مقدمه ای بر مناسبات فرهنگی ایران و مصر تاریخچه روابط فرهنگی

مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی به تحلیل تاریخچه روابط فرهنگی ایران و مصر پرداخت.

به گزارش روابط عمومی مرکز پژوهش‌ها دفتر مطالعات فرهنگی این مرکز در خصوص روابط فرهنگی ایران و مصر اعلام کرد: وجود اشتراکات فرهنگی از قبیل روابط فرهنگی با تاریخ طولانی، تبادل فرهنگی و همین طور وجود زمینه‌های چون محبت اهل بیت (ع) در کشور مصر به همراه تاثیرات مثبتی که نزدیکی فرهنگی ایران و مصر می‌تواند برای جهان اسلام داشته باشد، ضرورت بررسی امکانات و ظرفیت‌های لازم را برای گسترش روابط فرهنگی بیش از پیش نمایان ساخته است.
بنابراین گزارش، تحولات اخیر و جاری عدالت خواهانه و استقلال‌طلبانه منطقه خاورمیانه زمینه را برای بسط و تعمیق فرهنگی و معرفتی اسلام فراهم آورده است.
همچنین، باید به محوریت حضور و نقش مردم در پیدایش این انقلاب‌ها توجه داشت. حضور مردم هر چند با جهت گیری سقوط نظام‌های سیاسی به وقوع پیوسته است اما با توجه به فراگیر بودن و ماهیت غیرحزبی آن‌ها نشان دهنده خاستگاه اجتماعی و فرهنگی این تحولات بوده و باعث ارتقای جایگاه و مشارکت مردم در نظام سیاسی و اجتماعی کشورهای منطقه خاورمیانه شده است.
این گزارش در خصوص جایگاه مصر برای جمهوری اسلامی ایران تصریح می‌کند: ایران و مصر به عنوان دو بال تمدنی جهان اسلام همواره جایگاه و نقش آفرینی ویژه ای در میان ملت‌ها و کشورهای اسلامی و حتی غیراسلامی داشته‌اند و در این میان موقعیت و جایگاه مصر با توجه به موقعیت ژئوپلتیک و هم مرزی با فلسطین اشغالی، سابقه مواجهه با غرب، استظهار به شخصیت های دینی و علمی فراوان و همچنین پیشینه مثبت در زمینه بیداری اسلامی و وحدت مسلمین و برخورداری از مولفه «عربیت» غیرقابل انکار و اغماض بوده است.
در پایان این گزارش آمده است: بزرگترین مانع بر سر راه گسترش روابط دو کشور جریان ساز ایران و مصر که همواره نقشی اثرگذار در تحولات منطقه و جهان بازی کرده اند، تحت الشعاع قرار گرفتن روابط فرهنگی دو کشور از سوی دولت های مصر به ویژه تنگ نظری ها و خیانت های دولت حسنی مبارک بوده است که با برداشته شدن این مانع بزرگ، فرصتی تاریخی برای گسترش روابط متنوع فرهنگی به وجود آمده است و می توان به ایفای نقش مکمل ایران و مصر در شرایط کنونی منطقه و جهان اسلام و همچنین قوام و سامان یابی آشفتگی های فکری – فرهنگی جهان اسلام امیدوار بود.

برچسب ها

اخبار پژوهشی