خبر

مسیر شما: اخبار تدوین سند جامع انرژی در کشور ضروری است
تدوین سند جامع انرژی در کشور ضروری است

معاون مطالعات تولیدی مرکز پژوهش های مجلس در نشست بررسی چشم انداز توسعه صنعت هسته ای کشور با اشاره به عدم تدوین اسناد جامع در کشور گفت: برای مدیریت حوزه انرژی کشور نیازمند تدوین سند جامع انرژی هستیم.

به گزارش روابط عمومی مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی، نشست بررسی چشم‌انداز توسعه صنعت هسته‌ای کشور با حضور دکتر امیررضا شاهانی معاون مطالعات تولیدی و کارشناسان مرکز پژوهش های مجلس و همچنین کارشناسان سازمان انرژی اتمی، در محل مرکز پژوهش‌های مجلس برگزار شد.

بخشی نگری در تدوین اسناد جامع کنار گذاشته شود
دکتر شاهانی در این نشست به ضرورت تدوین استاد جامع در کشور پرداخت و با بیان اینکه در بخش‌های مختلف کشور با فقدان اسناد جامع مواجه هستیم، گفت: در بخش‌های مختلف با عدم تدوین و مشخص بودن استراتژی و راهبرد جامع و کلان‌نگر مواجه هستیم که این امر باعث شده نقشه راه کشور در آن بخش مشخص نباشد.

وی ادامه داد: تدوین اسناد جامع در کشور و تعیین نقشه راه، اهداف و وظایف هر نهاد بر اساس این اسناد جامع ضرورتی انکار ناپذیر برای کشور است.

شاهانی با اشاره به تدوین سند جامع انرژی توسط دولت گفت: طبق برنامه ششم توسعه باید سند جامع انرژی کشور تدوین می‌شد که این سند در سال 99 تدوین شده و شروع آن را هم از سال 96 زدند در حالی که باید از ابتدای برنامه ششم توسعه این سند تدوین می‌شد. این نوع رفتار تنها برای رفع تکلیف انجام شده است.

وی با بیان اینکه در حوزه انرژی با نبود استراتژی مشخص مواجه هستیم، افزود: استراتژی کلان نگر در حوزه انرژی نداریم تا تکلیف کشور مشخص شود. مثلا برای تامین مالی منابع مالی چه اقداماتی را باید انجام دهیم. یا مثلا چگونه بخش خصوصی را در این حوزه مشارکت دهیم.

معاون مطالعات تولیدی مرکز پژوهش‌های مجلس گفت: در حال حاضر طرحی در مجلس در مورد تشکیل وزارت انرژی مطرح شده است تا برای مدیریت انرژی کشور قانون گذاری مناسب انجام شود.

شاهانی با تاکید بر این نکته که جلسات کارشناسی برای تدوین طرح جامع انرژی و حتی طرح جامع انرژی هسته‌ای باید ادامه پیدا کند گفت: مشکل ما در کشور سوء مدیریت است چرا که ما در زمینه‌هایی که دچار تحریم هم نشدیم نتوانستیم توفیقات زیادی به دست بیاوریم.

شایان ذکر است در این نشست کارشناسان حاضر هم به ارائه دیدگاه‌های خود پرداختند. توجه به برنامه‌ریزی‌های انجام شده برای توسعه نیروگاه‌های هسته‌ای کشور در افق 1420، استفاده از انرژی هسته‌ای برای افزایش تولید برق کشور، ضرورت تامین مالی مناسب برای پیشبرد به موقع پروژه‌های صنعت هسته‌ای کشور بومی‌سازی دانش هسته‌ای و استفاده از نیروهای ایرانی در پروژه‌های سازمان انرژی اتمی از جمله محورهای مورد اشاره در این نشست بود./
پایان پیام
 

نظر شما