با حضور کارشناسان مرکز پژوهش های مجلس و سازمان برنامه و بودجه

نشست ارائه سند ملی آمایش سرزمین برگزار شد

نشست ارائه سند ملی آمایش سرزمین امروز با حضور کارشناسان مرکز پژوهش های مجلس و سازمان برنامه و بودجه در مرکز پژوهش های مجلس برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی، نشست ارائه سند ملی آمایش سرزمین با حضور دکتر علیرضا بیگی عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس، دکتر فرشاد مومنی استاد اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی، دکتر موسی شهبازی مدیر دفتر مطالعات اقتصادی مرکز پژوهش های مجلس و کارشناسان و مسئولان دفاتر مختلف این مرکز و همچنین کارشناسان مرکز پژوهش‌های توسعه و آینده پژوهشی سازمان برنامه و بودجه روز سه شنبه (23 دی 99) در مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی برگزار شد.

شایان ذکر است دکتر وکیلی مدیر دفتر آمایش سرزمین سازمان برنامه و بودجه در این نشست به ارائه توضیحاتی در مورد روند، اهداف و ابعاد مختلف تهیه سند آمایش استانی و ملی پرداخت.

مدیر دفتر آمایش سرزمین سازمان برنامه و بودجه تصریح کرد: اینکه برنامه‌های توسعه‌ای متعددی با فراز و نشیب‌های مختلف تهیه شده اما به سرانجام نهایی نرسیده و بیشتر این اسناد حالت توصیه ای و ارشادی دارند.

وی افزود: اسناد کلان در کشور باید تبدیل به قانون و راهبرد عملکرد همه نهادها شوند.

وکیلی ادامه داد: یکی دیگر از مشکلات برنامه‌ها و سیاست‌های کلی، جزیره‌ای عمل کردن و عدم پیوستگی این اسناد با هم است. با رعایت این ملاحظات و بر اساس الزام برنامه ششم توسعه، سند ملی و استانی آمایش سرزمینی در دست تهیه و تدوین است.

وی با بیان اینکه شورای عالی آمایش هم با حضور ده وزیر و معاون رئیس جمهور در سازمان برنامه تشکیل شده، ادامه داد: مطالعات سند آمایش استانی از سال 85 شروع شد اما با انحلال سازمان برنامه و بودجه متوقف ماند تا اینکه از سال 91 دوباره این روند آغاز و در سال 97 و دستیابی به سند های آمایش استان ها به پایان خود رسید.

مدیر دفتر آمایش سرزمین سازمان برنامه و بودجه با اشاره به اینکه در زمینه آمایش سرزمین 30 عنوان گزارش و مطالعه انجام شده است، توضیح داد: در ادامه این روند در تلاش هستیم امسال سند ملی آمایش را نهایی کنیم.

دکتر فرشاد مومنی در این نشست ملی دیدن سند آمایش به جای دستگاهی دیدن آن و لزوم توجه به چارچوب نظری و نقد سیاست‌های طی شده را از الزامات تهیه این سند دانست.

گفتنی است در پایان این نشست کارشناسان مرکز پژوهش‌های مجلس نظرات خود را پیرامون مطالعات انجام شده توسط سازمان برنامه و بودجه ارئه دادند و مقرر شد جلسات مشترک بین مرکز پژوهش‌های مجلس و مرکز پژوهش‌های توسعه و آینده پژوهشی سازمان برنامه و بودجه برای بررسی سند ملی آمایش سرزمین، برگزار شود./
پایان پیام
 

برچسب ها

اخبار ویژه