لاریجانی در نشست هماندیشی سلامت:حوزه سلامت نیازمند نگاه عقلانی و مدیریت صحیح است

نامزدهای انتخابات شعارهای حوزه سلامت را نادیده می گیرند

رئیس مجلس با بیان اینکه سیاست باید ریشه در عقلانیت داشته باشد، تصریح کرد: موضوع سلامت موضوعی بسیار مهم و همردیف با امنیت است و اگر جامعهای سلامت را محور قرار دهد، از نظر پیشرفت اقتصادی رشد جدی خواهد داشت.

به گزارش روابط عمومی مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی، دکتر علی لاریجانی در نشست هماندیشی سلامت که با حضور جمعی از اساتید، کارشناسان و متخصصان حوزه سلامت و بهداشت و درمان کشور در ساختمان مشروطه مجلس برگزار شد، تصریح کرد: در حوزه سلامت اقدامات خوبی انجام شده و امیدوارم در این زمینه با همفکری اساتید و پزشکان حاضر در جلسه گامهای اساسی در حوزه تقنین و نظارت برداشته شود.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی افزود: یکی از اساتید در حین سخنرانی در این جلسه تاکید داشتند که بحث سلامت نباید سیاسی شود، اما من معتقدم که ای کاش سیاسی میشد و اگر چنین بود، در شعارهای انتخاباتی نامزدهای ریاست جمهوری درباره سلامت هم چیزی گفته میشد. این در حالی است که در شعارهای نامزدها کمتر راجع به سلامت حرف میزنند.

وی ادامه داد: این در حالی است که در کشورهای دیگر و در زمان انتخابات حوزه تامین اجتماعی و سلامت مسئلهای اصلی است در حالی که در کشور ما چنین نیست.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه سیاست باید ریشه در عقلانیت داشته باشد، تصریح کرد: موضوع سلامت موضوعی بسیار مهم و همردیف با امنیت است و اگر جامعهای سلامت را محور قرار دهد، از نظر پیشرفت اقتصادی رشد جدی خواهد داشت.

لاریجانی یادآور شد: در یکی از مقالاتی که اخیرا مطالعه کردم نوشته شده بود که ۱۱ درصد رشد اقتصادی در ۵۳ کشور در ۳ دهه اخیر به دلیل توجه به حوزه سلامت بوده است، اما در کشورهایی که از نظر توسعهیافتگی عقب هستند و کشورهای در حال توسعه، نیمدرصد رشد اقتصادی مربوط به حوزه سلامت است.

وی با بیان اینکه سرمایهگذاری در حوزه سلامت میتواند به رشد اقتصادی کمک کند، تصریح کرد: با سرمایهگذاری در این حوزه شاهد بازگشت سرمایه و افزایش رشد اقتصادی خواهیم بود.

عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی کشوربا اشاره به اینکه یکی از مشکلات جدی در حوزه سلامت مربوط به مدیریت است، تصریح کرد: در کشور ما تغییرات زیادی انجام میگیرد که گاه این تغییرات بسیار عجیب و غریب است و به نظر میرسد اگر سیاست در کشور چند رکن را رعایت کند، گرفتاری در مدیریت ایجاد نخواهد شد.

نماینده مردم قم در مجلس نهم با بیان اینکه یکی از مهمترین این ارکان عقل و عقلانیت است، تصریح کرد: عقل یکی از موهبت های بزرک خداوند به انسان ها است.

وی ادامه داد: امام حسین (ع) میفرمایند اگر انسان ۵ چیز را رعایت کند، سعادتمند خواهد شد که این ۵ چیز عقل، دین، ادب، حیا و خوشخلقی است.

لاریجانی تاکید کرد: عقل پایه اصلی رفتارهای انسان است و چنانچه رفتارها معقول باشد، مدیریت در جامعه درست اعمال خواهد شد.

