایده اقتصادی واحد برنیامده است. در حالی که باید اصل ایده واحد باشد و اگر امیدی به مجلس است به واسطه این ایده باشد.»

اصلاح ساختار مجلس شورای اسلامی و تسریع در فرآیند شفافیت از دیگر موضوعات مطرح شده از سوی ایمانجانی بود.

مدیر عامل خبرگزاری تسنیم: تحول نباید زمان‌بر و پرهزینه باشد

مجید قلی‌زاده، مدیر مسئول خبرگزاری تسنیم، نیز با اشاره به وظیفه پشتیبانی نرم‌افزاری که اصلی‌ترین وظیفه مجلس است، گفت: «در راستای این وظیفه بایستی ارتباطی وسیع با همه نخبگان برقرار تا از همه نظرات استفاده شود. همچنین از ارکان مهم این وظیفه تشخیص صحیح اولویت‌هاست. نکته مهم دیگر تحول نیروی انسانی است نه به معنای تغییر نیروها بلکه به معنای تغییر و تحول رویکردها.»

او همچنین با اشاره به نیاز کشور به تحول گفت: «تحولی مهم است که دغدغه¬های مردم و نیازهای انقلاب اسلامی را پاسخ دهد. تحول ما را از رکود بیرون می‌آورد اما اگر این تحول زمان‌بر و پر هزینه باشد به درد کشور نخواهد خورد.»
قلی‌زاده همچنین بیان داشت: «یکی از فعالیت¬های مهم مرکز بایستی توجه دادن نمایندگان به حفظ شأن اسلامی-ملی مجلس باشد. که در این زمینه پیشنهاد می‌کنم مرکز پژوهش¬ها آسیب‌شناسی در مورد عملکرد مجلس کنونی و مجلس‌های قبل داشته باشد. همچنین نیاز است فرمایشات امام خمینی(ره ) و مقام معظم رهبری در مورد مجلس را احصاء و برای عملیاتی کردن آن‌ها طراحی کرد.»

مدیر عامل تسنیم همچنین بر لزوم ارتقاء سعه صدر مسئولان در پذیرش انتقادات تأکید داشت.

مدیرمسئول فارس: باید به آینده‌پژوهی توجه ویژه داشت

در ادامه تیرانداز،مدیر مسئول خبرگزاری فارس، از لزوم تغییر در شرایط حکمرانی گفت. او بیان داشت: «کشور را نمی‌توان با مدل‌های حکمرانی دهه 40 و 50 جلو برد و نیاز است امروز متناسب با تغییرات فکر جدی‌ای در این زمینه کرد و به آینده پژوهی توجه ویژه داشت.»

مدیرعامل خبرگزای فارس همچنین با انتقاد از تعیین تکلیف شبکه‌های اجتماعی برای اولویت‌های مجلس و حتی رسانه‌ها به موضوع ارتباط پژوهش و رسانه پرداخت و بیان کرد: «رسانه بدون پژوهش نمی¬تواند کار انجام دهد. کار فعلی جریان رسانه در کشور، حرکت در سطح است و خروجی بعضی از رسانه¬ها عمیق نیست. از طرفی دیگر مراکز پژوهشی تولیداتی دارند که می‌توان از آن‌ها بهره برد اما متأسفانه از آن مطلع نمی‌شویم. در نتیجه باید فضای تعامل رسانه و نهادهای پژوهشی تقویت شود. و در این راستا مرکز پژوهش¬ها، به عنوان اصلی‌ترین مرکز پژوهشی کشور، باید سازوکاری را در نظر بگیرد که گزارشات و خروجی‌های خود را در معرض دید رسانه‌ها قرار دهد.»

نماینده باشگاه خبرنگاران: مرکز پژوهش‌ها باید پروتکل رسانه‌ای داشته باشد

نماینده باشگاه خبرنگاران جوان هم در ادامه عنوان کرد که تحول در حوزه اجتماعی با کمک رسانه‌های هوشمند راحت‌تر و بهتر انجام می‌گیرد.»

او ارتباط رسانه‌ها با مرکز پژوهش‌ها را نیازمند پروتکل رسانه‌ای خواند و گفت: «بایستی از طرف مرکز پژوهش¬ها پروتکلی ایجاد شود که نحوه دسترسی به اطلاعات و تعامل با رسانه‌ها در آن شفاف شود.»

مدیر مسئول آفتاب یزد: برای هر طرح پیوستی رسانه‌ای دیده شود

منصور مظفری، مدیرمسئول آفتاب یزد نیز با اشاره به اهمیت جلسه برگزار شده و فقدان این چنین جلساتی در سنوات گذشته بیان داشت: «برای ارتباط با رسانه‌ها پیشنهاد می‌کنم پیوستی رسانه‌ای برای هر طرح دیده شود.»

او همچنین به مردم حق داد که از نمایندگان مجلس گلایه کنند و گفت: «مردم دعواهای نمایندگان با دولت را می‌بینند و چون هنوز چیزی از مجلس ندیده‌اند حق دارند گلایه کنند. البته من اعتقاد ندارم که مجلس کاری نکرده است بلکه فکر می‌کنم در حوزه رسانه ضعیف عمل شده و اگر برای هر طرحی پیوست رسانه‌ای دیده شود این مسئله در افکار عمومی حل خواهد شد.»

