خبر

مسیر شما: اخبار درآمدهای حاصل از صادرات مواد خام و نیمه خام مشمول مالیات می شوند
درآمدهای حاصل از صادرات مواد خام و نیمه خام مشمول مالیات می شوند

سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه۱۴۰۰ گفت: براساس مصوبه کمیسیون تلفیق، با هدف جلوگیری از خام فروشی و حمایت از تولید داخل درآمدهای حاصل از صادرات مواد معدنی، فلزی غیرفلزی، نفت، گاز و پتروشیمی خام و نیمه خام مشمول مالیات می شوند البته صادرات محصول مشمول مالیات و عوارض نیست.

خبرگزاری خانه ملت؛ رحیم زارع در نشست خبری امروز (یکشنبه 14 دی) کمیسیون تلفیق لایحه بودجه سال 1400 با هدف تشریح مصوبات و بررسی‌های انجام شده در این کمیسیون، گفت: امروز 4 موضوع در کمیسیون تلفیق بودجه مورد بررسی قرار گرفت که شیوه اخذ مالیات بر ارزش افزوده موضوع نخست بود تا دهک‌های ثروتمند از این معافیت برخوردار نشوند.

نماینده مردم آباده، بوانات، خرم بید و سرچهان در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: مصوبه دوم درخصوص اصلاح درآمدهای مالیات بر ارزش افزوده بود که براساس آن از 81 هزار میلیارد تومان به 113 هزار میلیارد تومان افزایش پیدا کرد البته بدون آنکه نرخی رشد کند. با توجه به اینکه سامانه مدعیان در سال گذشته راه‌اندازی شده، اکنون نیز در حال تکمیل است و براساس قانون برنامه ششم، 6 درصد از 9 درصد جی دی پی (GDP) اسمی یا تولید ناخالص داخلی، درآمدهای مالیات برارزش افزوده برای دولت بود و رشد اقتصادی که دولت برای سال آینده پیش بینی کرده است. ان شاء الله با خروج از کرونا این درآمدها از 81 هزار میلیارد تومان به 113 هزار تومان افزایش پیدا کند.

زارع گفت: مصوبه سوم؛ حذف معافیت مالیات بر ارزش افزوده در مناطق آزاد بود که تاکنون این معافیت داده می‌شد اما کمیسیون تلفیق این معافیت را حذف کرد البته شرایط "معافیت بر عملکرد" طبق قانون خاص خود و قانون احکام دائمی که در سال 96 پیش می‌برد و این مصوبه معافیت مالیات بر ارزش افزوده در مناطق آزاد (نه مناطق ویژه) را شامل می‌شود.

سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه1400 اضافه کرد: در مصوبه چهارم؛ با هدف جلوگیری از خام فروشی و حمایت از تولید داخل درآمدهای حاصل از صادرات مواد معدنی، فلزی غیرفلزی، نفت، گاز و پتروشیمی خام و نیمه خام مشمول مالیات می‌شوند البته صادرات محصول مشمول مالیات و عوارض نیست.

وی اضافه کرد: همچنین در رابطه با "اصلاح مالیات برارزش افزوده "که به دنبال آن میزان درآمدهای دولت افزایش پیدا می‌کند، باید گفت؛ با توجه به اینکه سامانه راه اندازی شده از فرار مالیاتی جلوگیری می‌کند و شفاف سازی درآمدها را به دنبال دارد، میزان درآمدهای مالیات بر ارزش‌افزوده دولت را از درآمدها از 81 هزار میلیارد تومان به 113 هزار تومان در کمیسیون تلفیق افزایش دادیم.

زارع درخصوص "اخذ مالیات از خانه‌های گران قیمت و املاک لوکس"، توضیح داد: کمیته‌ای مرتبط در کمیسیون تلفیق بررسی موضوع "اخذ مالیات از خانه‌های خالی" در دست دارد و در این خصوص در جلسات بعدی تصمیم‌گیری می شود، همچنین در مورد "اخذ مالیات از خانه‌های لوکس و گران قیمت" کمیته جداگانه‌ای در حالی بررسی موضوع است.

وی همچنین در مورد حذف معافیت مالیات بر ارزش افزوده در مناطق آزاد، بیان کرد: از آنجا که تولیدکنندگان مشمول مالیات بر عملکرد می‌شوند که این معافیت‌ها را دارند لذا حذف معافیت مالیات بر ارزش افزوده بیشتر شامل کارهای دلالی، واسطه‌ای، وارداتی و خدماتی می‌شود که هیچ ارزش افزوده‌ای به دنبال ندارند اما معافیت‌ها شامل بخش‌های تولیدی می‌شود.

سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه سال 1400 با بیان اینکه پیش بینی می شود بررسی بخش درآمدی لایحه به مدت 2 هفته و بخش هزینه‌ای نیز 2 هفته دیگر طول خواهد کشید، گفت: در نهایت مجلس در مورد بودجه تصمیم‌گیری می‌کند و مصوبات کمیسیون تلفیق نیاز به رای مجلس در صحن علنی دارد./

پایان پیام
 

نظر شما