وی افزود: نکته دیگر برای داشتن مدیریت بهینه در کشور اعتدال است، چرا که افراط گری مشکل ایجاد میکند و چنانکه شهید مطهری تاکید داشتند روش اسلامی روش اعتدال است، زیرا اسلام چند ارزشی است و نه تکارزشی.

رئیس نهاد قانونگذاری با بیان اینکه متعادل بودن یعنی همه ارزشها را با هم جلو بردن، گفت: اعتدال به قدری مهم است که شهید مطهری میفرماید یکی از مهمترین دلایلی که کشورها و تمدنها و جوامعی که از بین میروند، تمرکز بر روی یک ارزش و غفلت از سایر ارزشها است. بر این اساس همانطور که اعتدال در خانواده آرامش ایجاد میکند، در جامعه نیز منجر به ارتقای مدیریت و آرامش میشود.

وی توجه به فکر جمعی را یکی دیگر از مولفههای برطرف کردن اشکالات مدیریتی در کشور خواند و گفت: کسانی که تصور میکنند با تکروی میتوانند مدیریت کنند در اشتباه هستند، چرا که افراد ذوالفنون نبوده و بر این اساس باید از نظر متخصصان و کارشناسان در مدیریت امور استفاده کنند.

لاریجانی با تقدیر از مرکز پژوهشهای مجلس برای گردآوری علما و متخصصان حوزه سلامت تصریح کرد: این اقدام یعنی احترام گذاشتن به عقل جمعی و این مسئله مدیریت سالم در کشور ایجاد میکند.

وی با بیان اینکه اظهارات پزشکان و اساتیدی که در این جلسه صحبت کردند، میتواند برای مرکز پژوهشهای مجلس یک پروژه برای پیگیری باشد، گفت: به طور مثال در اظهارات یکی از پزشکان گفته شد که اگر میخواهیم بر روی اطبا فشار بیاوریم تا ساعات زیادی در بیمارستان بمانند، باید برای آنان مکانی تعبیه شود که بتوانند بیماران خود را پذیرش کنند و لازم به ذکر است که اگر این مسئله احتیاج به قانون دارد، باید قانون آن تدوین شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: اخیراً در مجمع تشخیص مصلحت نظام سیاستهایی درباره سلامت مورد بررسی قرار گرفت که در آن آمده بود که برنامهها در دست وزارت بهداشت و درمان باشد اما پول آن به سازمان تامین اجتماعی واریز شود که من معتقدم با توجه به اینکه در بسیاری از مواقع پول به موقع به آنان داده نمیشد، از اول پول به وزارت بهداشت و درمان داده شود.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: همچنین گاهی از این پولها در جای دیگری استفاده میشد که این مسئله تخلف قانونی است و بر این اساس مشکلات مدیریتی ایجاد میشد و بنابراین در مجمع چنین تصویب شد که پول از همان ابتدا به وزارت بهداشت و درمان داده شود.

لاریجانی تصریح کرد: یکی از اقداماتی که میتواند در حوزه بهداشت و درمان و سلامت تغییر ایجاد کند، این است که برای نخبگان شرایطی ایجاد شود که کارهای تحقیقاتی انجام دهند و ایدهها و برنامههای خود را منتقل کنند که مرکز پژوهشهای مجلس میتواند پیشنهادات را بررسی و در قالب تدوین طرحی به مجلس ارسال کند.

وی یادآور شد: در شرایطی معضلاتی در زمینه دارو وجود دارد و برخی از آن مربوط به شرایط کلی کشور و مقداری مربوط به مدیریت است.

عضو کمیسیون شوراها و امور داخلس کشور مجلس یادآور شد: باید چند نکته در اولویتهای مربوط به حوزه بهداشت و سلامت قرار گیرد که سمتگیری در بخش سلامت یکی از این اولویتها است به طوری که باید فرهنگ توجه به سلامت در مجلس و دولت مبنا قرار گیرد و سمتگیریها مشخص شود که سلامت در کشور چه جایگاهی دارد و باید در این زمینه جهت گیریها به خوبی روشن شود.