مدیر پژوهشی ایرنا: به طرح‌ها پیشنهادی مردم رسمیت داده شود

شریعتمداری، مدیر پژوهشی خبرگزاری ایرنا نیز با اشاره به تجربیات جهانی پارلمان‌ها و لزوم استفاده از تجربیات موفق پیشنهاد داد: «اگر می‌خواهیم به سوی حکمرانی مردمی حرکت کنیم یکی از کارها می‌تواند توجه و رسمیت بخشیدن به طرح‌های پیشنهادی مردم باشد. در این راستا خوب است مثل برخی از پارلمان‌های جهان، در سایت مرکز پژوهش‌ها بخشی دیده شود که مردم بتوانند طرح‌ها و نظرات پیشنهادی خود را ارائه کنند و سایر مردم در خصوص آن‌ها نظر داده و اگر طرحی بیش از مثلاً‌ ده هزار امضا از سوی مردم داشت، طی سازوکاری مشخص در صحن مطرح گردد و حتی دولت نیز ملزم به پاسخگویی و رسیدگی به آن شود.»

مدیر مسئول روزنامه دنیای اقتصاد: برای اقتصاد باید مدلی واحد طراحی کرد

مدیر مسئول روزنامه دنیای اقتصاد در این جلسه با اشاره بر استفاده این روزنامه از گزارشات مرکز پژوهش‌ها در سال‌های گذشته، تأکید کرد: «متأسفانه باید گفت بعد از 42 سال از گذشت انقلاب هنوز نتوانسته‌ایم مدلی مشخص برای اقتصاد ارائه کنیم. این خلأ امروز در کشور دیده می‌شود و هیچ جا بهتر از مرکز پژوهش‌ها نمی‌تواند به این مسئله پاسخ گوید.»

او با انتقاد از تغییر سیاست‌های اقتصادی در دولت‌های مختلف گفت: «نمی‌شود قبول کرد که با روی کار آمدن هر حزب یا گروهی سیاست‌های اقتصاد تغییر کند. هر چند که این تغییرات از روی دلسوزی و دغدغه است اما متأسفانه باید گفت که نتیجه این تغییرات و حرکت نکردن بر یک ریل واحد، وضعیت اقتصادی امروز جامعه است.»

مدیر عامل خبرگزاری آنا: ارتباط رسانه و مرکز پژوهش‌ها باید فعال و پویا باشد

خلفی‌زاده، مدیرعامل خبرگزاری آنا، با انتقاد از نپرداختن رسانه‌های به سوژه‌های اصلی کشور گفت: «رسانه‌های بیشتر از آنکه به مسائل اصلی کشور توجه داشته باشند دنباله‌‍رو شبکه‌های اجتماعی شده‌اند و دوای این مشکل توجه رسانه‌ها به مسائل پژوهشی است که لازمه آن ارتباطی فعال و پویا با مراکزی چون مرکز پژوهش‌هاست.»

وی همچنین بز لزوم تقویت ارتباط مرکز پژوهش‌‎ها با مراکز دانشگاه تأکید کرد و بیان داشت: «ارتباط با مراکز دانشگاهی باید تقویت شود و نظامند جلو رود.»

خلفی‌زاده در پایان گفته‌های خود بیان داشت: «امیدواریم در دوره جدید فعالیت مرکز پژوهش‌ها، برای حل مسائل اصلی کشور نگاه به ایده‌های بومی باشد چرا که وضعیت کنونی کشور حاصل اهمیت دادن به نظریات لیبرالی در سال‌های گذشته است.»

مدیرمسئول خبرگزاری ایسنا: گمشده ما وحدت کلمه است

متقیان، مدیر مسئول خبرگزاری ایسنا به نقش دانشگاه¬ها و مرکز آموزش عالی با مرکز پژوهش‌های مجلس تاکید کرد و گفت: «علم‌پژوهی باید به دور از احساسات و سیاست بازی و بر اساس عقلانیت و تخصص باشد.»

او همچنین بیان داشت: «بهتر است همانطور که شورای نگهبان از نظر شرعی بر قوانین مصوب مجلس نظارت دارد خوب است مرکز پژوهش‌‎ها نیز از نظر علمی بر قوانین نظارت کند.»

متقیان همچنین نگاه بومی نمایندگان در مجلس را از مسائل اصلی مجلس خواند و گفت: «باید سازوکاری چیده شود که نگاه نمایندگان به مسائل ملی باشد که امیدواریم مرکز پژوهش‌ها در این راستا موفق شود.»

متقیان که به عنوان «مدیر اطلاع‌رسانی و گفتمان‌سازی مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت» نیز فعالیت دارد با تشکر از نگاه مرکز پژوهش‌ها به الگوی اسلامی ایران پیشرفت در طراحی محورهای تحولی خود گفت: «این نوید را می‌دهیم که الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت به زودی تقدیم رهبر انقلاب خواهد شد.»

مدیر مسئول خبرگزاری ایسنا در پایان بر لزوم طراحی سازوکاری صحیح برای ارتباط با نخبگان تأکید کرد و وحدت کلمه را گمشده کشور دانست. او در این خصوص بیان داشت: « گمشده ما وحدت کلمه است. تا زمانی که به این باور نرسیم که همه ما زیر سایه اسلام، انقلاب و ولی فقیه یک نفر هستیم نمی‌توانیم کشور و انقلاب را به آرمان‌های خود برسانیم.»

در پایان این نشست ریاست مرکز پژوهش‌ها ضمن اشاره به نکات خوب مطرح شده در جلسه، ابراز امیدواری کرد که این جلسه به صورت منظم ادامه دارد باشد تا مرکز پژوهش‌ها مرتباً‌ از تجربیات رسانه‌ها بهره ببرد.