اظهارنظر کارشناسی درباره: «لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان بی سرپرست و بدسرپرست»

اظهارنظر کارشناسی درباره:«لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان بی‌سرپرست و بدسرپرست» (اعاده شده از شورای نگهبان)

شرح ایراد شورای نگهبان
شورای نگهبان درخصوص لایحه مذکور، ضمن بیان اجمالی وجود اشکالات شرعی و قانون اساسی متعدد وارد بر آن، با عنایت به اینکه «امر سرپرستی کودکان بی‌سرپرست یا بدسرپرست شرعاً به‌عهده ولی امر است»، به‌طور ضمنی بررسی این لایحه را منوط به استیذان از مقام معظم ولی‌امر مدظله‌العالی کرده است. به‌نظر می‌رسد این ایراد شورای محترم نگهبان وارد نیست، چراکه براساس لایحه مذکور (ازجمله مواد (3)، (10) و (11) آن) هرنوع اعطای سرپرستی منوط به حکم دادگاه صالح است و چون دادگاه‌ها به‌طور عام مأذون از ولی امر محسوب می‌شوند درصورت صدور حکم دادگاه در واگذاری سرپرستی، اذن ولی امر به‌طور عام حاصل خواهد بود و لذا نیازی به اذن خاص نیست. علیهذا در رفع این ایراد شورای نگهبان انتخاب یکی از راهکارهای زیر مورد پیشنهاد است:
1. ماده (3) لایحه به این شرح اصلاح شود:
«کلیه اتباع ایرانی مقیم ایران می‌توانند سرپرستی کودکان و نوجوانان مشمول این قانون را با رعایت مقررات مندرج در آن، مستنداً به اذن عام ولی امر به محاکم دادگستری، با حکم دادگاه صالح برعهده گیرند».
2. ماده‌ای به شرح زیر انتهای این لایحه الحاق شود:
«اجرای این قانون منوط به اذن ولی امر است».
3. در نامه‌ای به مقام معظم رهبری جهت «واگذاری امر سرپرستی کودکان و نوجوانان بی‌سرپرست و بدسرپرست طبق مقررات لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان بی‌سرپرست و بدسرپرست پس از تصویب مجلس شورای اسلامی و تأیید شورای نگهبان» استیذان شود.
4. با توجه به اینکه بسیاری از مقررات قانون لازم‌الاجرای فعلی عیناً در لایحه پیش‌بینی شده است. این لایحه از دستور خارج و به اصلاح موردی قانون فعلی پرداخته شود.

برچسب ها

اخبار پژوهشی