مخالفت مجلس با فرمول دولت برای قیمت گذاری خودرو

هرچند وزارت صنعت، معدن و تجارت و خودروسازان خواستار افزایش قیمت کارخانه ای خودرو با فرمول عرضه چهارچرخ ها ۵درصد زیر نرخ بازار شدند اما از آن جا که این سیاست موجب افزایش قیمت می شود کمیسیون صنایع و معادن مجلس، به صراحت با آن مخالف کردند.

خانه ملت؛ نابسامانی بازار خودرو و مشکلات خودروسازان موجب شد اعضای کمیسیون صنایع و معادن مجلس به همراه مسئولان وزارت صنعت، معدن و تجارت و خودروسازان با برگزاری جلسات متعدد راهکارهای موردنیاز برای ساماندهی بازار چهارچرخ‌ها را بررسی کنند.

حجت‌اله فیروزی سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی درباره تصمیمات اخذ شده در جلسات مشترک اعضای کمیسیون صنایع و معادن، وزارت صمت و خودروسازان، گفت: در این جلسات راهکارهای کاهش قیمت خودرو مطرح و بررسی شد؛ در وهله نخست خودروسازان و وزارت صنعت، معدن و تجارت خواستار فروش خودرو با قیمت حاشیه بازار(5 درصد زیر قیمت بازار) بودند که نمایندگان مجلس به صراحت با این راهکار مخالفت کردند.

وی افزود: فروش خودرو در بورس کالا راهکار نمایندگان برای ساماندهی بازار خودرو بود که دستگاه‌های حاضر در جلسه با آن موافقت کردند، بنابراین مقرر شد طرح ساماندهی بازار خودرو که در حال حاضر در کمیسیون صنایع و معادن در حال بررسی است به عنوان راهکار بلندمدت برای بهبود شرایط صنعت خودرو و کاهش قیمت‌ها در نظر گرفته شود.
حجت الله فیروزی

نماینده مردم فسا در مجلس شورای اسلامی بررسی راهکارهای کوتاه مدت برای ساماندهی بازار خودرو را یکی دیگر از موضوعات مورد بررسی در جلسات مذکور برشمرد و اضافه کرد: مقرر شد سیاست «قیمت‌گذاری توسط شرکت‌های خودروساز براساس ضوابط قیمت‌گذاری کالای تولید داخل (ضوابط هیأت تعیین و تثبیت قیمت‌ها) به صورت ماهانه تعیین و ملاک فروش خودرو قرار گیرد» به عنوان راهکار کوتاه مدت در نظر گرفته شود.

سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی ادامه داد: از آنجایی که موضوع فوق باید در قالب یک ماده واحده تصویب شود، در صورتی که به صورت طرح یا لایحه در مجلس بررسی و تصویب شود زمانبر خواهد بود که می توان از دو مسیر شورای عالی سران قوا یا به صورت تبصره (1)ماده 45 آیین نامه مجلس مصوب شود./

پایان پیام
 

برچسب ها

اخبار برگزیده، افزایش قیمت خودرو، بازار خودرو