زارع مطرح کرد ؛

حفظ منابع صندوق توسعه ملی

تصمیم مجلس برای حفظ منابع صندوق توسعه ملی؛کاهش ۳۹ هزار میلیارد تومانی هزینه کرد منابع صندوق توسعه ملی نسبت به لایحه دولت

خبرگزاری خانه ملت؛ رحیم زارع در نشست علنی امروز (سه شنبه، 14 بهمن ماه) مجلس شورای اسلامی در توضیح گزارش کمیسیون تلفیق لایحه بودجه سال 1400 گفت: لایحه بودجه سال 1400 دولت بر اساس قوانین به کمیسیون تلفیق ارجاع و با حضور مسئولان دستگاه‌های ذیربط مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت و آنچه به عنوان مصوبه کمیسیون تلفیق بودجه ارائه می‌شود نتیجه رأی‌گیری و مجموع نظرات اعضای این کمیسیون است. هر چند برخی افراد با کلیات لایحه دولت موافق نبودند اما به صورت مشروط کلیات این لایحه رأی آورد و اصلاح شد.

سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه 1400 در ادامه با اشاره به مقایسه آماری لایحه بودجه و گزارش کمیسیون تلفیق، افزود: رقم درآمدها در لایحه دولت 317هزار میلیارد تومان بود که بر اساس مصوب کمیسیون تلفیق به 455 هزار میلیارد تومان تغییر یافت. دولت در بخش واگذاری های دارایی‌های سرمایه‌ای 252 هزار میلیارد تومان در نظر گرفته بود که این مبلغ در مصوبه کمیسیون به 368 هزار میلیارد تومان افزایش پیدا کرد. همچنین در مورد واگذاری دارایی‌های مالی دولت در لایحه 208 هزار میلیارد تومان در نظر گرفت که کمیسیون تلفیق آن را با 370 هزار میلیارد تومان تغییر داد.

نماینده مردم آباده، بوانات، خرم بید و سرچهان در مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: جمع منابع عمومی در لایحه دولت 841 هزار میلیارد تومان بود که ما در تلفیق این مبلغ را به هزار و 194 هزار میلیارد تومان تغییر دادیم. درآمدهای اختصاصی 88 هزار میلیارد تومان در لایحه در نظر گرفته شده بود که به 95 هزار میلیارد تومان در کمیسیون تلفیق تبدیل شد.

زارع یادآور شد: منابع بودجه عمومی دولت در لایحه 929 هزار میلیارد تومان بود که در کمیسیون تلفیق بودجه به هزار و 289 هزار میلیارد تومان تبدیل شد. سرجمع بودجه شرکت‌ها و بودجه عمومی دولت در لایحه 2 هزار و 491 هزار میلیارد تومان بود که در کمیسیون تلفیق به 2 هزار و 851 هزار میلیارد تومان تبدیل شد البته اقلامی که دو بار در بودجه شرکت‌ها و در لایحه عمومی دولت محاسبه شده، کسر می‌شود و منابع بودجه کل کشور در لایحه 2 هزار و 435 هزار میلیارد تومان پیشنهاد شده بود که در کمیسیون تلفیق به 2 هزار و 795 هزار میلیارد تومان تغییر یافت.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم در ادامه تغییرات لایحه دولت گفت: نسبت مالیات به تولید ناخالص داخلی که در برنامه ششم توسعه 10 درصد دیده شده بود در لایحه دولت 5.9 درصد پیشنهاد شد و در مصوبه تلفیق به 8.2 درصد تغییر یافت. نسبت مالیات به کل منابع بعد از شفاف سازی ارقام در لایحه دولت 29.5 درصد پیشنهاد شد ودر مصوبه به 28.6 درصد تبدیل شد. در مورد نسبت منابع حاصل از نفت 23.7 در لایحه دولت عنوان شد که در مصوبه تلفیق به 18 درصد تغییر یافت.

سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه 1400 افزود: در مورد استفاده از منابع صندوق توسعه ملی 75 هزار میلیارد تومان در لایحه بودجه پیشنهاد شد که به 46 هزار میلیارد تومان تغییر پیدا کرد یعنی 39 هزار میلیارد تومان این رقم در راستای اجرای منویات مقام معظم رهبری تقلیل پیدا کرد.

سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه 1400 گفت: مالیات بر اصناف تا سقف صد میلیون تومان شد و مالیات بر خانه‌های خالی در لایحه 200 میلیارد تومان و در کمیسیون تلفیق 2 هزار میلیارد تومان مشخص شد، مستمری کمیته امداد و بهزیستی در لایحه بودجه 7 هزار و 800 میلیارد تومان و در کمیسیون تلفیق 19 هزار میلیارد تومان مشخص شد و اجازه دادیم دو میلیون نفری که پشت صف برای تحت پوشش قرار گرفتن قرار دارند، این تعداد نیز تحت پوشش قرار گیرند.

زارع افزود: هزینه‌های درمان ناباروری و حمایت از زنان سرپرست خانوار در لایحه نیامده بود که جمعاً 875 میلیارد تومان در کمیسیون تلفیق برای آن اختصاص پیدا کرد. همچنین سهم گازرسانی برای روستاها که پروژه‌هایشان نیمه تمام مانده و مناطق کوهستانی و صعب‌العبور از محل 14.5 درصد سهم نفت در لایحه دولت 1500 میلیارد تومان بود اما مصوبه تلفیق این سهم را به دو هزار میلیارد تومان رساند.

نماینده مردم آباده، بوانات، خرم بید و سرچهان در مجلس شورای اسلامی افزود: پرداخت یارانه سود تسهیلات در لایحه دولت 7 هزار میلیارد تومان بود اما در کمیسیون تلفیق 32 هزار میلیارد تومان تعیین شد، در بحث محرومیت زدایی در لایحه دولت در تبصره 14 و بخش‌های دیگر دیده نشده بود که یک 18 هزار میلیارد تومان و 2500 برای آب وگاز روستاها در نظر گرفته شد، در جمع 20 هزار و 500 میلیارد تومان در نظر گرفته شد، همچنین برای تقویت مدارس با خرید تبلت و تقویت مدارس استثنایی و هنرستان‌ها و خوراک شبانه‌روزی آنها 775 میلیارد تومان در لایحه دولت در نظر گرفته شده بود اما طبق مصوبه تلفیق دو هزار میلیارد تومان در نظر گرفته شد.

وی اضافه کرد: برای کاهش آسیب‌های فرهنگی و اجتماعی 3 هزار و 200 میلیارد تومان و یک هزار و 300 میلیارد تومان برای فعالیت‌های اجتماعی و تقویت بنیه فرهنگی در کمیسیون تلفیق اضافه شد. برای کنترل فضای مجازی توسط 26 دستگاه گفته شده 3 هزار میلیارد تومان اضافه شد همچنین معادل ریالی دو میلیون تن قیر برای راه‌های فرعی روستایی و روکش آسفالت معابر و بهسازی روستاها و نوسازی مدارس و ... در کمیسیون تلفیق اضافه شد.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم افزود: برای یارانه نان و خرید تضمینی گندم 22 هزار میلیارد تومان در لایحه دولت در نظر گرفته شده بود و در تلفیق نیز همین 22 هزار میلیارد تومان رأی موافق داده شد. همچنین برای کاهش فقر و حمایت از قانون جامع حمایت از معلولان و قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران 15 هزار و 400 میلیارد تومان در لایحه دولت در نظر گرفته شده بود و در تلفیق نیز همین عدد در نظر گرفته شد.

سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه 1400 بیان کرد: در لایحه دولت 5 هزار میلیارد تومان برای مسکن محرومان و همچنین رزمندگان معسر دیده شده بود که در کمیسیون تلفیق نیز همین 5 هزار میلیارد تومان تصویب شد، همچنین برای حمایت از زنان سرپرست خانوار و خانواده زندانیان 900 میلیارد تومان از محل تبصره 14 در تلفیق اضافه شد. هزینه آب، برق و گاز مشترکان کم مصرف مناطق محروم و مدارس و مساجد و پایگاه‌های مقاومت و کلانتری‌ها بخشودگی پیدا کردند و هزینه‌های آنها در حد اجرای اصلاح الگوی مصرف رایگان است.

