خبر

مسیر شما: اخبار سهمیه مواد آرایشی از ارز بانک مرکزی بیش ازسهمیه دارو است
سهمیه مواد آرایشی از ارز بانک مرکزی بیش ازسهمیه دارو است

رئیس کمیسیون بهداشت مجلس گفت: بانک مرکزی در چند مدت اخیر 40 میلیون یورو به واردات دارو و تجهیزات پزشکی اختصاص داد در حالیکه برای واردات مواد آرایشی 50 میلیون دلار اعتبار تامین کرد.

حسینعلی شهریاری در گفتگو با خبرنگارمهر، با اشاره به اثرات تحریم بر تامین داروهای اساسی و مشکلات مردمی در این زمینه گفت: متاسفانه در زمینه تامین داروهای اساسی مشکلاتی در کشور وجود دارد.

وی افزود: اگر به مردم بگوییم تحریم ها مشکلی در بخش دارو ایجاد نکرده قطعا واقعیت را نگفته ایم، البته مردم این موضوعات را به خوبی درک می کنند.

رئیس کمیسیون بهداشت مجلس تاکید کرد: معتقدم بیش از آنکه تحریم ها در کشور اثر داشته است سوء مدیریت ها فشار زیادی به مردم تحمیل کرده است.

نماینده مردم زاهدان با اشاره به اینکه شاید تحریم ها 30 درصد در زمینه دارو و تجهیزات پزشکی برای کشور مشکل درست کرده باشد، گفت: هم اکنون مشکل جدی در زمینه تامین ارز دارو در بانک مرکزی وجود دارد و سوء مدیریت ها تاثیر خود را گذاشته است.

شهریاری تصریح کرد: بنده اواخر سال گذشته در زمینه کمک به شرکت های تولید کننده دارو نامه ای به رئیس جمهور نوشتم اما تاکنون مشکل حل نشده است.

وی با اشاره به اینکه 97 درصد داروهای مصرفی در کشور تولید داخل است، گفت: این در حالی است که 40 تا 60 درصد مواد اولیه این داروها وارداتی است. همچنین 3 درصد داروهای مصرفی در ایران به صورت کامل از خارج از مرزها وارد می شود.

رئیس کمیسیون بهداشت مجلس با تاکید بر اینکه 90 درصد ارز توسط 3 درصد داروهای وارداتی کشور مصرف می شود، گفت: باید به داروها و تجهیزات پزشکی ارز مرجع اختصاص داده شود اما متاسفانه بانک مرکزی حتی برای ارائه ارز آزاد نیز مشکل ایجاد کرده است.

نماینده مردم زاهدان گفت: بانک مرکزی در چند مدت اخیر 40 میلیون یورو به واردات دارو و تجهیزات پزشکی اختصاص داد در حالیکه برای واردات مواد آرایشی 50 میلیون دلار اعتبار تامین کرد.

شهریاری ادامه داد: ما افرادی که در بانک مرکزی مسئول هستند را ناآگاه نمی دانیم اما معتقدیم عده ای در این بانک آگاهانه می خواهند در جامعه تنش ایجاد شود، حوزه سلامت از مکان هایی است که اگر مردم دچار مشکل شوند تنش در جامعه به وجود می اید لذا کمیسیون بهداشت و درمان در حال رسیدگی به مشکلات است.

نظر شما