رحیمی جهان آبادی مطرح کرد ؛

محکومیت ایران به پرداخت غرامت

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس با اشاره به محکومیت ایران به پرداخت غرامت به دلیل مفقود شدن یک شهروند آمریکایی، گفت: محکومیت ایران بهانه ای جدید برای مصادره اموال ایران است.

  خبرگزاری خانه ملت؛ جلیل  رحیمی جهان‌آبادی در واکنش به حکم یک دادگاه آمریکایی مبنی بر پرداخت ۱.۴۶ میلیارد دلار از سوی ایران به خانواده رابرت لوینسون (مامور اف‌بی‌آی) که خانواده او مدعی هستند که او در ایران ناپدید شده است، گفت: رأی دادگاه آمریکا داخلی است اما از سوی دیگر جمهوری اسلامی ایران مناسبات دیپلماتیک با ایالات متحده ندارد لذا امکان حضور در جلسه و دفاع از منافع ایران را پیدا نکرده‌ایم.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی یادآور شد: این نوع دادگاه‌ها فرمایشی هستند و دادگاه‌های فرمایشی از ابتدای پیروزی انقلاب کار خود را آغاز کردند و هر اتفاقی که در جهان رخ می‌دهد را به ایران ربط می‌دهند و با محکوم کردن جمهوری اسلامی مبلغی را تحت عنوان غرامت از اموال ایران مصادره می‌کنند.

وی با تاکید بر اینکه جمهوری اسلامی ایران مسئول مفقود شدن یک شهروند آمریکایی نیست، افزود: رابرت لوینسون فردی دیپلمات نبوده است و از این افراد آمریکایی در افغانستان و بسیاری از کشورهای دیگر هم مفقود شدند بنابراین جمهوری اسلامی ایران مسئول مفقود شدن یک شهروند آمریکایی نیست.

رحیمی جهان‌آبادی معتقد است: رفتارهای زورگویانه و قانون شکانه همیشه از آمریکایی‌ها دیده شده است، آنها با طرح این بهانه‌ها دنبال مصادره اموال ایران هستند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در ادامه تصریح کرد: دفتر حقوقی ریاست جمهوری و معاون حقوقی وزارت امور خارجه می‌توانند مسائل حقوقی مرتبط با ایران که در دادگاه دیگر کشورها مطرح می‌شود را پیگیری کنند یا نماینده حقوقی از طرف ایران دراین مجامع و دادگاه‌ها حضور پیدا کند و از منافع مردم و دولت ایران دفاع کند اما در ارتباط با دادگاه‌های آمریکا به دلیل عدم وجود ارتباطات و مراودات دیپلماتیک ، نمی‌توانست انجام شود./

پایان پیام

برچسب ها

آمریکا، آمریکا و اروپا، اخبار برگزیده، استکبار آمریکا