زاهدی مطرح کرد ؛

توجه ویژه نمایندگان به مسئله محرومیت زدایی

عضو کمیسیون تلفیق بودجه، یکی از تغییرات مهم اعمال شده در این کمیسیون در لایحه بودجه ۱۴۰۰ را اختصاص ۳۲ هزار میلیارد تومان برای محرومیت زدایی از استان ها دانست و گفت: انتظار داریم پس از بازگشت لایحه بودجه به مجلس این رقم، به تصویب برسد.

 خبرگزاری خانه ملت ؛ محمدمهدی زاهدی با اشاره به توجه ویژه نمایندگان به مسئله محرومیت‌زدایی به ویژه در لایحه بودجه 1400، عنوان کرد: در لایحه دولت ردیف‌هایی را به منظور محرومیت زدایی در استان‌ها پیش بینی شده ولی به هیچ عنوان کفاف نیازهای مناطق محروم را نمی‌داد.

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه دولت با برگشت لایحه بودجه از جانب مجلس باید در این ارقام تجدید نظر کند، افزود: به عنوان مثال دولت 90 هزار میلیارد تومان برای همسان‌سازی حقوق بازنشستگان اختصاص داده بود اما از نظر ما این رقم کافی نیست.

عضو کمیسیون تلفیق بودجه مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در تبصره 12 لایحه دولت 25 درصد افزایش حقوق برای تمام کارکنان دولتی تعیین شده بود، گفت: اینگونه افزایش حقوق به نوعی بی‌عدالتی بود که شاید این نوع افزایش حقوق نیز دلیلی بر رد کلیات بودجه در مجلس بود.

وی با اشاره به اینکه کف یارانه 90 هزار تومان در کمیسیون تلفیق دیده شد و برای دهک‌های خیلی پایین مبلغ 250 هزار تومان به ازای هر فرد یارانه در نظر گرفته شد، افزود: دریافت مالیات‌ها به‌صورت پلکانی در کمیسیون تلفیق لحاظ شد و سعی شده عدالت اجتماعی در پرداخت‌ها و دریافت‌ها رعایت شود که امیدواریم این مسئله در صحن علنی مجلس نیز تأیید شود.

زاهدی با بیان اینکه پیش‌بینی کمک بودجه‌ای به استان‌ها شده است و حدود 32 هزار میلیارد تومان در اختیار استان‌ها برای محرومیت‌زدایی اختصاص داده شده است، گفت: 18 هزار میلیارد تومان نیز برای اقدامات عمرانی به اختیار استان‌ها در کمیسیون تلفیق اختصاص داده شده است.

وی با اشاره به اینکه رویکرد مجلس در بررسی لایحه بودجه در هدفمندی یارانه‌ها، جلوگیری از رانت‌خواری، شفافیت در پرداخت‌ها و محرومیت‌زدایی بوده است، افزود: در کشور بیش از 4 میلیون دانش آموز داریم که تبلت ندارند و در بودجه پولی برای خرید امکانات آموزشی مجازی برای این دانش آموزان اختصاص داده شد.

عضو کمیسیون آموزش مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در اصلاح لایحه بودجه به شرکت‌های دانش‌بنیان بها داده شد، گفت: پرداخت حداقل هزار میلیارد تومان تسهیلات برای شرکت‌های دانش‌بنیان پیش‌بینی شده است که این مهم نیز یکی دیگر از گام‌های مهم بودجه‌ای در تلفیق بود./

پایان پیام

برچسب ها

اخبار برگزیده، تعرفه های مالیاتی، محرومیت، محرومیت زدایی