ایران در مذاکرات ژنو آماده شفاف سازی است

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گفت: ایران در مذاکرات با گروه ۱+۵ در ژنو در مورد برنامه هسته ای خود آماده شفاف سازی است و کشورهای غربی نیز باید گام های مثبتی در جهت تعامل سازنده بردارند

به گزارش روابط عمومی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی، «محمد حسن آصفری» در گفتگو با ایرنا با بیان این که برای کسب نتیجه مفید از مذاکرات باید جدول زمانی تهیه شود، افزود: در مذاکرات باید گام های مثبتی توسط طرفین برداشته شود تا مذاکرات نتیجه بخش باشد.

وی اضافه کرد: به عنوان مثال غربی ها می توانند پیش از شروع مذاکرات برای نشان دادن حسن نیت در مورد بیمه نفت کش های ایرانی تصمیماتی بگیرند یا این که در مورد ممنوعیت خرید نفت ایران توسط چین، هند و ژاپن تجدید نظر کنند.

عضوهیات رییسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس پیشنهاد کرد که برای کسب نتایج بهتر مذاکرات ایران با کشورهای عضو گروه ۱+۵ به صورت دوره ای و در سطح وزیران امور خارجه در پایتخت های مذاکره کنندگان برگزار شود.

آصفری خاطرنشان کرد:با توجه به این که مسوول مذاکرات با گروه ۱+۵ وزارت امور خارجه است همه ارکان نظام باید با این وزارتخانه هماهنگ باشند.

وی افزود:حضور یکی از اعضای کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در تیم مذاکره کننده نیز برای هماهنگی بیشتر مجلس و وزارت خارجه مفید است.

نماینده مردم اراک در مجلس نهم یادآور شد: در نشست ژنو نباید در مورد موضوع غنی سازی مذاکراتی شود زیرا غنی سازی در داخل خاک ایران حق مسلم ما است و از آن کوتاه نخواهیم آمد، اما در مورد جزییات می توان مذاکره کرد.

دور جدید مذاکرات هسته ای ایران با حضور وزرای خارجه ایران و کشورهای عضو گروه ۱+۵ در ۲۳ و ۲۴ مهرماه در ژنو برگزار می شود.

برچسب ها

اخبار برگزیده، اخبار ویژه، مذاکرات، نفت، ژنو