لاریجانی در نطق پیش از دستور:

انتظار مجلس تشکیل دولتی توانمند، متعهد و باتجربه است

رئیس مجلس ضمن تشکر از حضور با شکوه مردم در انتخابات یازدهم ریاست جمهوری، آن را نشانه اوج بلوغ سیاسی مردم دانست و تصریح کرد: نتیجه انتخابات یازدهم، شرایط همگرایی را بیش از گذشته فراهم کرده است.

به گزارش روابط عمومی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی، علی لاریجانی در نشست علنی امروز (یکشنبه ۲۷خرداد) مجلس شورای اسلامی، در نطق پیش از دستور خود گفت: روز جمعه انتخابات ریاست جمهوری، شوراها و میان دوره ای مجلس و خبرگان با حضور چشمگیر و درخشنده ملت در پای صندوق های رأی، بار دیگر هوشیاری ملی ایرانیان را به منصه ظهور رساند.

رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: بعد از روزها بحث های تبلیغاتی و طرح آرای گوناگون، با آرامش و متانت مثال زدنی حماسه ماندگار دیگری خلق شد که از ماه ها پیش رهبر معظم انقلاب حضرت آیت الله خامنه ای(دامت برکاته) نوید آن را داده بودند.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی افزود: این پدیده مبارک نشانگر اوج بلوغ سیاسی و مسئولیت شناسی ملت عظیم الشأن است و باید شکرگزار این نعمت بود که در مقابل انواع تبلیغات و هیاهوهای بین المللی، اقتدار ایران حفظ شد و باعث آبروی نظام مردمسالار دینی گردید.

وی از همه نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری که باعث این اعتبار بین المللی شدند، تشکر کرد و افزود: امید است از وجود آنها در مسئولیت های درخور بهره گرفته شود.

لاریجانی ادامه داد: به حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی که برگزیده این انتخابات با شکوه هستند تبریک عرض می کنیم و امیدواریم با عنایت الهی بتوانند گام های استوار در حل مشکلات کشور بردارند و بر استقامت و سرافرازی نظام جمهوری اسلامی بیافزایند.

وی با اظهار آرزوی مجلس شورای اسلامی در توفیق برای رئیس جمهور منتخب، گفت: مجلس انتظار دارد اولاً دولت جدید از افراد توانمند، با تجربه، متدین و متعهد شکل گیرد تا از اندوخته تجربه و تخصص خود بهره جسته و در جهت حل مشکلات و معضلات فعلی با توانمندی مناسب فعال شوند.

رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: ثانیاً همانگونه که برای همگان روشن است و در صدر نظرات تبلیغی همه کاندیداهای ریاست جمهوری به خصوص آقای دکتر روحانی جلوه گری می کرد، دولت آینده مبنای اقدامات خود را اجرای قانون بگذارد که در رأی حکمت دیوانی و عدالت علوی، قانون گرایی است و این امر محقق نمی شود مگر تصمیم و میثاق حکمرانان از صدر تا ذیل بر آن قرار گیرد.

وی ادامه داد: ثالثاً انتظار مجلس این است که با این حضور ارزشمند ملی که در انتخابات بستر همگرایی و وفاق بیش از گذشته فراهم شده، رئیس جمهور منتخب از این اعتماد ملی در جهت مشارکت هر چه بیشتر مردم در اقتصاد بهره گیرد و خارج از تعارفات و اقدامات تبلیغاتی، راهکارهای عملی برای بهبود فضای کسب و کار را در سرلوحه کار دولت قرار دهد.

این نماینده مردم در مجلس نهم توضیح داد: در این زمینه قوانین مناسبی تصویب شده که می تواند مبنای این حرکت مهم باشد و امروز بیش از هر زمانی نیازمند عزم جدی در جهت رونق ملی هستیم و کنترل تورم و بهبود شرایط اشتغال به این مهم بستگی دارد.

رئیس قوه مقننه اظهار کرد: مجلس شورای اسلامی در این زمینه های آمادگی دارد به رئیس جمهور منتخب و دولت جدید مدد رساند و همکاری صمیمانه ای در شکل گیری دولت جدید و اقدامات برنامه ریزی شده آنان بنماید.

وی از حضور مردم در انتخابات شوراها نیز سپاسگزاری کرد و افزود: نهاد شوراها حلقه مهم حضور مردم در سرنوشت خویش از روستاها تا شهرها می باشد و امیدواریم افرادی که برای شوراها برگزیده شده اند، مبنای کار خود را آبادانی و توسعه روستاها و شهرها قرار دهند.

لاریجانی از نمایندگانی که در نظارت بر انتخابات شوراها تلاش داشتند، مراجع و علمای اسلام، دانشگاهیان، فرهنگیان، هنرمندان، شورای نگهبان، وزارت کشور، مسئولان اجرایی و امنیتی و صدا و سیما که در خلق این حماسه ملی نقش داشتند، تشکر کرد.

وی گفت: در این حرکت جاودان، هدایت ها و رهنمودهای رهبر فرزانه انقلاب اسلامی مثل همیشه چه قبل از انتخابات و چه حین آن بی بدیل بود و شیوه قدردانی از این نعمت برای همگان به خصوص دولت جدید، توجه تام به رهنمودها و اوامر حضرتشان است.

رئیس مجلس شورای اسلامی بیان کرد: مجلس به سهم خود از تدابیر و هدایت های هوشمندانه ایشان در انتخابات که باعث حضور چشمگیر ملت و وفاق ملی گردید، سپاسگزاری می کند.

لاریجانی به نمایندگانی که در انتخابات میان دوره ای توفیق حضور در مجلس را پیدا کرده اند تبریک گفت.

رئیس مجلس شورای اسلامی درگذشت والده مقداد نجف نژاد و مصیبت وارده به جواد جهانگیرزاده را نیز تسلیت گفت./

برچسب ها

اخبار مرکز، دولت، لاریجانی