در نشست کارگروه بررسی طرح جامع مدیریت شهری و روستایی مطر شد

طرح جامع مدیریت شهری و روستایی باید الگوی مهاجرت را معکوس کند

نشست کارگروه بررسی طرح جامع مدیریت شهری و روستایی با حضورمعاون پژوهش های زیر بنایی و امور تولیدی مرکز پژوهش ها و جمعی از نمایندگانی مجلس شورای اسلامی، شورای نگهبان، مجمع تشخیص مصلحت نظام و وزارت صمت برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی مرکز پژوهش‎‌های مجلس شورای اسلامی، نشست کارگروه بررسی طرح جامع مدیریت شهری و روستایی با حضور ابوالفضل ابوترابی نماینده نجف آباد، علی اکبر کریمی نماینده اراک، اقبال شاکری نماینده تهران، امیر رضا شاهانی معاون پژوهش‌های زیر بنایی و امور تولیدی مرکز پژوهش‌ها و نمایندگانی از شورای نگهبان، مجمع تشخیص مصلحت نظام، معاونت قوانین مجلس، وزارت صمت و کارشناسان دفاتر مرتبط مرکز پژوهش‌های مجلس روز چهارشنبه (۲۴ دی) در مرکز پژوهش‌های مجلس برگزار شد.

در این نشست بررسی‌های انجام شده توسط مرکز پژوهش‌های مجلس در مورد مواد طرح جامع مدیریت شهری و روستایی توسط دکتر رهایی مدیر دفتر زیر بنایی این مرکز ارائه شد.

شاهانی: طرح جامع مدیریت شهری و روستایی باید الگوی مهاجرت را معکوس کند

دکتر شاهانی معاون پژوهش‌های زیر بنایی و امور تولیدی مرکز پژوهش‌ها مجلس سپس به تشریح برخی نکات ضروری پرداخت که باید در تصویب و نهایی شدن طرح جامع مدیریت شهری و روستایی مورد توجه قرار گیرد.

شاهانی با تاکید بر این نکته که طرح جامع مدیریت شهری و روستایی از ایده و مباحث خوبی برخوردار است، گفت: با این حال اگر دقت و توجه کافی را در بررسی این طرح به خرج ندهیم تصویب و اجرایی شدن این طرح می‌تواند باعث بروز برخی چالش‌ها شود.

وی افزود: یکی از چالش‌هایی که ممکن است در اجرا با آن روبرو شویم مسئله توجه به روستا است. بعضی از آمار‌های ارائه شده در زمینه مهاجرت از روستا نگران کننده است. در این آمار‌ها مطرح شد که در افق ۲۰۵۰ جمعیت شهری کشور به ۸۹ درصد خواهد رسید. این امر فاجعه است. در همه کشور‌ها روستا به عنوان یک واحد مولد مطرح است و ما نباید این عنصر مولد را از دست دهیم.

معاون پژوهش‌های زیربنایی و امور تولیدی مرکز پژوهش‌های مجلس، چالش دوم را یکسان دیدن الگوی مدیریت شهری و روستایی دانست و گفت: نمی‌توان مسائل روستا را با الگوی مدیریت مسائل شهری مورد بررسی و سیاست گذاری قرار داد.

وی با بیان اینکه روستا را هم می‌توانیم در قالب یک واحد توسعه یافته و پیشرفته ببینیم، گفت: باید تصور سنتی خودمان را از مفهوم روستا عوض کنیم. روستا می‌تواند زیر ساخت‌های پیشرفته‌ای در زمینه بهداشت، درمان، مدرسه و حوزه‌های دیگر داشته باشد.

شاهانی سپس با اشاره به مسئله مهاجرت در کشورمان بیان داشت: طرح جامع مدیریت شهری و روستایی باید جلوی مهاجرت از روستا به شهر را بگیرد و الگوی مهاجرت را معکوس کند.

وی با تاکید بر این امر که رویکرد کلان حاکمیت حفظ جمعیت روستایی و عشایری در کشور است، گفت: طرح جامع مدیریت شهری و روستایی باید در این مسیر ریل گذاری انجام دهد.

استاد دانشگاه خواجه نصیر با تاکید بر این نکته که طرح جامع مدیریت شهری و روستایی باید به نحوی تنظیم شود که مانع زمین خواری و ایجاد رانت شود، تصریح کرد: اگر این کار را درست پیش نبریم باعث خواهد شد که اراضی کشاورزی ما تبدیل به اراضی مسکونی شوند؛ بنابراین جنبه نظارتی هم باید در این طرح به صورت دقیق دیده شود.