زارع ادامه داد: مالیات بر خانه‌های لوکس و گرانقیمت برای ساخت مسکن محرومین، مددجویان و تسهیلات بانکی، نوسازی مسکن روستاها و شهرهای زیر 25 هزار نفر در لایحه دولت 90 هزار میلیارد تومان و در کمیسیون تلفیق نیز 90 هزار میلیارد تومان در نظر گرفته شد، همچنین تسهیلات اشتغالزایی، کمیته امداد و بهزیستی با اولویت زنان سرپرست خانوار در لایحه دولت 10 هزار میلیارد تومان با بازپرداخت 5 ساله و کمیسیون تلفیق 13 هزار میلیارد تومان با بازپرداخت 7 ساله در نظر گرفته شد، همچنین تسهیلات قرض‌الحسنه اشتغالزایی ایثارگران 800 میلیارد تومان در لایحه تلفیق بود و هزار میلیارد تومان با بازپرداخت 5 ساله و 7 ساله تلفیق تغییر پیدا کرد. اشتغالزایی تسهیلات توسط بنیاد برکت هزار میلیارد تومان در لایحه دولت و سه هزار میلیارد تومان در کمیسیون تلفیق در نظر گرفته شد. تسهیلات قرض‌الحسنه اشتغالزایی توسط بسیج سازندگی و سپاه در مناطق کم برخوردار در لایحه دولت نیامده بود که در کمیسیون تلفیق 5 هزار میلیارد تومان برای آن در نظر گرفته شد.

نماینده مردم آباده، بوانات، خرم بید و سرچهان در مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: برای وام ازدواج نیز 50 میلیون تومان مد نظر لایحه به 70 میلیارد تومان تبدیل شد و طبق تبصره آورده شده و جوانان پسر زیر 25 سال و دختران زیر 24 سال 100 میلیون تومان دریافت می‌کنند. به تسهیلات قرض الحسنه اشتغالزایی، هزار میلیارد تومان در کمیسیون تلفیق اضافه شد، همچنین اشتغالزایی توسط بنیاد مسکن در مناطقی که نرخ بیکاری بالاتری دارند در کمیسیون تلفیق دو هزار میلیارد تومان اضافه شد، همچنین تسهیلات قرض‌الحسنه برای بیماران صعب‌العلاج و زوج‌های نابارور و ... از 500 میلیارد تومان در لایحه دولت به دو هزار و 500 میلیارد تومان در کمیسیون تلفیق تقلیل پیدا کرد.

وی ادامه داد: کمیسیون تلفیق به انتشار اوراق مالی اسلامی اقدام کرد که 27 هزار میلیارد تومان در منابع و مصارف برای حوزه‌های کشاورزی از جمله آب و مهار آب‌های و آبخیزداری، مبارزه با ریزگردها، تولید واکسن دامی، کشت یکپارچه واشتغال روستایی اضافه کردیم و اوراق مالی اسلامی احداث و تجهیز و تکمیل فضاهای آموزشی که در لایحه دولت دو هزار میلیارد تومان آمده بود که در کمیسیون تلفیق هزار و 850 را در اختیار آموزش و پرورش و 150میلیارد تومان را در اختیار دانشگاه فرهنگیان قرار دادیم.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم درباره نرخ ارز محاسباتی در لایحه دولت گفت: سهم دولت از نفت 17.3 میلیارد دلار است که مبلغ 8 میلیارد دلار آن برای کالاهای اساسی و دارو با نرخ 4 هزار و 200 تومان در نظر گرفته شده بود. 11.5 را ضرب در 17.3 میلیارد دلار کرده که شده 199 اما نحوه محاسبه آن این است که 9.3 میلیارد دلار را ضرب در 17 و 500 و 8 میلیارد دلار را ضرب در 4200 کرده است، اگر 4200 آورده‌ایم دیگر نباید میانگین بگیریم، یعنی 5 نرخ ارز در لایحه دولت آمده است یعنی 4200 تومانی، 11 و 500، 17 و 150، 17 و 500 و یک نرخ هم بر اساس سامانه ETS یا سامانه معاملات الکترونیکی در تبصره‌های 1 و 4 آمده است.

سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه 1400 ادامه داد: سیاست ما در کمیسیون تلفیق ارز تک نرخی و جلوگیری از فساد ناشی از رانت ارزی رانت که 17 و 500 و دیگری نرخ سامانه ETS آورده. از 25 قلم کالایی که ارز 4200 به آنها داده می‌شود الان فقط روغن مانده که بر اساس گزارش بانک مرکزی همین روغن با ارز 4200 حدود 60 درصد افزایش قیمت در همین امسال طی چند مرحله داشته است./

پایان پیام

برچسب ها

اخبار برگزیده، اصلاحیه بودجه های سالانه، افزایش بودجه، تسهیلات صندوق توسعه ملی