خبر

مسیر شما: اخبار نظر موافقان و مخالفان بررسی طرح جمعیت و تعالی خانواده بنا بر اصل ۸۵ قانون اساسی
نظر موافقان و مخالفان بررسی طرح جمعیت و تعالی خانواده بنا بر اصل ۸۵ قانون اساسی

در نشست علنی امروز مجلس موافقان و مخالفان طرح جمعیت و تعالی خانواده بر اساس اصل ۸۵ قانون اساسی دلایل خود را بیان کردند.

خبرگزاری خانه‌ملت؛ جلال محمودزاده در نشست علنی امروز (دوشنبه، 12 آبان ماه) مجلس شورای اسلامی در مخالفت با تقاضای رسیدگی به طرح جمعیت و تعالی خانواده طبق اصل هشتاد و پنجم قانون اساسی، گفت: اصل جمعیت و تعالی خانواده و جوان شدن جامعه بسیار ضروری است و در اصل این موضوع هیچ بحثی نیست اما این مسئله باید شفاف شود که چرا این طرح از مجلس هفتم آغاز شده و تاکنون به نتیجه نرسیده است. یکی از دلایل این است که اختیارات قانونگذاری مجلس غیرقابل واگذاری است.

نماینده مردم مهاباد در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: اگر تقاضای بررسی طرح مذکور مطابق اصل 85 قانون اساسی به تصویب برسد آن زمان اختیار را به کمیسیون مربوطه می دهیم تا قانون موقتی را درباره طرح جمعیت به تصویب برساند که این قانون خام بوده و مشکلات را حل نخواهد کرد از طرف دیگر طرح جمعیت و تعالی خانواده بار مالی بسیار زیادی دارد و مخالف اصل 75 قانون اساسی است و شورای نگهبان این طرح را رد خواهد کرد.

وی ادامه داد: به نظر من دولت باید لایحه ای را در رابطه با بحث جمعیت و تعالی خانواده تدوین و به مجلس ارسال کند. از طرف دیگر در شرایط کنونی زیرساخت ها و شرایط اقتصادی و اجتماعی جامعه برای اجرای این مسئله مهیا نیست، جوانان امروز شغل ندارند و برای تامین امکانات آموزشی، ورزشی، بهداشتی، رفاهی و فرهنگی، درآمد سرانه و تامین مسکن مشکل دارند. حال اگر هر خانواده دو یا سه فرزند به دنیا بیاورد چه کسی می خواهد پاسخگوی معیشت، شغل و درآمد آن ها باشد.

محمودزاده ادامه داد: در شرایط کنونی با نرخ فعلی رشد جمعیت وضعیت اشتغال بسیار نگران کننده و نرخ بیکاری در استان ها بالای 25 درصد است. حال این سوال پیش می آید که آیا با این وضعیت اقتصادی می توان افزایش جمعیت را ایجاد کرد؟

در این نشست همچنین زهره الهیان در موافقت با تقاضای رسیدگی به طرح جمعیت و تعالی خانواده طبق اصل هشتاد و پنجم قانون اساسی، گفت: براساس آمارهای ارائه شده سازمان ملل و سازمان بهداشت جهانی، ایران از نظر جمعیتی در یک وضعیت هشدار قرار دارد و در آینده ای نزدیک وارد فاز بحرانی خواهد شد. وضعیت در شرایط فعلی به گونه ای شده که سازمان بهداشت جهانی که در دهه های پیش نسخه کنترل جمعیت را برای ما پیچید امروز در رابطه با این مسئله هشدار می دهد. حال چرا مسئولان بیدار نمی شوند.

وی ادامه داد: طرح مذکور از مجلس هشتم مطرح شد و حدود 8 سال معطل ماند و 2 مجلس گذشته نیز در این رابطه کار کردند اما هنوز مصوبه ای در این رابطه تصویب نشد. براساس آمارهای بین المللی سریع ترین افت نرخ جمعیت متعلق به ایران است از این رو باید این روند انقراض نسل را متوقف کنیم. براساس گزارش سازمان بهداشت جهانی جمعیت ایران در سال 2100 به حدود 30 میلیون نفر خواهد رسید که 50 درصد آن سالمند خواهند بود. همچنین براساس گزارش مرکز پژوهش ها طی 20 سال آینده ما پیرترین کشور جهان خواهیم بود.

وی ادامه داد: در شرایط کنونی باید هوشیار باشیم در غیر این صورت در آینده نه نیروی جوان مولد خواهیم داشت تا ثروت را تبدیل به تولید کند و نه نیرویی که از امنیت کشور دفاع کند. از این رو 5 تا 10 سال آینده فرصت طلایی برای فرزند آوری و افزایش جمعیت کشور است از این رو اگر طرح را سریع تر مصوب کنیم خواهیم توانست از این فرصت استفاده کنیم.

الهیان افزود: طرح جمعیت و تعالی خانواده در ماه های گذشته با حضور اعضای کمیسیون های اجتماعی، بهداشت، فرهنگی، شورایعالی انقلاب فرهنگی و کارشناسان مرکز پژوهش ها مورد بررسی قرار گرفته است، حال به نظر می رسد که نمی توان این طرح را در صحن علنی مورد بررسی قرار داد زیرا بررسی پیشنهاد و اصلاحات مدنظر نمایندگان زمان بر خواهد بود از این رو بهتر است یک کمیسیون مشترک تشکیل شود و پس از تصویب طرح، قانون به صورت آزمایشی 5 سال مورد اجرا قرار گیرد.

