زاکانی در دیدار با نماینده حماس در ایران:

مرکز پژوهش های مجلس آماده همکاری فکری با گروه ‎ها و کشورهای مقاومت است

دیدار مشترک ریاست مرکز پژوهش های مجلس با نماینده جنبش حماس در ایران به میزبانی این مرکز برگزار شد.

 به گزارش روابط عمومی مرکز پژوهش‌های مجلس، دیدار مشترک دکتر علیرضا زاکانی با خالد قدومی نماینده جنبش مقاومت اسلامی فلسطین (حماس) در ایران با حضور دکتر عطاالله رفیعی آتانی، قائم مقام، دکتر جلیل محبی، معاون سیاسی - حقوقی، و جمعی از کارشناسان مرکز پژوهش‌ها  در روز چهارشنبه مورخ 5 آذرماه  99 در محل مرکز پژوهش‌ها برگزار شد.

در این نشست ضمن بررسی آخرین تحولات محورهای مقاومت به‌ویژه فلسطین و روند نابودی رژیم تروریست صهیونیستی زمینه‌های همکاری فی مابین مرکز پژوهش‌ها با دفتر حماس بررسی شد و مقید گردید با انعقاد تفاهم‌نامه‌ای همکاری کارشناسان مرکز پژوهش‌ها با دفتر حماس بیش از پیش تقویت شده و جهت راهبری تفاهم‌نامه جلسات ریاست مرکز با نماینده حماس در ایران به صورت دوره‌ای برقرار گردد.

زاکانی:  مرکز پژوهش‌ها آماده همکاری فکری با گروه‌ها و کشورهای مقاومت است

در ابتدای این نشست دکتر زاکانی با گرامیداشت یاد شهدای جبهه مقاومت بالاخص شهید والامقام حاج قاسم سلیمانی و شیخ احمد یاسین، بنیان‌گذار جنبش حماس، خیانت برخی از سران کشورهای عربی در عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی را خیانت به آرمان قدس و خون شهیدان این راه دانستند و تأکید کردند که به رغم دست و پایی که ترامپ در روزهای آخرش می‌زند، همان‌طور که رهبر انقلاب در دیدار با مرحوم رمضان عبدالله فرمودند فلسطین به پیروزی نهایی خواهد رسید و خیانت کنندگان به این راه رو سیاه می‌شوند.

زاکانی با تأکید بر ظرفیت‌های مرکز پژوهش‌ها پیشنهاد انعقاد تفاهم نامه‌ای با دفتر حماس در ایران را طرح کرد و در این خصوص گفت: مرکز پژوهش‌های مجلس آماده همکاری فکری و محتوایی با گروه‌ها و کشورهای مقاومت است تا با همفکری و مشارکت آرمان بزرگ قدس محقق شود.

رییس مرکز پژوهش‌ها همچنین تأکید داشت که ملت فلسطین و ایران تجارب ارزشمندی دارند که می‌تواند در کنار هم روند نابودی رژیم صهیونیستی را بیش از پیش تسریع بخشند.

قدومی: در کشورهای اسلامی چالش فکر و اندیشه واحد داریم

دکتر خالد قدومی، نماینده حماس در ایران، ضمن تأکید بر عقب‌نشینی آمریکا از مواضع گذشته خود، اصلی‌ترین مشکل کنونی جهان اسلام را کشورهای دنباله رو مستکبرین در منطقه دانست که به دنبال عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی هستند.

خالد قدومی همچنین ابراز داشت: در دیوار نظام جهانی سوراخ‌هایی ایجاد شده است که اگر کشورهای اسلامی و گروه‌های مقاومت بتوانند این سوراخ‌ها را به یکدیگر مرتبط کنند دیوار نظام استکباری جهانی به کلی فروخواهد ریخت.

او چالش‌های پیش‌‍روی جهان اسلام را در این راه به دو بخش خارجی و داخلی تقسیم کرد و اشاره کرد که در بعد خارجی همه متفق هستیم که باید در برابر توطئه‌های استعمار و استکبار مقابله کرد اما چالش داخلی ما چالش فکر و اندیشه واحد است که باید در این خصوص بیش از پیش و با قدرت بیشتر کار علمی صورت پذیرد و علمای اسلام اعم از شیعه و سنی نیز با قدرت بیشتری به صحنه بیایند.

قدومی با اشاره به چالش فکر واحد با استقبال از پیشنهاد دکتر زاکانی مبنی بر انعقاد تفاهم نامه با مرکز پژوهش‌ها خواستار نشست‌های مشترک مابین مجلس شورای اسلامی ایران با مجالس کشورهای منطقه جهت تبادل اطلاعات و تجربیات شد.

در پایان مقرر گردید ضمن ارتباط مداوم کارشناسان مرکز پژوهش‌ها با دفتر حماس، جهت ارتقاء سطح همکاری‌ها و تداوم ارتباطات جلسه ریاست مرکز پژوهش‌ها با نماینده جنبش مقاومت اسلامی در ایران به صورت دوره‌ای و منظم تداوم یابد.