راهکارهای مرکز پژوهش ها برای مقابله همه جانبه با فساد اداری و اقتصادی در ایران

مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی با انتشار یک گزارش تحقیقی، راهکارهای خود را برای مبارزه با انواع فساد اداری و اقتصادی در کشور در قالب یک نتیجه‌گیری منتشر کرد.


به گزارش واحد اطلاع‌رسانی مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی، دفتر مطالعات سیاسی این مرکز در این گزارش که تحت عنوان ?تأملی چندجانبه در مقوله فساد? منتشر شده ضمن تشریح ماهیت، تعریف و انواع فساد، علل و عوامل بروز فساد و همچنین پیامدها و عواقب آن را مورد بررسی قرار داده است.

مرکز پژوهش‌ها همچنین با تبیین انواع استراتژی‌ها برای مبارزه با فساد با توجه به تجربه کشورهای دیگر آورده است: فساد پدیده‌ای وسیع و گسترده است که معلول یکسری شرایط اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و فرهنگی در یک کشور است و محدود کردن آن در یک حیطه و حوزه خاص نظیر اقتصاد، برخورد مؤثر با آن را خدشه‌دار می‌سازد. لذا مقابله با آن باید از یک استراتژی چندوجهی (پنج شاخه‌ای) برخوردار و در بردارنده پنج موضوع افزایش پاسخگویی سیاسی و مسئولیت‌پذیری، تقویت محدودیت‌های نهادینه شده در درون نظام حکومتی، تقویت مشارکت فعال نهادهای جامعه مدنی و تعامل آن‌ها با بخش‌های عمومی و دولتی، ایجاد بخش خصوصی رقابتی و شکست انحصارات و بالاخره اصلاح مدیریت بخش عمومی و دولتی باشد.

در ادامه این گزارش تحقیقی آمده است: بهره‌گیری از یک استراتژی جامع مبارزه با فساد این امکان را برای کشورها فراهم می‌کند تا با آگاهی از کلیه ابزارهای مربوط به کنترل فساد به تعیین اولویت‌ها پرداخته و از پیگیری استراتژی تک بعدی صرف ...، اجتناب ورزند.

در پایان نتیجه‌گیری دفتر مطالعات سیاسی پیرامون مقوله فساد اضافه شده است که وقوف بر لزوم اتخاذ استراتژی چند وجهی در مقابله با فساد، بینشی به

سیاستمداران و اصلاحگران اعطا می‌کند که در صورت تعیین اولویتی خاص، از دیگر ابزارها و نهادها غفلت نورزند و حتی با تعیین اولویت‌ها در هر کدام از قسمت‌ها، اصلاحات و مقابله با فساد را در بخش‌های مختلف به طور همزمان به پیش ببرند.


برچسب ها

اخبار پژوهشی