شاهانی با بیان اینکه طرح جامع مدیریت شهری و روستایی مغایرت‌هایی با قوانین موجود در این حوزه دارد، در جمع بندی نکات خود گفت: جداسازی مباحث مربوط به روستا از شهرها، کلان دیدن مسائل مشترک شهر و روستا، استفاده از تجربیات جهانی در زمینه تمرکززدایی و توسعه روستا، توجه جدی به مسئله توسعه روستایی باید در طرح جامع مدیریت شهری و روستایی مورد توجه و تاکید قرار گیرد.

ابوترابی: باید نقش بیشتری برای مردم در اداره کشور در نظر بگیریم

ابوترابی هم در این نشست، توجه به تمرکز زدایی و نیمه متمرکز اداره کردن کشور را از ضروریات اداره کشور خواند و گفت: باید بیش از شرایط فعلی مردم را در اداره کشور دخیل کنیم. نمی‌توانیم هر موقع به مردم نیاز داشتیم آن‌ها را دعوت به حضور کنیم، اما در اداره شهر و روستا برای آنان نقشی قائل نشویم.

وی سپس با اشاره به برخی نقد‌ها در مورد مباحث مطرح شده در طرح جامع مدیریت شهری و روستایی بیان داشت: هر اختیاراتی که به مردم در شهر‌ها می‌دهیم در روستا هم باید این اختیارات را بدهیم. چرا که دوگانه عمل کردن در این زمینه می‌تواند باعث شهروند درجه دوم تلقی شدن روستاییان شود.

وی که از طراحان طرح مدیریت جامع شهری و روستایی است با اشاره به لزوم رفع اشکالات احتمالی این طرح گفت: مرکز پژوهش‌ها هرچه سریع مباحث خود را نهایی کرده و در اختیار نمایندگان قرار دهد.

کریمی: رویکرد کلان کشور در مورد مدیریت شهری و روستایی مشخص شود

کریمی هم در این نشست با تاکید بر این امر که رویکرد کلان کشور در زمینه توسعه شهری و روستایی باید مشخص شده و در این زمینه اجماع ایجاد شود، گفت: در این زمینه اختلافاتی بین مسئولان وجود دارد که آیا اصلا باید به سمت تمرکز زدایی حرکت کنیم یا زمان مناسب این امر فرا نرسیده است. هنوز جواب این پرسش مشخص نیست که آیا اصلا حاکمیت اراده‌ای برای تمرکز زدایی دارد یا خیر؟

وی افزود: چرا که در این زمینه طرح‌های مختلفی آماده شده، اما در نهایت به نتیجه مشخص نرسیده است.

نماینده اراک در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اختیارات اندک دهیاری و شورای روستا، گفت: امور روستا متولی مشخصی ندارد و برخی اقدامات بنیاد مسکن هم چندان نتوانسته این امور را سامان دهد.

وی پیشنهاد کرد نهاد‌ها و مراکز مرتبط با امور روستا در دستگاه‌های مختلف کشور با هم ادغام شده و سازمان امور روستایی تشکیل شود.

کریمی تاکید کرد: مسائل شهر و روستا باید متفاوت از هم دیده شوند، چون مسائل این دو با هم متفاوت است. همچنین تبدیل اراضی کشاورزی به خانه دوم شهرنشینان که رواج پیدا کرده باید توسط این طرح مدیریت شود.

شاکری: از پیشبرد امور کلان و زیر ساختی نباید بترسیم

شاکری هم با اشاره به گسترده و کلان بودن طرح جامع مدیریت شهری و روستایی گفت: با این حال در فرصتی که در مجلس یازدهم در اختیار داریم باید مسائل زیر ساختی و کلان را تا حد امکان حل کنیم.

وی با تاکید بر این نکته که نحوه انتخاب شهردار و شورای شهر هم باید اصلا شود، بیان داشت: مسائل زیر ساختی شهر و روستا در حوزه امور حاکمیتی هستند و چندان تفاوتی با هم ندارند و این مسائل را جدا دیدن به صلاح نیست. اما قطعا باید برای مسائل خاص هر دو تدبیر‌های جداگانه اندیشیده شود.

در پایان این نشست کارشناسان حاضر در جلسه به ارائه نظرات خود پیرامون سخنان مطرح شده و همچنین موارد مختلف طرح جامع مدیریت شهری و روستایی پرداختند.