رسیدگی به پرونده های قاچاق کالا و ارز در صلاحیت سازمان تعزیرات حکومتی است

نمایندگان رسیدگی به پرونده های قاچاق کالا و ارز را در صلاحیت سازمان تعزیرات حکومتی دانستند.

 به گزارش روابط عمومی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی، نمایندگان در نشست علنی امروز (سه‌شنبه 5 شهریور) مجلس شورای اسلامی و در جریان بررسی لایحه مبارزه با قاچاق کالا و ارز با 168 رای موافق، یک رای مخالف و 8 رای ممتنع از 215 نماینده حاضر در صحن رسیدگی به پرونده‌های قاچاق کالا و ارز را در صلاحیت سازمان تعزیرات حکومتی دانستند.

براساس ماده 39 این لایحه رسیدگی به جرائم قاچاق کالا و ارز سازمان یافته و حرفه‏ای، قاچاق کالاهای ممنوع و قاچاق کالا و ارز مستلزم حبس و یا انفصال از خدمات دولتی در صلاحیت دادسرا و دادگاه انقلاب است. سایر پرونده‌های قاچاق کالا و ارز تخلف محسوب و رسیدگی به آن در صلاحیت سازمان تعزیرات حکومتی است. چنانچه پرونده‌ای، متهمین متعدد داشته و رسیدگی به اتهام یکی از آنان در صلاحیت مرجع قضائی باشد، به اتهامات سایر اشخاص نیز در این مراجع رسیدگی می‌شود.

تبصره- در صورتی که پس از ارجاع پرونده به سازمان تعزیرات حکومتی و انجام تحقیقات محرز شود رسیدگی به جرم ارتکابی در صلاحیت مرجع قضائی است، شعبه مرجوع‏الیه مکلف است بلافاصله قرار عدم صلاحیت خود را صادر نماید و پرونده را به مرجع قضائی ذی¬صلاح ارسال نماید. این قرار پس از تأیید مقام مافوق شعبه در سازمان تعزیرات حکومتی و یا در صورت عدم اعلام نظر آن مقام ظرف یک هفته، قطعی است. مقررات این تبصره از شمول ماده(28) قانون آیین دادرسی دادگاههای عمومی و انقلاب (در امور مدنی مصوب 11/1/1379) مستثنی است.

برچسب ها

اخبار برگزیده، اخبار ویژه، ارز، قاچاق