حذف یارانه کاغذ؛ ظلمی به فرهنگ مطالعه در کشور

عضو کمیسیون اجتماعی، حذف یارانه کاغذ را مصداق بارز بی توجهی به فرهنگ مطالعه در کشور خواند وگفت: هدف از اجرای حذف یارانه کاغذ، هدفمندی آن بود به این معنا که این یارانهبه طور مستقیم به دست مصرف کنندگان آن یعنی محصلان و دانشجویان برسد که این امر هیچ گاه محقق نشد.

علیرضا محجوب در گفت ‌وگو با خانه ملت، با بیان اینکه حذف یارانه کاغذ به فرایند توسعه یافتگی کشور ضربه می‌زند، توضیح داد: حذف یارانه کاغذی که به ناشران تعلق می‌گرفت مصداق بارز بی‌توجهی به علم قلمداد می‌شود چرا که نیت از اجرای حذف یارانه کاغذ، هدفمندی آن بود به این معنا که این یارانه مستقیماً به دست مصرف کنندگان آن یعنی محصلان و دانشجویان برسد که این امر محقق نشد.

نماینده مردم تهران، ری، اسلامشهر وشمیرانات در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه گسترش فرهنگ کتابخوانی از شاخصه‌های توسعه یافتگی در جهان محسوب می‌شود، تصریح کرد: مسئولان باید از این امر آگاه باشند که اگر کتاب و اندیشیدن از نسل جوان گرفته شود آنها به دنبال تفریحاتی می‌روند که نیازی به تامل و تفکر ندارد که از جمله آن می‌توان به سینمای هالیوود اشاره کرد.

محجوب با بیان اینکه ایران در آستانه یک تحول جدید علمی است، افزود: همانطور که مقام معظم رهبری نیز تاکید دارند باید مسئولان فرهنگی کشور به گسترش فرهنگ کتابخوانی عنایت ویژه‌ای داشته باشند تا بتوانیم در بلند مدت پاسخ دلخواه را دریافت کنیم.

رئیس فراکسیون کارگری در مجلس نهم، ادامه داد: کتابخانه‌های کشور به لحاظ موجودی کتاب‌های موجود در مخازن در وضع نامساعدی هستند و استفاده کنندگان از این کتابخانه‌ها به زحمت کتاب‌های مورد نیاز خود را از آرشیو آنها پیدا می‌کنند و حتی بسیاری از منابع مورد نیاز مخاطبان نیز در آنها یافت نمی‌شود.

نماینده مردم تهران، ری، اسلامشهر وشمیرانات در مجلس نهم، تصریح کرد: اگر واقعاً دغدغه علم و علم اندوزی و بهره وری از علم در مسئولان جامعه باشد باید هزینه‌های این کار را متقبل شوند چراکه اساساً هزینه در حوزه فرهنگ، هزینه نبوده بلکه تماماً سود است.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی، با تاکید بر اینکه سرمایه‌گذاری در بخش فرهنگی در درازمدت به ثمر می‌نشیند، گفت: با به بار نشستن سرمایه‌گذاری‌های فرهنگی مسئولان مشاهده خواهند کرد که چندین برابر درآمد برای کشور حاصل خواهد شد، علاوه بر این در ایران هزینه‌های زیادی بیهوده اتلاف می‌شود که هزینه‌های فرهنگی مثل کتاب ارزان قیمت به هیچ وجه نگران کننده نخواهد بود./

برچسب ها

اخبار برگزیده، اخبار مرکز، محجوب، کاعذ، کمیسیون اجتماعی، یارانه