نظارت دقیق بر سیستم بانکی سدی در برابر پولشویی

عضو کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس با بیان اینکه نظارت دقیق بر سیستم بانکی می تواند سدی در برابر پدیده پولشویی باشد گفت: برخی با نفوذ در سیستم بانکی و انجام فعل وانفعالاتی غیر قانونی اقدام به انتقال پول به خارج از کشور و پولشویی با این روش کردند.

علی محمد احمدی به خانه ملت گفت: پول هایی که از راههای غیر قانونی مانند قاچاق بدست می آید به پول های کثیف و سیاه مشهور است که طی نقل وانتقالاتی این پولها به اصطلاح به پول تمیز تبدیل می شوند.

نماینده مردم دهلران، آبدانان و دره شهر درمجلس شورای اسلامی افزود: پدیده پولشویی سابقه زیادی دارد و مافیاهای بزرگی در کشورهای آمریکا و اروپایی اقدام به انتقال حجم قابل توجهی از پولهای به اصطلاح سیاه می کنند وپدیده پولشویی صورت می گیرد.

این نماینده مردم در مجلس نهم افزود:این پدیده به اقتصاد کشورها ضرر می رساند و هرچه نسبت این سهم به کل پول در گردش بالا باشد حکایت از ناسالم بودن اقتصاد دارد.

احمدی همچنین اضافه کرد:کشورها تلاش دارند سهم مبادلات ناشی از پولشویی را از تولید ناخالص داخلی کم کنند.

وی گفت: شاید این پدیده به لحاظ تعدادی کم باشد اما رقم های مالی بالایی در این موضوع جا به جا می شود موضوع پولشویی در کشور وجود دارد و به علت قرار گرفتن در مسیر ترانزیت مواد مخدر باید توجه جدی شود.

احمدی اظهار داشت: علاوه بر قاچاقچیان مواد مخدر کسانی که به نقل وانتقال غیر قانونی طلا و ارز مبادرت می ورزند نیز در پولشویی نقش دارند.

وی ادامه داد: اخیرا نیز در سیستم بانکی کسانی نفوذ کردند و با فعل وانفعالاتی غیر قانونی اقدام به انتقال پول به خارج از کشور و پولشویی با این روش کردند.

احمدی گفت: موضاعات دیگری مانند اتفاقات ناسالم محتمل در گسترش پول و تجارت الکترونیکی و یا چاپ پول تقلبی می تواند در پدپده پولشویی موثر باشد.

نماینده مردم دهلران، آبدانان و دره شهر درمجلس افزود: مدیریت و نظارت دقیق برمرزها وشبکه بانکی وهمچنین مبارزه با نقل و انتقالاتی غیرقانونی و قاچاق در کنترل این پدیده موثر و توجه جدی به ارتقاء و تقویت پلیس سایبری با توجه به پیشرفت فضای مجازی نیز می تواند تاثیرگذار باشد.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس خاطر نشان کرد: باید به این موضوع توجه شود که در حال حاضر از کارمندان مالیات اخذ می شود اما کسانی که درکارهای غیرقانونی مانند پولشویی مشارکت دارند علاوه به زیان رساندن به اقتصاد به سیستم مالیاتی نیزضربه می زنند.

 

برچسب ها

اخبار برگزیده، اخبار ویژه، بانک