خبر

مسیر شما: اخبار در چه صورتی مذاکرات وین نیازمند تصویب در مجلس است؟
در چه صورتی مذاکرات وین نیازمند تصویب در مجلس است؟

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس توضیح می دهد که در چه صورتی مذاکرات وین نیازمند تصویب در مجلس است.

 خبرگزاری خانه ملت؛ جلیل رحیمی جهان آبادی با اشاره به مذاکرات وین و ضرورت تصویب نتیجه این مذاکرات در مجلس گفت: بر اساس اصل 77 قانون اساسی هر گونه معاهده و قراردادی بین المللی که توسط دولت امضا شود نیازمند تصویب مجلس شورای اسلامی است.

این نماینده مجلس بیان کرد: با این حال آن چیزی که در وین انجام می شود، همان قرارداد برجام است، یعنی بخش اجرایی قرارداد توافق هسته ای و رفع موانع برجام در حال بررسی است و عملا ایران قرارداد جدیدی امضا نمی کند که نیاز به تصویب داشت باشد.

وی اظهار داشت: در گذشته قرارداد برجام امضا شده و در مجلس تصویب کرده ایم در حال حاضر موانعی که در راه اجرای قرارداد ایجاد شده بود را در قالب مذاکرات وین رفع می کنند، در واقع برای لغو تحریم ها گفت و گو می شود تا به برجام برگردیم. در حقیقت قراردادی امضا نمی شود که نیازمند به تصویب باشد.

رحیمی جهان آبادی ادامه داد: با این حال مجلس باید در جریان امر باشد تا بدانیم به چه نحوی موانع و تحریم ها برداشته می شود و قرار است دو طرف به چه شکلی به تعهدات خود برگردند. ازاین رو باید بعد از توافق نمایندگان در جریان ریز مذاکرات قرار بگیرد، در کمیسیون تخصصی امنیت ملی و سیاست خارجی موارد بررسی و برگشت غربی ها به رفع تحریم ها باید راستی آزمایی شود اما نیاز به تصویب مجدد ندارد چرا که موضوع رفع موانع اجرایی برجام است.

این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: اگر قرارداد جدیدی بین ایران و طرف های غربی بسته شود که ارتباطی به برجام نداشته باشد، بخش اجرایی برجام نباشد یا رفع موانع برجام نباشد و به صورت قرارداد و معاهده جدید باشد باید به تصویب مجلس برسد اما آن چیزی که در وین اتفاق می افتد نیاز به تصویب ندارد چرا که رفع موانع اجرایی برجام و بازگشت طرف های به توافق هسته ای است و می خواهند تحریم ها را رفع کنند./

پایان پیام

 

نظر شما
مشخصات خبر