عدم طرح پرونده های مفاسد اقتصادی، خیانت است

نائب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس طی یادداشتی نوشت:اگر پرونده مفاسد اقتصادی باشد و مطرح نشود خیانتی صورت می گیرد و اگر پرونده ای نباشد و اتمام و فشار و افترا مطرح شود باز نیز خیانت است.

روح الله بیگی ئیلانلو طی یادداشتی به بیان وظایف مسئولان کشوری نسبت به مفاسد اقتصادی پرداخته که متن یادداشت به شرح زیر است:

از زمانی که احمدی نژاد به عنوان رئیس جمهور ایران انتخاب شد شاهد مطرح شدن بحث پرونده های مفاسد اقتصادی بودیم اما پس از گذشت روزها و سالها و در برهه های مختلف، پرونده ها به تهدیدی در جهت رقابت ها و چالش های گوناگون کشور تبدیل شد.

در ابتدای طرح این مباحث، مردم به ریشه کن شدن مفاسد اقتصادی که مورد تاکید مقام معظم رهبری نیز بود امیدوار شدند اما رفته رفته نه تنها پرونده ای مطرح نشد بلکه مدیران و وابستگان دولت، خود نیز در محاکم مختلف به انواع تخلفات متهم شدند.

حال اگر پرونده ای باشد و مطرح نشود خیانتی صورت می گیرد و اگر پرونده ای نباشد و اتمام و فشار و افترا مطرح شود باز نیز خیانت است. عدم اعلام پرونده های مفاسد اقتصادی ضمن ایجاد بی اعتمادی در جامعه، ترس از تخلف را نیز از بین می برد و چنین برداشت می شود که برای گرفتن امتیازاتی فشارهایی صورت می گیرد.

در هر حال وضعیت موجود باعث شده است مرز بین فعالیت های اقتصادی مشروع، قانونی و حلال با فعالیت های اقتصادی غیر مشروع و با سودهای باد آورده در هم بشکند و قابل تمیز نباشد، در ضمن این امر اراده مسئولان را در زمینه جلوگیری و برخورد با تخلفات و مفاسد اقتصادی زیر سوال می برد.

این چالشها و عدم شفافیت موجب شده است سرمایه گذاران در طرح های بزرگ و سرمایه گذاری های عظیم کمتر مشارکت داشته باشند و بیشتر بفکر خارج کردن سرمایه از کشور و انتقال پول خود به حسابهای دیگران و توزیع در حسابهای مختلف باشند و همچنین سرمایه گذاری های کوتاه مدت نا مشهود مثل دلار و طلا را انتخاب کنند و همچنین سرمایه گذاری غیر مولد و تورم زا هستند.

بنابراین لازم است هر چه سریعتر اگر پرونده ای هست سریع تر مطرح شود و اگر نیست دیگر دامن زده نشود تا شفافیت و آرامش در فضای اقتصادی کشور باشیم.

بی شک چنین مسائلی یکی از مهمترین مولفه های اقتصادی مقاومتی را که سیاست های اصل ۴۴ و مردمی سازی اقتصادی است مورد تهدید قرار می دهد.
 

برچسب ها

اخبار برگزیده، اخبار ویژه، اقتصاد، سرمایه گذاری