مذاکرات آلماتی ۲ محک میزان صداقت ۱+۵

رئیس کمیته روابط خارجی مجلس، مذاکرات آلماتی ۲میان ایران و غرب را محک صداقت ۱+۵ در قبال حقوق هسته ای ایران خواند و گفت: هر گونه بهانه جویی غرب در جریان مذاکرات، فرار از واقعیت تواندمندی ها و قابلیت های جمهوری اسلامی ایران در زمینه بومی کردن برنامه هسته ای است.

وحید احمدی در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خانه ملت، با بیان اینکه دور جدید مذاکرات هسته‌ای ایران و ۱+۵ که در آلماتی در حال برگزاری است، به محک گذاشتن صداقت غرب و آمریکا در قبال برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران است، گفت: این مذاکرات آزمایشی برای غرب است که آیا حق ملت ایران در دستیابی به انرژی صلح‌آمیز هسته‌ای را به رسمیت می‌شناسد یا خیر.

نماینده مردم کنگاور، صحنه و هرسین در مجلس شورای اسلامی، افزود: پیشنهادات جدید ایران در مذاکرات آلماتی ۲ بر مبنای نشست‌های پیشین ایران و ۱+۵ به ویژه مذاکرات مسکو است که مقامات جمهوری اسلامی ایران بر لحاظ کردن سه عنصر آغاز روند، ابعاد روند و سرانجام و پایان روند گفت‌وگوها، تاکید کردند.

احمدی، تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران از ابتدای مذاکرات تاکنون طرح جامعی را ارائه داد که مذاکرات را ثمر‌بخش سازد و مذاکره منجر به راه‌حلی شود که خواسته‌ها و نظرات دو طرف را تامین کند و این در حالی است که غربی‌ها همواره در جهت وقت‌کشی و تحمیل خواسته‌های خود بر ایران گام برداشتند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، با بیان اینکه ۱+۵ فاقد استدلال و منطق درباره برنامه هسته‌ای تهران است، یادآور شد:‌ غرب مذاکره با ایران را صرفا برای مذاکره و نه حل مساله انجام می‌شود که اگر به این روش ادامه دهد، مذاکرات به نتیجه نخواهد رسید.

رئیس کمیته روابط خارجی مجلس، تاکید کرد: رویکرد ایران در مذاکرات آلماتی ۲، رویکرد گذشته است و خواسته معقول و منطقی تهران مبنی بر اینکه انجام مذاکره بر مبنای اصول حقوق بین‌الملل و قوانین ان.پی.تی. است، می‌تواند به خروجی موثری بیانجامد و هر گونه بهانه‌جویی غرب در مذاکرات، راهی برای فرار از این حقیقت است که ایران به دانش هسته‌ای دست یافته و این مساله برگشت‌ناپذیر است.

نشست دور روزه آلماتی ۲ صبح دیروز جمعه (۱۶ فروردین) میان نمایندگان ایران و ۱+۵ آغاز شد که در این نشست جمهوری اسلامی ایران پیشنهادات جدیدی را به طرف مذاکره کننده ارائه داد./

برچسب ها

5+1، آلماتی، احمدی، اخبار برگزیده، اخبار مرکز، امنیت ملی