کودکان کار؛ معلول فقر و شرایط بد اجتماعی

عضو هیات رئیسه کمیسیون اجتماعی مجلس، با اعلام نگرانی از افزایش کودکان کار در جامعه، گفت: فقر و مشکلات اقتصادی، اعتیاد والدین، بیکاری و فرهنگ نادرست برخی خانواده ها از جمله علل تأثیرگذار در رشد جمعیت کودکان کار در جامعه است.

عباس قائیدرحمت در گفت وگو با خبرنگار اجتماعی خانه ملت، با هشدار نسبت به افزایش تعداد کودکان کار، افزود: به طور طبیعی در شرایطی که کشور در وضعیت نامطلوب اقتصادی و تورمی باشد به فراخور، آمار کودکان کار نیز افزایش می‌یابد.

نماینده مردم درود وازنا در مجلس شورای اسلامی، افزود: فقر ومشکلات اقتصادی، اعتیاد والدین، بیکاری، شرایط بداجتماعی و فرهنگ نادرست برخی خانواده‌ها از جمله علل تأثیرگذار در روند رو به رشد کودکان کار در جامعه است که باید با دید جامع نگر مسئولان، این مسئله به‌صورت ریشه‌ای برطرف شود.

وی در تشریح فرهنگ نادرست برخی خانواده‌ها در بهره‌کشی و استثمار کودکانشان، گفت: در برخی مواقع ما شاهد این هستیم کودکانی که باید وقت خود را صرف تحصیل و یادگیری کنند به علت فرهنگ نادرست خانواده‌ها برای کسب درآمد و سوءاستفاده از احساسات مردم، مشغول تکدی‌گری یا شغل‌های کاذب برای کسب درآمد بیشتر سرپرست خانوار می‌شوند.

قائیدرحمت، یادآور شد: معصومیت کودکان سبب شده است تا از سوء‌استفاده‌گران با بهره‌گیری از آن‌ها، باندهای حرفه‌ای تکدی‌گری را تشکیل دهند که کودکان کار اصلی ترین قربانیان چنین رفتارهایی هستند.

وی افزود: متاسفانه در برخی خانواده های بدسرپرست، سبک زندگی ناپاکی وجود دارد که با وجود بی‌نیازی مالی، این خانواده‌ها برای سودجویی، کودکان خود را در سنین پایین به فعالیت‌های سخت مجبور می‌کنند.

این نماینده مردم در مجلس نهم، در مورد راهکارهای بازدارندگی از بهره‌جویی کودکان، گفت: سیستم‌های انتظامی وقضایی کشور در مورد هر یک از مواردی که باعث بکار گماردن کودکان کار می‌شود، باید به نحوی متناسب و عادلانه برخورد کنند، ضمن اینکه در مورد نحوه و شدت عمل خود، میان باندهای حرفه‌ای و خانواده‌های نیازمند واقعی تفاوت قائل شوند.

عضو هیات رئیسه کمیسیون اجتماعی مجلس، گفت: در حوزه قوانین اگر خلاء قانونی درباره حمایت از کودکان کار وجود داشته باشد مجلس آمادگی آن را دارد تا با نگاهی جامع نگر به بررسی این نقیصه بپردازد./

برچسب ها

اخبار برگزیده، اخبار مرکز، قائید رحمت، کار، کمیسیون اجتماعی، کودکان