وی با بیان اینکه در سالهای بعد از انقلاب اقداماتی در حوزه بهداشت و سلامت انجام شد که بسیار ستودنی بود، تصریح کرد: ایجاد شبکه بهداشت و تاثیر آن در امید به زندگی و کاهش مرگ و میرها میتواند تاثیر بسزایی در بهبود وضعیت سلامت در کشور داشته باشد.

لاریجانی برنامهریزی برای تحقق اهداف در حوزه سلامت را یکی دیگر از اولویتها در این حوزه خواند و گفت: گاه سیاستهایی نوشته میشود اما چون در برنامهریزی نقص وجود دارد به مرحله اجرا درنمیآید، این در حالی است که از این دست در اسناد بالادستی زیاد در کشور وجود دارد اما در مقام اجرا باید به گونهای فرمولبندی شود که اشکالات رفع گردد.

رئیس مجلس شورای اسلامی ساماندهی سیستم سلامت را از دیگر اولویتها در حوزه سلامت و بهداشت و درمان خواند و گفت: پیشنهاداتی که ارائه میشود باید از طریق قانون عملیاتی شود و تغییرات زیاد در حوزه بهداشت و درمان مشکلات زیادی را در این حوزه به وجود خواهد آورد.

عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور مجلس ادامه داد: علاوه بر این بسیاری از مشکلات در سیستم سلامت مربوط به سازوکارهای اجرایی است و اقداماتی که در مجمع تشخیص مصلحت و یا در مجلس در حوزه بهداشت و درمان و سلامت انجام میشود برای سهل کردن امور و کمک به مردم است.

نماینده مردم قم در مجلس نهم تاکید کرد: با توجه به نقصی که در کشور وجود دارد و آن نبود احزاب در کشور و ضعف وجه نظارت مدنی است همه چیز از طریق نظارتهای خشک دیوانی حل نمیشود.

وی ادامه داد: دولتها تغییر میکنند و با تغییر آنها نیز سازوکارهای اجرایی تغییر میکنند. بر این اساس آنچه که میتواند به اجرای قوانین کمک کند نظارت نخبگان است و اگر نخبگان بتوانند بر کار مجلس و دولت نظارت کنند، بسیاری از مشکلات حل خواهد شد.

لاریجانی گفت: یکی از مزایای نظارت بخبگان این است که حواس مجلس و دولت جمع میشود تا تصمیمات درست اتخاذ کنند و همچنین نخبگان میتوانند ایده و پیشنهاداتی ارائه دهند که منجر به اتخاذ تصمیمات درست خواهد شد.

وی تصریح کرد: بکارگیری نخبگان میتواند در اصلاح مسیر، ساماندهی و رشد عقلی در حوزه سلامت به مجلس و دولت کمک کند و بر این اساس از مرکز پژوهشهای مجلس میخواهم که سازوکاری فراهم شود که از ایده و پیشنهادات متخصصان در حوزه بهداشت و سلامت استفاده و سیستم و روش نظارتی بر کارها تعبیه شود که هم بر کار مجلس و دولت نظارت کند تا شاهد رشد عقلانی در حوزه دیوانی باشیم.

همچنین در این جلسه کاظم جلالی رئیس مرکز پژوهشهای مجلس شورای اسلامی با اشاره به برگزاری جلسه هماندیشی در حوزه سلامت که با همکاری مجلس و مرکز پژوهشها انجام شده است، تصریح کرد: مرکز پژوهشهای مجلس بهعنوان بازوی مشورتی و اتاق فکر قوه مقننه است که کمک مشورتی و کارشناسی به نمایندگان در عرصههای مختلف ارائه میدهد.

نماینده مردم شاهرود در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر نقش حوزه سلامت در کشور تصریح کرد: اصلیترین عنصر یک جامعه انسان است و انسان مورد نظر کسی است که از سلامت کامل برخوردار است.

