مرکز پژوهش ها: فعالیت شرکت ها و موسسات با ساختار هرمی از قبیل گلدکوئیست غیر اقتصادی و مخل نظام اقتصادی کشور می باشد

مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی در اظهار نظر کارشناسی پیرامون طرح «ممنوعیت فعالیت شرکت‌ها و موسسات با ساختار هرمی با شبکه بی‌انتها از قبیل گلدکوئیست» اعلام کرد: فعالیت این گونه شرکت‌ها غیر اقتصادی و مخل نظام اقتصادی کشور می‌باشد.

بر اساس اعلام واحد اطلاع رسانی مرکز پژوهش‌ها در این گزارش که به همت دفاتر مطالعات اقتصادی و حقوقی این مرکز و به درخواست کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی تهیه شده آمده است: باید از ادامه فعالیت شرکت‌ها و موسساتی از این دست که هیچ فعالیت اقتصادی انجام نمی‌دهند و تنها با جذب نیرو و دریافت حق عضویت از آنها در حال سود بردن هستند، با تدوین مقررات و قوانین ممانعت کرد.
دفتر مطالعات حقوقی مرکز پژوهش‌های مجلس در گزارش کارشناسی خود به نحوه فعالیت، عضوگیری و تشکیل گروه‌های زیر مجموعه و دریافت حق سهم از عضویت دیگر افراد زیر مجموعه در این گونه شرکت‌ها پرداخته وتصریح دارد: فعالیت شرکت‌ها و موسسات با ساختار هرمی علاوه بر آنکه در نظام اقتصادی کشور اخلال ایجاد می‌کند، تمامی افراد رده‌های آخر این شرکت‌ها که بخش عظیمی از جامعه را تشکیل می‌دهند از بابت حق عضویت پرداختی خود متضرر خواهند شد و امکان جبران آن نیز وجود نخواهد داشت.
این گزارش به استفتائات مراجع تقلید در خصوص معاملات شبکه‌ای و زنجیره‌ای اشاره کرده و می‌افزاید: در مجموع تمامی مراجع نظیر مقام معظم‌رهبری، آیات عظام فاضل لنکرانی، مکارم شیرازی، نوری همدانی، صافی گلپایگانی، صانعی و نیز آیت ا... سیستانی رای به حرمت این معاملات صادر کرده و آن را «اکل مال بالباطل» دانسته و همکاری با شرکت‌هایی که به صورت شبکه‌ای فعالیت می‌کنند را جایز ندانسته‌اند.
دفتر مطالعات حقوقی مرکز پژوهش‌ها در ادامه به تجربه کشورهای مختلف در رویارویی با شرکت‌های دارای ساختار شبکه‌ای پرداخته و تصریح دارد که اغلب کشورهای توسعه یافته و درحال توسعه به نحوی با مساله‌ای تحت عنوان فعالیت این گونه شرکت‌ها روبرو شده‌اند و برخی کشورها نظیر آلبانی نیز به علت عدم توجه درست دولت و مجلس آن کشور تا مرز سقوط اقتصاد پیش‌ رفته‌اند.
دفتر مطالعات حقوقی مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی همچنین در این اظهارنظر کارشناسی، موارد پیشنهادی خود در خصوص اصلاح تبصره یک ماده 2 قانون مجازات اخلالگران در نظام اقتصادی کشور را مطرح کرده است.

برچسب ها

اخبار پژوهشی