عنابستانی:

غرق شدگان در سراب غرب، قربانیان جنگ رسانه ای هستند

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی گفت: مهاجرت های قانونی و غیرقانونی در نتیجه عملکرد رسانه ای غرب است که در سایه کم کاری رسانه های داخلی شاهد آن هستیم.

خبرگزاری خانه ملت؛ علی اصغر عنابستانی در خصوص مهاجرت ایرانیان گفت: کشور شرایط سختی را تحمل می‌کند که بخشی از این شرایط باز می‌گردد به تحریم‌های ناجوانمردانه و یکجانبه که آمریکا وضع کرده است و کشورهای اروپایی هم به صورت خاص آنها را اجرایی می‌کنند از طرفی سوءمدیریت‌ها و تبعیض‌های اقتصادی موجود در داخل کشور منجر شده تا شاهد مهاجرت ایرانیان به صورت قانونی و غیرقانونی باشیم.

نماینده مردم سبزوار، جغتای، جوین، خوشاب و داورزن در مجلس شورای اسلامی افزود: در کنار تحریم‌ها و سوء‌مدیریت‌ها، عملکرد رسانه‌های خارجی مثل اختاپوس زندگی جوانان ایرانی را احاطه کرده و از کشورهای اروپایی به عنوان بهشت آمال و آرزوها برای آنها ترسیم می‌کنند؛ امروزه شاهد مهاجرت خانواده‌های ایرانی برای کسب شرایط زندگی بهتر هستیم حتی به صورت مهاجرت‌های غیرقانونی که گاهی این مهاجرت‌ها منجر به مرگ غریبانه و گاهی در حد خبر رسانه‌ای، جهانی می‌شوند.

مهاجرت‌های غیرقانونی باید مورد حمایت کشورها قرار بگیرد

وی تاکید کرد: هر اتفاق و پیش آمدی را می‌توان برای مهاجرت‌های غیرقانونی پیش بینی کرد و جدای از ایرانی یا غیر ایرانی بودن باید به عنوان بشر مورد حمایت کشورها قرار بگیرند و حقوق اولیه آنها از طرف تمام کشورها محفوظ باشد. نمی‌توانیم صد در صد بگوییم که همیشه رفتارهای مناسبی با مهاجران صورت می‌گیرد گاهی این سفرهای غیرقانونی برای مهاجران با بدترین رفتارها در اردوگاهها همراه است که تضمینی برای سالم به مقصد رسیدن آنها نیست.

عنابستانی ادامه داد: تمام سختی‌های مهاجرت غیر قانونی یک طرف ماجرا است، اگر سالم به مقصد برسند بعد از چند سال به عنوان شهروند درجه دوم و سوم پذیرفته شده و همیشه قوانین و حقوق اولیه یک شهروند درجه یک اروپایی شامل حال آنها نمی‌شود. اتفاق ناخوشایندی که در دو هفته اخیر برای خانواده سردشتی ایرانی که در حال عزیمت به کشور بریتانیا بودند بسیار متاثر کننده بود و نمونه بازر از ناامنی مهاجرت غیرقانونی است که دستمایه‌ای برای رسانه‌های غربی شد که فضای ایران را محیط سختی برای مردم دنیا ترسیم کنند.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس یادآور شد: در حال حاضر کشور در شرایط نامناسب اقتصادی به سر می‌برد اما آنچه رسانه‌های غربی از کشور ما ترسیم می‌کنند قحطی و جنگ است. اتفاقات اینچنینی در سایه غیرقانونی بودن بسیار رخ می‌دهد، از استرالیا گرفته تا آمریکا آنچه در این میان اهمیت دارد رسانه‌ای شدن ایران در سطح جهان است که همه از سیاست رسانه‌ای غرب نشات گرفته است .

رسانه‌ها به عنوان یک سلاح در جنگ نابرابر اقتصادی

نماینده مردم در مجلس یازدهم تاکید کرد: بخشی از آسیب‌هایی که امروزه در جامعه شاهد آن هستیم از مهاجرت غیرقانونی تا رشد طلاق در کشور به دلیل نبود انسجام فرهنگی در داخل است؛ متاسفانه نتوانستیم به جوانان کشور هویت بدهیم در این شرایط که در یک جنگ تمام عیار اقتصادی هستیم باید تمام جوانب را بسنجیم، رسانه‌ها یکی از سلاح‌های این جنگ نابرابر هستند.

وی تصریح کرد: رسانه‌ها باید در این شرایط مجهز باشند، شرایط داخل و خارج از کشور را سنجیده و متناسب با شرایط اقدام به عکس‌العمل مثبت داشته باشند، متاسفانه انسجام و یکپارچگی در عملکرد رسانه‌های داخلی نیست که منجر شده جوانان از هویت ایرانی خود دور شده و همین می ‌تواند دلیلی باشد برای جبران خلاء اطلاعی که به رسانه‌های بیگانه پناه ببرند و مهاجرت‌های قانونی و غیرقانونی نتیجه عملکرد رسانه غرب است که در سایه کم کاری رسانه‌های داخلی شاهد آن هستیم.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس خاطر نشان کرد: مهاجرت یکی از موارد تبادل فرهنگ‌ها است؛ بخشی از ایرانیانی که در کشورهای اروپایی و آمریکایی ساکن هستند که اکثریت جزو بهترین‌ها و افتخارات کشور هستند، برعکس ماجرا مهاجرت ایرانیان، پناهنده پذیری ایران هم زبانزد آمارهای جهانی است؛ کشور ما در طول ۴۱ سال اخیر بیشترین پناهندگان را پذیرفته و نسبت به آنها مسئولیت پذیر بوده است و جزو اولین کشورهای مهاجر پذیر دنیا هستیم./

پایان پیام

برچسب ها

اخبار برگزیده