گزارش مرکز پژوهش های مجلس پیرامون صنعت شکر و لزوم اتخاذ سیاست های حمایتی در مقاب

دفتر مطالعات اقتصادی مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی طی گزارش مفصلی صنعت تولید شکر و سیاست‌های حمایتی کشورهای مختلف در مقابل دامپینگ تولید‌کنندگان و عرضه‌کنندگان عمده این محصول در جهان را مورد بررسی قرار داد.


به گزارش واحد اطلاع‌رسانی مرکز پژوهش‌ها، دفتر مطالعات اقتصادی در بررسی خود تصریح کرده که بازار شکر یکی از بازارهایی است که با قوانین و مقررات حمایتی متعددی در بین کشورهای مختلف مواجه بوده و زمینه رقابت شدیدی بین کشورهای تولید‌کننده و صادرکننده آن وجود دارد به گونه‌ای که نوسان قیمت جهانی آن گاهی طی 6 ماه به 100 درصد رسیده است.

این گزارش ضمن بررسی سیاست‌های حمایتی کشورهای مختلف دنیا از محصولات کشاورزی تولیدی خود می‌افزاید: بر اساس ارزیابی بانک جهانی که حدود 80 کشور را شامل می‌شود به استثنای نیوزیلند، تمامی کشورهای دیگر سیاست‌هایی برای حمایت از بخش کشاورزی خود تدوین کرده‌اند و کشورهایی نظیر آمریکا، ژاپن و اعضای اتحادیه اروپا هنوز هم به شدت از بخش کشاورزی خود حمایت می‌کنند.

دفتر مطالعات اقتصادی در ادامه بررسی خود تصریح می‌کند که از یک سو کشورهای مختلف از طریق یارانه‌های مختلف از تولید‌کنندگان و صادرکنندگان این بخش حمایت می‌کنند و از سوی دیگر کشورهای مقابل نیز با اتخاذ سیاست‌های حمایتی از صنایع داخلی خویش برای مقابله با سیاست‌های کاهش مصنوعی قیمت ها و دامپینگ گام برمی‌دارند و به همین دلیل ضروری است که در ایران نیز شیوه‌هایی برای حمایت از صنایع مربوطه و سیاستگذاری برای ارتقاء کیفیت و بهره‌وری صورت گیرد.

در نتایج این بررسی اضافه شده است که مقابله با قاچاق شکر نیز که در حال حاضر موجب تشدید بحران این صنعت شده است ضرورت دارد.

برچسب ها

اخبار پژوهشی