فقدان قوانین کارآمد موجب سلب حقوق سالمندان شده است

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس٬ بر لزوم حمایت از قشر سالمند از سوی مسئولان دولتی٬ تأکید کرد و گفت: نبود قوانین محکم موجب شده تا به راحتی حقوق سالمند سلب شود؛ قوانینی که در تمام دنیا به صراحت از حقوق سالمندان در این حوزه ها دفاع می کند در کشور ما اجرایی نمی شود.

ایرج عبدی در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به فرا رسیدن روز جهانی سالمندان، یادآور شد: هم‌اکنون مردم کشور در شرایط فعلی وارد فضای اجتماعی جدیدی شده‌اند، از این‌رو نیازهای زندگی سالمندان باید مورد توجه نهادهای حمایتی قرار گیرند.

نماینده مردم خرم‌آباد و دوره در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه برای سالمندان مقدمات حمایتی در نظر گرفته نشده است، گفت: با توجه به اینکه هم‌اکنون جمعیت کشور به سمت سالمندی حرکت کرده است، نیاز به مراکز عمومی و خانه‌های سالمندان بیشتر احساس می‌شود.

وی با اعلام اینکه باید برنامه مدونی برای جامعه سالمند دیده شود، بیان کرد:‌ در سال‌ها قبل سالمندان برای ادامه زندگی اجتماعی خود هیچ مشکلی نداشتند، اما متأسفانه هم‌اکنون وضعیت زندگی این افراد بحرانی شده است.

عبدی با هشدار خواندن افزایش آمار سالمندآزاری در کشور٬ اعلام کرد: متأسفانه با وجود تأکیدات شرع و افکار اجتماعی مبنی‌بر تکریم سالمندان به‌ویژه پدر و مادر که نقش اساسی در استحکام بنیان خانواده دارند؛ هم‌اکنون این قواعد و تفکرات از سوی نسل جوان کشور زیر پا گذاشته می‌شود.

این نماینده مجلس نهم٬ با بیان اینکه تغییر شیوه زندگی نسل جوان موجب افزایش آمار سالمندآزاری شده است٬ یاد‌آور شد: متأسفانه هم‌اکنون دیگر خبری از فضای صمیمی خانواده‌های گذشته نیست و این موضوع ریشه در تغییر الگو و شیوه خانواده‌های ایرانی دارد.

وی با مد نظر قرار دادن نبود قوانین مناسب برای حمایت از سالمندان در کشور٬ تصریح کرد: نبود قوانین محکم موجب شده تا به راحتی حقوق سالمندان سلب شود؛ قوانینی که در تمام دنیا به صراحت از حقوق سالمندان در این حوزه‌ها دفاع می‌کند در کشور ما اجرایی نمی‌شود.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس٬ بر لزوم حمایت از قشر سالمند از سوی مسئولان دولتی٬ تأکید کرد و افزود: به‌طور حتم دولت در شرایط کنونی نباید این قشر از جامعه را بدون پشتوانه رها کند./

برچسب ها

اخبار برگزیده