وی ادامه داد: در طرح مذکور مشوق های اقتصادی و مالی برای خانواده ها جهت فرزندآوری در نظر گرفته شده، در شرایط کنونی در جامعه ما کودک هراسی رواج دارد که با اجرای طرح مذکور جامعه را دوستدار کودک خواهد کرد، همچنین در این طرح مشوق هایی برای مادران شاغل، مرخصی زایمان، مرخصی شیردهی مادران و ایجاد مهدکودک در سازمان ها در نظر گرفته شده است.

در این نشست همچنین الیاس نادران در مخالفت با تقاضای رسیدگی به طرح جمعیت و تعالی خانواده طبق اصل هشتاد و پنجم قانون اساسی، گفت: در قانونگذاری کشور اصل بر این است که تمام طرح ها و لوایح از کمیسیون های تخصصی به صحن آمده و نمایندگان در بررسی و تصمیم آن مشارکت داشته باشند. با این روش شورای نگهبان نیز می تواند به صورت همزمان مغایرت های قانونی را شناسایی کند از طرفی این طرح بسیار مهم است اما نباید به صورت اصل هشتاد و پنجی مورد مقایسه قرار گیرد.

وی ادامه داد: به نظر من طراحان و افراد دخیل در این طرح مسیر را اشتباه رفتند اما این مسئله تضییع حقوق نمایندگان است. استدلال طراحان این است که در بررسی و تصویب طرح تسریع و تعجیل کنیم حال این سوال پیش می آید که در این رابطه یک ماه یا دو ماه چه تفاوتی دارد. این مسئله درست نیست که جمع محدودی در مورد چنین طرح مهمی تصمیم گیری کرده و پس از آن این طرح را به شورای نگهبان ارسال کنیم.

وی گفت: براساس اصل 85 مصوبه به صورت موقتی و آزمایشی اجرایی خواهد شد این یعنی آنکه بعدا ناچار خواهیم بود که قانون را دائمی کنیم. از طرفی به نظر می رسد که شورای نگهبان طرح های پرحجم و پرماده را به صورت اصل 85 رد می کند.

نادران افزود: طرح تامین کالاهای اساسی روز گذشته در مجلس بررسی شد، حال با یک پیشنهاد 25 هزار میلیارد تومان روی بودجه قرار گرفت بدون آنکه منابع مالی درستی برای آن در نظر گرفته شود و این تعجیل ها آثار و عواقب دارد و فردا ما مواخذه خواهیم شد. از طرفی دیگر پیشنهاد من این است که طرح به صورت فوریتی در صحن بررسی شده و بعد از گذشت 5 جلسه رسیدگی، مجلس موظف خواهد بود که هر روز نشست علنی برای بررسی این موضوع قرار دهد.

وی ادامه داد: در شرایط کنونی گفته می شود که اگر این طرح به صورت اصل 85 بررسی نشود منابع آن را نمی توان در بودجه سال 1400 در نظر گرفت اما من می گویم که اگر این طرح را امروز نیز مصوب کنیم به بودجه نخواهد رسید. ما ناچارا و با هر استدلالی باید منابع مالی را با دولت تفاهم کنیم تا آن به صورت متمم یا اصلاح بودجه آورده شود.

در این نشست همچنین امیرحسین بانکی پورفرد در موافقت با تقاضای رسیدگی به طرح جمعیت و تعالی خانواده طبق اصل هشتاد و پنجم قانون اساسی، گفت: براساس گزارش مرکز پژوهش ها بالای 60 درصد مردم خواستار 3 فرزند هستند اما به دلیل موانع این مسئله امکان پذیر نیست بنابراین باید این موانع را برطرف کرد. در شرایط کنونی هزینه درمان و آزمایش و وسائل مرتبط با کودک همچون پوشک بالا رفته حال ما در این طرح به دنبال حمایت از خانوارها و رفع مشکلات هستیم متاسفانه ریل گذاری تاکنون به سمتی بوده که علیرغم علاقه خانوارها به ولادت 3 فرزند در شرایط کنونی 1.2 فرزند متولد می شود.

وی ادامه داد: متاسفانه کشور در یک قدمی سیاه چال پیری جمعیت قرار دارد و ما تنها 7 سال فرصت داریم، از طرف دیگر این طرح باید به صورت اصل 85 بررسی شود چون برای تصمیم گیری نیاز به اجماع نخبگان داریم با این روش می توان نظرات متخصصان و کمیسیون ها را اخذ کرد. از طرفی دیگر مجلس طبق پیشنهاد برخی نمایندگان نمی تواند یک یا دو ماه از جلسات خود را برای بررسی یک طرح قرار دهد زیرا اولویت ها و دغدغه های دیگر نیز وجود دارد.

بانکی پور ادامه داد: برخی ها می گویند که طرح مذکور مغایر با اصل 75 قانون اساسی است اما باید بگویم که این مسئله در برنامه ششم توسعه به خوبی دیده شده است از این رو هر روز که تصویب این طرح به عقب بیفتد معضل سقط جنین به خاطر وجود قوانین غلط به گردن ما خواهد بود. براساس آمارها در ایران سقط جنین 15 برابر از مرگ و میرهای مرتبط با کرونا است./

پایان پیام
 

نظر شما