مرکز پژوهشهای مجلس: صنعت قند و شکر کشور با چالش مواجه شده است

مرکز پژوهشهای مجلس شورای اسلامی نسبت به چالشهای در پیش‌روی صنعت قند و شکر کشور هشدار داد.

به گزارش دفتر اطلاع رسانی مرکز پژوهشها، دفتر مطالعات زیربنایی این مرکز در پاسخ به درخواست احمد توکلی نماینده تهران ضمن ارزیابی فضای محیطی ، فرصت‌ها و تهدیدهای در پیش روی صنعت قند و شکر ایران تصریح کرد که به دلیل نبود سیاست‌های حمایتی در سطح عالی دولتی، صنعت قند و شکر کشور با چالش‌هایی مواجه شده است زیرا در حال حاضر قیمت پایه شکر، میزان خرید دولتی و نرخ‌ها نامشخص هستند و پس از گذشت هشت ماه از سال هنوز قیمت شکر مشخص نشده و این در حالی است که از 15 اردیبهشت سال جاری تعرفه ورود شکر خام صفر وتعرفه ورود شکر سفید 6 درصد اعلام شده است که این مساله بازار داخلی شکر را بی‌ثبات کرده است. از سوی دیگر از صفرشدن تعرفه واردات و کاهش 20 تا 30 درصدی قیمت شکر در بازارهای جهانی باید برای ارتقای این صنعت بهره برداری می‌شد که این امر نیز محقق نشده است.
مرکز پژوهشها در ادامه با اشاره به ذخیره تولیدات کارخانه‌های قند و شکر در انبارها، خواستار تجدیدنظر و طولانی‌شدن زمان بازپرداخت بدهی‌ این کارخانه‌ها به بانکها شد و افزود: بانکهای طرف قرارداد کارخانه‌های قند و شکر همچنین باید نرخ سود تسهیلات پرداختی به این واحدها را کاهش دهند تا فشار وارده کارخانه‌های تولید قند و شکر اندکی کاهش یابد.
دفتر مطالعات زیربنایی مرکز پژوهشها مصوبه مربوط به آزاد سازی بخشی از قند و شکر تولیدی و پرداخت قیمت خرید چغندرقند از طریق دولت و سیستم بانکی را موجب افزایش تصدی‌گری دولت و بر هم خوردن سنت چند دهه گذشته در زمینه تعامل کارخانه‌ها با کشاورزان دانست و تاکید کرد که این اقدام ساده و کم خطر نخواهد بود.
مرکز پژوهشها همچنین راهکارهای خود را برای حل مشکلات مربوط به تولید قند و شکر در سه بخش صنعت، کشاورزی و بازرگانی ارائه داد و تاکید کرد که صنعت قند و شکر کشور در روزهای سخت به سر می‌برد.

برچسب ها

اخبار پژوهشی