وی با اشاره به تعریف سازمان بهداشت جهانی از انسان گفت: براساس این تعریف انسان باید دارای احساس رضایت کامل جسمانی، روانی، اجتماعی و دوری از ناخوشی و بیماری باشد که بهداشت کامل انسان ابعاد مختلف اجتماعی، روانی و معنوی در جامعه دارد.

جلالی با بیان اینکه ایران در منطقهای پرخطر و بلاخیز واقع شده است، گفت: این مسئله و همچنین دلایلی مانند فقر، مشکل مسکن، بیکاری، اشتغال ناپایدار، روشهای غیربهداشتی دفع فاضلاب، مصرف دخانیات، آلودگیهای ناشی از دود و... اشکالاتی در سلامت انسانها به وجود آورده است.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با بیان اینکه ۴۲ نوع بلای طبیعی در دنیا وجود دارد تصریح کرد: از مجموع این ۴۹ نوع بلای طبیعی، ۳۳ نوع در ایران و در آمارها مشاهده میشود.

وی افزود: البته در سالهای پس از انقلاب شاهد موفقیتهایی در حوزه سلامت هستیم که افزایش ۱۰۰ درصدی در حوزه بهداشت و درمان و رشد ۴۰۰ درصدی شاخصهای بهداشت و درمان از جمله این موفقیتها است، اما مسائلی نیز وجود دارد که باید به آن توجه شود. مثلا یکی از شاخصهای مهم در حوزه بهداشت و درمان بحث سهم هزینه سلامت از تولید ناخالص ملی است که در ایران این سهم از ۳.۸ درصد از سال ۱۹۹۵ به ۵.۵ درصد در سال ۲۰۰۹ رسیده است که با توجه به اینکه رشد قابل ملاحظهای است اما در مقابل سایر کشورهای همتراز مانند ترکیه و کره شمالی این سهم کمتر بوده است.

این نماینده مردم در مجلس نهم همچنین درباره سهم هزینههای دولت از کل هزینههای بخش سلامت گفت: در سال ۱۹۹۵ سهم دولت ۴۴.۸ درصد بوده است که این رقم در سال ۲۰۰۹ به ۳۹ درصد کاهش یافته که این رشدی تنزلی است.

جلالی افزود: همچنین در بخش هزینه مربوط به سلامت ۵۱ درصد هزینهها را باید خانوارها پرداخت کنند که این رقم نسبت به کشورهای توسعه یافته و سایر کشورها رقم بسیار بالایی است.

وی یادآور شد: همچنین درخصوص سهم مربوط به میزان اعتباری که در مجموعه بودجه به بخش سلامت اختصاص مییابد این سهم از ۶.۹ درصد به ۸.۷ درصد رسیده است که در این زمینه نیز شاهد بیثباتی در طول سالیان گذشته هستیم.

رئیس فراکسیون اصولگرایان رهروان ولایت با اشاره به اینکه در بخش دارو ۵۵ درصد دارو در داخل تولید میشود و ۴۵ درصد آن وارداتی است، بیان کرد: در میزان داروهای وارداتی نیز بسیاری از مواد اولیه و واسطهای، وارداتی است که این امر نشان میدهد سهم واردات در تولید دارو افزایش یافته است.

وی تاکید کرد: با رویکردی که دولت در سالهای اخیر داشته همه صنایع از جمله صنعت دارویی کشور که قیمت داروها در داخل افزایش پیدا نکرده و بر این اساس صنایع دارویی لطمه دیدهاند و این امر منجر به عدم تطابق قیمتها با تورم و افزایش قیمت دارو شده که سهم قابل توجهی از آن از جیب مردم و خانوارها پرداخت شده است.

نماینده مردم شاهرود در مجلس یادآور شد: در تحقیقی که از محدوده زمانی سال ۱۳۵۰ تا ۱۳۷۷ انجام شد نشان میدهد که در دهه ۵۰ میزان سهم دولت در ارتباط با دارو و هزینههای دارو ۲ برابر سهم مردم بوده است، اما الان این روند کاملا معکوس شده و سهم مردم در پرداخت هزینههای دارویی ۲ برابر یا نزدیک ۲ برابر شده است.

