مرکز پژوهش های مجلس بررسی کرد؛

بودجه حوزه رسانه و ارتباطات جمعی در سال 1400

مرکز پژوهش های مجلس طی گزارشی در راستای بررسی لایحه بودجه سال 1400 کل کشور به ارزیابی بودجه حوزه رسانه و ارتباطات جمعی پرداخت.

به گزارش روابط عمومی مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی، دفتر مطالعات آموزش و فرهنگ این مرکز در گزارشی با عنوان «بررسی لایحه بودجه سال 1400 کل کشور 26. بودجه حوزه رسانه و ارتباطات جمعی» آورده است؛ در لایحه بودجه سال 1400، حدود 3,381 میلیارد تومان برای فصل رسانه در نظر گرفته شده است. این مبلغ حدود 25 درصد از اعتبارات امور فرهنگ، تربیت‌بدنی و گردشگری است. کل اعتبارات برنامه‌های‌ فصل رسانه (جاری و عمرانی) نسبت به مصوب سال 1399، 38 درصد و اعتبارات هزینه‌ای و عمرانی برنامه‌های حوزه رسانه در این لایحه نیز نسبت به مصوب سال 1399 به‌ترتیب 37 و 59 درصد افزایش داشته است. بررسی دو حکم پیش‌بینی شده در تبصره‌های لایحه بودجه سال 1400 بیانگر آن است که دولت در اجرای تکلیف مندرج در ماده (93) قانون برنامه ششم توسعه مفاد قانون را رعایت نکرده است.

مرکز پژوهش‌‌های مجلس می‌افزاید؛ درخصوص برنامه‌های ذیل خبرگزاری جمهوری اسلامی، ضمن اینکه انتظار می‌رود تفکیک اعتبارات «انتشار نشریات خبرگزاری جمهوری اسلامی» از دیگر مطبوعات شفافیت مالی این برنامه را افزایش دهد، نگرانی‌هایی را هم ایجاد کرده است، زیرا وقتی نهاد مطبوعاتی ذیل دولت بودجه مجزا داشته باشد دولت کمتر ترغیب به حمایت از دیگر مطبوعات خواهد شد. نکته منفی دیگر اینکه امکان عدم کنترل هزینه‌های این برنامه نیز وجود دارد چراکه ممکن است نهاد فوق طرح‌های توسعه‌ای غیر‌ضرور تعریف کرده و به‌تبع حجم و بودجه آن نیز هر‌ساله افزایش یابد. چنانکه از ابتدای تعریف این برنامه در قانون بودجه سال 1396 تاکنون از رشد چشمگیری برخوردار بوده است.

جداول بخش پیوست این گزارش نیز نشان می‌دهد سهم دستگاه‌های مختلف از محل اعتبارات فصل رسانه شامل حدود 2,835 میلیارد تومان برای صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران، حدود 354 میلیارد تومان برای وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، حدود 175 میلیارد برای خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا)، حدود 8 میلیارد تومان برای شورای نظارت بر صداوسیما، مبلغ 700 میلیون تومان برای کتابخانه آیت‌ا... مرعشی نجفی، حدود 500 میلیون تومان برای خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، است.

گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس می‌افزاید؛ درباره بودجه صداوسیما باید توجه داشت علاوه‌بر مبلغ 2,835 میلیارد تومان اعتبارات فصل رسانه برای این سازمان اعتباری بالغ بر 2.850 میلیارد تومان به‌عنوان درآمد اختصاصی برای این سازمان برآورد شده که نسبت به قانون بودجه سال 1399 حدود 30 درصد افزایش یافته است. همچنین در ردیف‌های متفرقه بابت تأدیه بدهی سازمان صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران مبلغ 60 میلیارد تومان برای خدمات سیگنال‌رسانی، ارتباطی و سرویس‌های دریافتی شرکت ارتباطات زیرساخت پیش‌بینی شده است.

مطلب قابل توجه دیگر در مورد بودجه صداوسیما آن است که به‌ موجب ماده (93) قانون برنامه ششم، دولت مکلف بود حداقل هفت‌دهم درصد از بودجه عمومی را برای صداوسیما لحاظ و تخصیص دهد. در لایحه بودجه سال 1400 مبلغ فوق از بودجه عمومی دولت معادل 6,508 میلیارد تومان خواهد شد. درحالی‌ که مجموع کمک دولت در ردیف اصلی و از محل‌های دیگر (معادل مبلغ 150 میلیون یورو) به صداوسیما در این لایحه 4,785 میلیارد تومان است که نسبت به تکلیف دولت مقرر در ماده (93) قانون برنامه ششم توسعه حدود 1,723 میلیارد تومان کمتر است. بنابراین مجموع اعتبارات پیش‌بینی شده برای سازمان صداوسیما در لایحه بودجه سال 1400 کل کشور شامل اعتبارات هزینه‌ای، عمرانی، ارزی، اختصاصی و متفرقه حدود 7,635 میلیارد تومان است.

گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس تصریح می‌کند که در‌خصوص جبران کسری بودجه صداوسیما باید توجه داشت اگر‌چه در بند «چ» ماده (37) قانون احکام دائمی برنامه‌های توسعه کشور، بستر مناسبی برای افزایش منابع مالی سازمان صداوسیما از محل بودجه عمومی دولت ایجاد شده و آیین‌نامه اجرایی این بند، توسط چندین دستگاه تهیه و به تصویب هیئت وزیران رسیده است و تاکنون اعتباراتی محدودی به مرحله عقد قرارداد با دستگاه‌های اجرایی نیز رسیده است، با وجود این، در مورد تحقق تمام اعتبارات پیش‌بینی شده در این بند تردید وجود دارد.

متن کامل این گزارش را اینجا بخوانید.

 

برچسب ها

اخبار ویژه