جلالی تاکید کرد: بر این اساس مجلس و مرکز پژوهشها میتوانند در حوزههای سلامت و جبران کاستیها و نواقص آن اقداماتی انجام دهد که در این مسیر نیازمند همکاری اساسی متخصصان و کارشناسان است.

وی گفت: برای بهبود وضعیت در حوزه سلامت و بهداشت و درمان دکتر لاریجانی ماموریت ویژهای به مرکز پژوهشها دادند تا کاستیها در این عرصه را بررسی کرده و در صورت نیاز به تنقیح قوانین و ایجاد قوانین جدید و همچنین ایجاد سیستم نظارتی صحیح پرداخته شود.

رئیس مرکز پژوهشهای مجلس افزود: بر این اساس از دکتر مرضیه وحید دستجردی که نماینده مجلس چهارم و پنجم و اولین وزیر زن در وزارتخانه بهداشت و درمان و با کارنامهای خوب هستند، درخواست کردیم تا ریاست شورای راهبردی مرکز پژوهشهای مجلس در حوزه سلامت را بپذیرند که ایشان نیز با پذیرش این دعوت در تلاش هستند تا با همکاری متخصصان و اساتید این حوزه کاستیها و نواقص حوزه سلامت و بهداشت و درمان را رفع کنند.

در ادامه نشست هماندیشی در حوزه سلامت دکتر مرضیه وحید دستجردی ضمن تشکر از مجلس شورای اسلامی و مرکز پژوهشهای مجلس تصریح کرد: مجلس شورای اسلامی بهعنوان نهادی که در رأس کشور قرار دارد و مسئولیت قانونگذاری و تقنین قوانین است، میتواند در حوزه سلامت و رفاه نقش اساسی و ماندگار ایفا کند.

رئیس شورای راهبردی سلامت و رفاه مرکز پژوهشهای مجلس افزود: حوزه اجرایی تغییر مییابد، اما آنچه باقی میماند قوانین است که حاصل تلاش نمایندگان مردم در قوه مقننه است و امیدواریم با اقدامات این قوه حوزه سلامت از برخی تلاطمها و تغییرات که به ضرر سلامت ۷۵ میلیون نفر است، راه شود.

وی گفت: مسائل سلامت باید به تعادل و ایستایی برسد که وزارت بهداشت و درمان و دانشگاههای علوم پزشکی همواره با ترسیم نقشه راه و تحول در حوزه سلامت در این مسیر گام برداشتند که این امر حاصل تفکر جمعی و محصول کار متخصصان و نخبگان در حوزه سلامت است.

دستجردی یادآور شد: اگر امروز به نظام پزشک خانواده و نظام ارجاعی مینگریم حاصل تفکر علمی و کار جمعی صاحبنظرانی است که در تدوین و تصویب آن نقش داشتهاند و علاوه بر این ادغام دانشگاه علوم پزشکی ایران و تهران نیز نتیجه این تفکر علمی و جمعی است که امیدوارم نتوانند این نقشههارا تخریب کرده و کارهای بزرگ در حوزه سلامت را به ورطه نابودی بکشانند.

وی ادامه داد: علاوه بر این ما باید به دنبال نظام یکپارچه در حوزه سلامت باشیم، اگر چه در زمینه بهداشت و درمان پیشرفتهای بزرگی صورت گرفته اما مشکلات و معضلات زیادی وجود دارد که باید آنها را حل کرده و به آنچه رضایتمندی مردم است، دست یابیم.

رئیس شورای راهبردی سلامت و رفاه مرکز پژوهشهای مجلس با اشاره به دیدار جمعی از خیرین حوزه سلامت با رهبر معظم انقلاب که ۱۳ دیماه سال گذشته انجام شد، تصریح کرد: معظمله در این دیدار فرمودند مقوله سلامت و بهداشت و درمان جزو اولویتهای اصلی کشور است و امیدوارم مسئله اولویتبودن بهداشت و درمان مورد توجه همه دستاندرکاران این حوزه قرار گیرد.

دستجردی ادامه داد: همچنین رهبر معظم انقلاب فرمودند مسئولان باید به نحوی در حوزه بهداشت و سلامت برنامهریزی کنند که خیال مردم از بابت درمان آسوده باشد و همه مسئولان باید این فرمایش رهبری را مدنظر قرار دهند.

وی با بیان اینکه مجلس بهعنوان نهاد قانونگذار و ریلگذار در کشور است، بیان کرد: مرکز پژوهشهای مجلس بهعنوان اتاق فکر ۲۹۰ نماینده که در قانونگذاریها و ریلگذاریها در حوزههای مختلف از جمله بهداشت و درمان و آموزش و پرورش نقش اساسی دارند، باید از سرمایه عظیم نظرات و ایدههای متخصصان و کارشناسان استفاده کنند تا در ۳ سال باقیمانده مجلس نهم اقدامات خوبی در حوزه سلامت انجام شود.

رئیس شورای راهبردی سلامت و رفاه مرکز پژوهشهای مجلس با اشاره به اینکه در سال ۱۳۹۱ حدود ۴۰ هزار میلیارد تومان برای حوزه سلامت در کشور هزینه شده است، افزود: ۵۶.۴ درصد از این هزینه از جیب مردم پرداخت شده در حالی که در سایر کشورهای جهان حداکثر پرداخت از جیب مردم ۱۷ درصد است که این نشاندهنده سهم بالای پرداخت از جیب مردم ایران نسبت به شاخصهای دنیاست، که متاسفانه نشان میدهد بخش سلامت در دولت جزو اولویتها محسوب نمیشود.

دستجردی ضمن تشکر از دکتر لاریجانی به دلیل توجه وبژه به بخش سلامت و بهداشت و درمان، تصریح کرد: ایشان بهعنوان رئیس مجلس سلامت را جزو اولویتهای بالای کشور میداند و اخیراً در مجمع تشخیص مصلحت که راجع به حوزه سلامت و تولیت وزارت بهداشت بحثهایی مطرح شد که بودجه به وزارتخانه دیگری اختصاص یابد، اما پاسخگویی در حوزه وزارت بهداشت و درمان باشد، واکنش نشان داد و نتیجه آن شد که هم بودجه و هم پاسخگویی در در حوزه بهداشت و درمان به وزارتخانه بهداشت و درمان واگذار شد.

وی یادآور شد: همچنین در جلسهای که دکتر لاریجانی با معاونان وزارت بهداشت و درمان داشتند، ایشان گفتند امروز که هدفمندی یارانهها را اجرا میکنیم و مردم از جیب خود هزینههای واقعی و تمامشده را میپردازند، باید کاری انجام شود که مردم اطمینان خاطر داشته باشند که بیمارستانها هزینهای از آنان دریافت نمیکنند.

رئیس شورای راهبردی سلامت و رفاه مرکز پژوهشهای مجلس افزود: بنابراین ۱۰ درصد منابع حاصل از هدفمندی یارانهها را به حوزه سلامت و بهداشت و درمان تخصیص دادند که ۲ هزار میلیارد تومان میان دانشگاههای علوم پزشکی توزیع شد که گام بزرگی در حل مشکلات حوزه سلامت است.

رئیس شورای راهبردی سلامت و رفاه مرکز پژوهشهای مجلس تصریح کرد: امیدوارم این شورا با همفکری و همیاری کارشناسان و متخصصان از جمله حاضران در این نشست از فرصت و ظرفیتهای مجلس و مرکز پژوهشها برای ارتقای وضعیت سلامت در کشور استفاده کند.

برچسب ها

اخبار مرکز، بخش سلامت